«آمریکا با نگرانی از انتقام‌جویی ایران، حمله به کاروان سوخت را به اسرائیل نسبت داد»

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۹

کانال۱۱ تلویزیون اسرائیل خبر داد دلیل این‌که آمریکا از طریق وال‌استریت ژورنال، اسرائیل را عامل حمله شامگاه سه‌شنبه ۱۷ آبان به کاروان تانکرهای سوخت ارسالی جمهوری اسلامی در مرز عراق و سوریه معرفی کرد، نگرانی واشینگتن از حمله انتقام‌جویانه ایران به پایگاه‌های آمریکایی در سوریه است.

به گفته کانال۱۱، در سال‌های گذشته، در بیشتر موارد پس از حملات منتسب به اسرائیل، جمهوری اسلامی با شبه‌نظامیان تحت امرش به پایگاه‌‌های آمریکایی حمله کرده‌ و حال، با توجه به این‌که بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه، به ایران هشدار داده است نباید از خاک این کشور برای حمله به اسرائیل استفاده کند، تهران چاره‌ای ندارد جز این‌که در انتقام از این حمله، به پایگاه‌های آمریکایی حمله کند.

کانال۱۱ تلویزیون اسرائیل همچنین اعلام کرد این حمله نشان داد پس از چندین ماه که انتقال تسلیحات از ایران برای شبه‌نظامیان نزدیک به جمهوری اسلامی تنها از راه هوایی انجام می‌شد، تهران بار دیگر کوشیده است مسیر زمینی میان تهران، عراق، سوریه و نهایتا لبنان را بازگشایی کند.

روزنامه وال‌استریت ژورنال دیروز در مطلبی به نقل از منابع آگاه، رسما اسرائیل را متهم کرد عامل حمله شامگاه سه‌شنبه به کاروان سوخت ارسالی از سوی جمهوری اسلامی بوده است. این در حالی است که پیشتر ایالات متحده رسما اعلام کرده بود این کشور یا دیگر کشورهای ائتلاف ضد داعش عامل این حمله نبوده‌اند.

در ساعات اول پس از این حمله، صابرین نیوز، وابسته به شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در عراق و نیز صدا و سیمای جمهوری اسلامی، آمریکا را عامل این حمله معرفی کردند. این در حالی است که المیادین، وابسته به حزب‌الله لبنان، اسرائیل را عامل این حمله معرفی کرده بود.

رام بن باراک، رییس کمیته دفاع و روابط خارجی کنست، شب گذشته در پاسخ به سوالی درباره این حمله، بدون اشاره مستقیم به آن، گفت که اورشلیم مصمم است از امنیت خود دفاع کند.

او گفت اسرائیل هر کاری لازم باشد به منظور جلوگیری از دست‌یابی حزب‌الله لبنان به تسلیحات پیشرفته انجام خواهد داد.

همزمان، کانال۱۱ تلویزیون اسرائیل شب گذشته برای نخستین بار گزارشی از واحد کنترل پهپادهای تهاجمی اسرائیل منتشر کرد.

اسرائیل تا چند ماه پیش هیچ گزارشی را درباره داشتن پهپادهای تهاجمی، رد یا تکذیب نمی‌کرد اما از چند ماه پیش، با تغییر این سیاست، برای نخستین بار پذیرفت که پهپادهای تهاجمی در اختیار داشته و از آن‌ها استفاده می‌کند.

در همین حال، روزنامه جروزالم پست در تحلیلی نوشت که ارسال تسلیحات از ایران به سوریه و به ویژه ارسال پهپادهای ایرانی به آن کشور، در سایه ارسال پهپاد به روسیه و استفاده از این پهپادها در جنگ اوکراین، اهمیت بیشتری می‌یابد.

از سوی دیگر، حساب کاربری اسرائیلی "اینتلی تایمز" در توییتر که خبرهای اطلاعاتی منتشر می‌کند، با انتشار تصاویری از پارک دو فروند هواپیمای باری ایلیوشین–۷۶ سپاه در کنار محوطه بارگیری فرودگاه مهرآباد، نوشت که این هواپیماها از جمله هواپیماهایی هستند که تسلیحات ایرانی، به ویژه پهپادهای این کشور را به روسیه می‌برند.

اینتلی تایمز چند روز پیش نیز گزارشی درباره هویت عبدالله محرابی، مسوول برنامه موشکی سپاه و فردی که در زمینه تولید موتور برای پهپادهای جمهوری اسلامی نقش اساسی داشته، منتشر کرده بود.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید