حسن نصرالله: جمهوری اسلامی خواهان کمک به دولت لبنان است اما «آمریکای ملعون» مانع شده است

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۱

ولید فیاض، وزیر انرژی لبنان در حالی از انتقال نفت رایگان ایران به کشورش ظرف چند هفته آینده خبر داده که رسانه‌های لبنانی به هشدار ایالات متحده مبنی بر جلوگیری از ورود محموله‌های سوختی ایران به لبنان پرداختند. این هشدار واکنش تند حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان را در پی داشت.

حسن نصرالله در اظهاراتی با انتقاد شدید از آمریکا و برخی مقامات کشورش از جمله نجیب میقاتی، نخست‌وزیر، به آن‌ها حمله کرد.

او با اشاره به دولتمردان لبنانی گفت: «آن‌ها حتی جرات اعزام وزیر انرژی خود به ایران را هم نداشتند و تنها یک تیم فنی را به آنجا فرستادند اما باز هم گفتیم اشکالی ندارد.»

به گفته دبیرکل حزب‌الله لبنان، تیم فنی لبنانی مقادیری نفت درخواست کرده و دولت ایران هم «خواسته آنان را بی‌هیچ قید و شرطی پذیرفته است».

نصرالله در ادامه گفت: «جمهوری اسلامی خواهان کمک به ملت و دولت لبنان است اما آمریکای ملعون مانع این کمک‌ها شده است.»

دبیرکل حزب‌الله همچنین مدعی شد که دولت لبنان به دلیل تهدیدهای آمریکاست که جرات قبول کمک‌های ایران را ندارد.

رسانه‌های لبنانی نیز با اشاره به این اظهارت نوشتند سخنان باربارا لیف، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، عملی شده است.

باربارا لیف پیش‌تر از ادامه اعمال فشار علیه بیروت خبر داده و گفته بود لبنانی‌ها مجبور خواهند شد رنج بیشتری را تحمل کنند.

به گفته این رسانه‌ها، اکنون واشینگتن به نجیب میقاتی تاکید کرده است انتقال سوخت ایران به لبنان را قابل قبول نمی‌داند؛ حتی اگر این سوخت رایگان باشد.

میقاتی نیز در پی این واکنش‌ها به گفت‌وگو با الجزایر برای خرید سوخت از این کشور روی آورده است.

نصرالله اما با حمله به آمریکا و انتخاب رییس‌جمهوری جدید لبنان تاکید کرد: «نباید این جایگاه را به کسی بدهیم که به دامان آمریکایی‌ها پناه می‌برد. این جایگاه مهمی است. هر کس که به عنوان رییس‌جمهوری انتخاب شود باید قوی باشد و از پشت به مقاومت خنجر نزند.»

این صحبت‌ها درباره انتخاب رییس‌جمهوری جدید لبنان در حالی‌ست که پارلمان لبنان برای پنجمین بار پس از پایان دوره ریاست جمهوری میشل عون، در انتخاب جایگزین او ناکام مانده است.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید