تداوم خیزش انقلابی در روز ۲۱ آبان؛ تجمع و تحصن اعتراضی در دانشگاه‌های ایران

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۱

خیزش انقلابی مردم ایران در روز شنبه ۲۱ آبان با تجمع، تحصن و اعتراض‌های دانشجویی در شهرهای مختلف آغاز شد و تداوم یافت. فراخوان‌هایی هم برای تظاهرات خیابانی در این روز منتشر شده است.

شماری از دانشجویان دانشگاه‌های نوشیروانی بابل، خواجه‌نصیر، علامه، تهران، شریف، علم و فرهنگ، بهشتی، خوارزمی کرج، هنر اصفهان، علوم پزشکی هرمزگان، آزاد مشهد و ...، در اعتراض به کشتار مردم معترض از جمله در دانشگاه‌ها و بازداشت و تعلیق دانشجویان، دست به تجمع و تحصن زدند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهند دانشجویان دانشگاه خواجه‌نصیر در تهران تجمع کرده و شعارهایی از جمله «آبان ماه تابان، دیکتاتوری به پایان» سر دادند.


دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد تجمع کرده و فریاد «آزادی آزادی آزادی» سر دادند.

دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه تجمع کرده و شعارهایی از جمله «کشته شده خدانور، به دست چند تا مزدور» و «فرزند کارگرانیم، کنارشان می‌مانیم» سر دادند.

از سوی دیگر ویدیوی منتشر شده در کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور نشان می‌دهد دانشجویان این دانشگاه نام کشته‌شدگان اعتراضات را بر درخت‌ها آویزان کردند.

دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل هم بار دیگر در اعتراض به ادامه بازداشت دانشجویان از جمله محمد عرب و محمدامین مرادقلی، دانشجویان این دانشگاه، تجمع کردند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند دانشجویان این دانشگاه تابلوی بسیج دانشگاه را با چسباندن پوسترهای خود پوشاندند و شعار «مهسای ما نیکای ما فدای آزادی ما» و فریاد «آزادی آزادی آزادی» سر دادند.

در دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران، شماری از دانشجویان در اعتراض به ادامه بازداشت ماهان گچپزان، دبیر شورای صنفی این دانشکده، تحصن کردند.

دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان هم در بیانیه‌ای با تاکید بر ادامه اعتصاب خود نوشتند: «در روزگاری که تابوت جوانان این‌گونه بر دوش پیاده‌روها غرق می‌شود، در کلاس‌های درس اعم از حضوری یا مجازی، حاضر نخواهیم شد.»

در دانشگاه خوارزمی واحد کرج هم شماری از دانشجویان تجمع کرده و شعارهایی چون «ملت چرا نشستی، ناجی ما تو هستی» و «دانشجوها رو کشتن، به‌جاش آخوند گذاشتن» سر دادند.

دانشجویان دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف هم تحصن خود را در لابی دانشکده برای آزادی دانشجویان بازداشت شده ادامه دادند.

در دانشگاه علم و فرهنگ، همچون هفته‌های گذشته تجمعی در اعتراض به سرکوب شدید دانشجویان و مردم شکل گرفت.

دانشجویان این دانشگاه شعار «این آخرین پیامه، اعدام کنین قیامه» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در حمایت از دانشجویان تعلیق شده‌، اعتصاب و از حضور در کلاس‌ها و بیمارستان‌ها خودداری کردند.

تحصنی نیز از سوی دانشجویان دانشگاه بهشتی تهران در اعتراض به بازداشت و زندانی کردن دانشجویان شکل گرفت.

اعتراضات دانشجویی و تداوم آن، بخشی از خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی است.

در دومین ماه از این خیزش، تجمع‌ها و تحصن‌های دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف همچنان ادامه دارد و آنان توانسته‌اند بار دیگر محدودیت تفکیک جنسیتی را در برخی سلف‌ها بشکنند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید