سفیر پیشین جمهوری اسلامی در روسیه گفت که اگر تهران در ورود به جنگ اوکراین از طریق فروش تسلیحات به روسیه منفعتی نبرد، به نظر می‌رسد مغلوب یک «عملیات فریب از جانب روسیه» شده باشد.

نعمت‌الله ایزدی در گفت‌وگو با ایلنا، در این زمینه گفت: «جنگ اوکراین ارتباطی با برجام نداشت اما وقتی این توافق و مذاکرات مرتبط با آن به موضوع فروش پهپادها به روسیه گره می‌خورد، منافع ملی ما را هدف قرار داده که باید در این مساله از مقام‌های روسیه طلبکار باشیم که ما را در جنگ اوکراین دخیل کرده‌اند.»

او اضافه کرد که ورود ایران به جنگ اوکراین به نظر او به هیچ عنوان تامین‌کننده منافع ملی ایران نیست: «به علاوه این‌که تبعات دیگری غیر از تبعات جنگ دارد که می‌توان به مواضع طرفین برنامه هسته‌ای اشاره کرد که موضوعی غیر مرتبط با جنگ را متوجه این بحران کرده‌اند.»

این اظهارات در حالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، به تازگی اعتراف کرد جمهوری اسلامی به روسیه پهپاد داده اما ادعا کرد که این پهپادها تعداد کمی بوده و پیش از شروع تهاجم روسیه به اوکراین، به روسیه داده شده است.

یک روز پس از اظهارات امیرعبداللهیان درباره ارسال پهپاد به روسیه، رییس‌جمهوری اوکراین، جمهوری اسلامی را به دروغ‌گویی متهم کرد و از وجود شواهدی خبری داد که نشان می‌دهد نیروهای جمهوری اسلامی به روس‌ها در زمینه استفاده از پهپادهای ساخت ایران آموزش می‌دهند.

ولودیمیر زلنسکی در تازه‌ترین سخنرانی خود جمهوری اسلامی را به دروغ‌گویی متهم کرد و گفت نیروهای اوکراینی «هر روز دست‌کم ۱۰ پهپاد ایرانی» را ساقط می‌کنند.

پیشتر نیز ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، تایید کرد مقام‌های روسی در راستای بخشی از توافق انتقال پهپادهای ایرانی به این کشور، در ایران آموزش دیده‌اند.

همچنین روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از چند مقام فعلی و سابق آمریکایی گزارش داد جمهوری اسلامی چند عضو سپاه پاسداران را برای کمک به روسیه به منظور آموزش و برطرف کردن مشکلات مکانیکی پهپادها، به یک پایگاه نظامی در کریمه فرستاده است.

از ماه‌ها پیش اوکراین و مقام‌های غربی، جمهوری اسلامی را به ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین متهم کرده بودند اما تهران همواره این موضوع را «اتهام» می‌خواند و آن را رد می‌کرد.

تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید