حمایت هنرمندان از جنبش «زن زندگی آزادی»؛ برداشتن حجاب اجباری از سوی زنان بازیگر ادامه دارد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۹

شماری از زنان مطرح سینمای ایران با برداشتن حجاب از سر و انتشار عکس‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی، از خیزش انقلابی ایرانیان و جنبش اعتراضی زنان با شعار «زن، زندگی، آزادی» حمایت کردند. این اقدام اعتراضی در خبرگزاری رویترز هم بازتاب یافته است.

رویترز در گزارشی در روز پنج‌شنبه ۱۹ آبان، برداشتن حجاب اجباری از سوی ترانه علیدوستی، بازیگر فیلم «فروشنده» (فیلم برنده اسکار در سال ۲۰۱۷) را در حمایت از اعتراضات سراسری مردم ایران، منعکس کرد.

این انعکاس رسانه‌ای در حالی رخ داد که علاوه بر ترانه علیدوستی، دنیا مدنی و خزر معصومی نیز شامگاه چهارشنبه ۱۸ آبان، عکس‌هایی بدون حجاب اجباری از خود در اینستاگرام منتشر کردند.

ترانه علیدوستی در پستی اینستاگرامی، تصویر بی‌حجاب خود را با شعار «ژن، ژیان، ئازادی» منتشر کرد و با نقل قسمتی از یک ترانه شهیار قنبری نوشت: «غیبت آخر تو، کوچ مرغان صدا، ختم این غائله نیست ...»

در پست اینستاگرامی دنیا مدنی هم که عکسی بی‌حجاب از او در آینه است، نوشته شده: «حالا من، من هستم و چیزی که در آینه می‌بینم خود خود من است. من برای زن، زندگی، آزادی خواهم جنگید و تو کم‌کم به این عادت خواهی کرد.»

خزر معصومی، دیگر بازیگر سینما و تلویزیون هم شب گذشته در یک پست اینستاگرامی در کنار عکسی بی‌حجاب از خود، قسمتی از شعر «وطن، وطن» سیاوش کسرایی را به اشتراک گذاشت.

شماری از هنرمندان دیگر از جمله زنان بازیگر هم با کامنت گذاشتن برای این سه زن، از اقدام آنان حمایت کردند. از جمله گلشیفته فراهانی، هانیه توسلی، سحر دولتشاهی، پریناز ایزدیار، شبنم فرشادجو، مهناز افشار، ستاره اسکندری، تینا پاکروان، شبنم قلی‌خانی، گلاره عباسی، احترام برومند، پانته‌آ پناهی‌ها، تهمینه میلانی، صابر ابر، مانی حقیقی، بانیپال شومون، احسان گودرزی و ....

پیش از این هم زنان بازیگر دیگری با برداشتن حجاب از سر، از جنبش «زن زندگی آزادی» حمایت کردند.

از جمله فاطمه معتمدآریا، کتایون ریاحی، پگاه آهنگرانی، شبنم فرشادجو، مریم بوبانی و شیوا ابراهیمی که با انتظار ویدیوها یا عکس‌هایی از خود، به حمایت از مبارزه زنان با حجاب اجباری پرداختند.

انتشار عکس‌های بی‌حجاب از زنان بازیگر در حالی است که چنین اقدامی موقعیت حرفه‌ای آنان را در سینما به خطر می‌اندازد یا برای همیشه از بین می‌برد.

از سوی دیگر، صداوسیمای جمهوری اسلامی نیز با چالش بازپخش بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌هایی مواجه می‌شود که این زنان بازیگر در آن‌ها نقش‌آفرینی کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

امروز
خبرها
چشم‌انداز
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.