واکنش نویسندگان به بازداشت‌ها: توسل به مشت آهنین برای پایان مطالبات گره بر باد زدن است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۹

جمعی از نویسنگان و فعالان فرهنگی در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو روزنامه‌نگاری که در ارتباط با پوشش اخبار کشته شدن مهسا امینی بازداشت شده‌اند، با پرونده‌سازی برای اتهام جاسوسی مواجه هستند هشدار دادند: خطر «سرکوب فله‌ای» تمام اهل قلم را تهدید می‌کند.

امضاکنندگان این بیانیه با ارائه فهرستی ۹۰ نفره از اهالی قلم و روشنفکرانی که در اعتراض‌های سراسری آسیب دیده‌اند، خواستار آزادی هرچه زودتر نویسندگان و روزنامه‌نگاران زندانی شدند.

پس از بازداشت نیلوفر حامدی و الهه محمدی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات بیانیه مشترکی صادر کردند و ضمن تکرار اتهام‌های قبلی علیه آمریکا، دو خبرنگاری که اخبار کشته شدن مهسا امینی را پوشش دادند، به جاسوسی متهم کردند.

ویدیو‌

نویسندگان و فعالان فرهنگی گفتند «تاکید هم‌صدای بانیان شرایط کنونی» بر نیلوفر حامدی و الهه محمدی به نگرانی‌ها در مورد این دو به طور خاص دامن می‌زند و افزودند: «این نوع دستگیری‌ها به جز ارعاب جامعه‌ی مدنی و کشتن چراغ فکر و فرهنگ و پادگانی‌کردن جامعه در نهایت نیز حاصلی جز افزایش خشم عمومی نخواهد داشت.»

آنها همچنین به حکومت هشدار دادند که بازداشت نخبگان بی‌حاصل است و فقط به «گسترده‌تر شدن مهاجرت و محروم‌ماندن کشور از استعدادهای درخشان» منجر می‌شود.

امضاکنندگان بیانیه افزودند: «بدون حل اساسی معضلات و بحران‌های موجود، اعتراضات مردم فرو نمی‌نشیند و آنانی که تصور می‌کنند با توسل به سیاست مشت آهنین، در را بر مطالبات برحق ملت ایران می‌بندند، تنها گره بر باد می‌زنند.»

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، روز سه‌شنبه ۱۷ آبان گفت پرونده این دو خبرنگار شرق و هم میهن «در شرف تصمیم نهایی» است و افزود:‌ «رییس قوه قضائیه با مداقه و صرف وقت به این مسائل می‌پردازد تا حقی از کسی ضایع نشود».

چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید