معاون وزیر امور خارجه بریتانیا تهدید خبرنگاران ایرانی در بریتانیا از سوی سپاه را محکوم کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۷

به دنبال تهدید دو خبرنگار ایران‌اینترنشنال از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دیوید راتلی، معاون پارلمانی وزیر امور خارجه بریتانیا در پاسخ به پرسش برخی نمایندگان پارلمان این کشور، تهدید خبرنگاران ایرانی در بریتانیا از سوی سپاه پاسداران را محکوم کرد.

راتلی در جلسه پارلمان بریتانیا در روز سه‌شنبه ۱۷ آبان، در پاسخ به پرسش باب بلک‌من، نماینده پارلمان بریتانیا که به تهدید خبرنگاران ایرانی-بریتانیایی مستقر در بریتانیا از سوی سپاه پاسداران اشاره کرد، گفت که دولت لندن نسبت به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده سپاه در سراسر منطقه صریح بوده است.

او تاکید کرد که بریتانیا مجموعه‌ای از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را حفظ می‌کند و این تحریم‌ها فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی را محدود می‌کند.

این مقام وزارت امور خارجه بریتانیا گفت که این کشور به طور دائم سازمان‌های تحریم‌شده را تحت نظر دارد.

او همچنین در زمینه سرکوب اعتراضات ایران، به تحریم‌های اخیر بریتانیا علیه گشت ارشاد و فرماندهان نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت درباره تحریم‌های آتی علیه جمهوری اسلامی فعلا گمانه‌زنی نمی‌کند.

تهدید خبرنگاران ایران‌اینترنشنال اما بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان از جمله بی‌بی‌سی جهانی، سی‌ان‌ان، دیلی تلگراف و رسانه‌های فارسی‌زبان داشته است.

روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف از کشف «یک تیم ایرانی آدم‌کش» در این زمینه خبر داد و در گزارش خود نوشت این تیم جان دو خبرنگاری را که برای ایران‌اینترنشنال در لندن کار می‌کنند، تهدید کرده است.

به نوشته دیلی‌ تلگراف، پس از این که «یک تیم نظارتی متخاصم ایرانی» هفته گذشته در بیرون از خانه‌‌ و دفتر کار این دو خبرنگار دیده شد، سطح تهدید بالا برده شده و اکنون این دو خبرنگار از محافظت ۲۴ ساعته برخوردارند.

گزارش این روزنامه کمی پس از آن منتشر شد که شبکه تلویزیونی ایران‌اینترنشنال با انتشار بیانیه‌ای از تهدیدهایی معتبر خبر داد که خبرنگارانش از طرف سپاه پاسداران دریافت کرده‌اند.

این خبر و بیانیه ایران‌اینترنشنال در بی‌بی‌سی جهانی، سی‌ان‌ان‌ و ... بازتاب یافت و رسانه‌های فارسی‌زبان از جمله رادیو فردا، بخش فارسی صدای آمریکا، بخش فارسی دویچه‌وله و ... هم به آن پرداختند.

در بیانیه ایران‌اینترنشنال آمده است: «پلیس متروپولیتن اکنون به طور رسمی به دو روزنامه‌نگار ایرانی‌-بریتانیایی ما اطلاع داده که این تهدیدها خطری قریب‌الوقوع، معتبر و قابل توجه برای زندگی آن‌ها و خانواده‌هایشان است.»

ایران‌اینترنشنال در بیانیه خود آورده است: «‌خبرنگاران ما به صورت ۲۴ ساعته در شبکه‌های اجتماعی مورد آزار قرار می‌گیرند اما این تهدیدها علیه جان روزنامه‌نگاران ایرانی-بریتانیایی شاغل در بریتانیا، تشدید قابل توجه و خطرناک کارزار دولتی را برای ارعاب روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در خارج از کشور نشان می‌دهد.»

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: «این تهدید‌ به مرگ برای شهروندان بریتانیایی در خاک بریتانیا پس از چندین هفته هشدار سپاه پاسداران و حکومت ایران در مورد فعالیت یک رسانه فارسی‌زبان آزاد و بدون سانسور فعال در لندن صورت می‌گیرد.»

در پایان این بیانیه نیز از پلیس متروپولیتن «به خاطر تلاش‌های قابل توجه آن‌ها در حفظ امنیت خبرنگاران» تشکر شده است.

بیانیه این شبکه در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور که بسیاری از آن‌ها به تازگی در فهرست تحریم‌های جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند، بازتاب گسترده‌ای داشت.

اسکاتلند یارد اما از اظهار نظر در مورد عملیات ضدتروریسم خود در این زمینه خودداری کرده؛ گرچه تلگراف نوشته است دریافته که تحقیقات پلیس بریتانیا در این زمینه، از هفته گذشته تشدید شده است.

ایران‌اینترنشنال، شبکه خبری مستقل فارسی‌زبان مستقر در بریتانیا است که پنج سال پیش فعالیت‌ خود را آغاز کرد.

این اولین بار نیست که تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه رسانه‌های فارسی‌زبان در بریتانیا مطرح می‌شود.

سه سال پیش و در پی اعتراضات آبان‌ ماه ۱۳۹۸، اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا در بیانیه‌ای برای محکومیت تهدید علیه کارکنان شبکه‌ ایران‌اینترنشنال و بخش فارسی بی‌بی‌سی، از حکومت ایران خواست کارزار آزار و اذیت روزنامه‌نگاران ایرانی را متوقف کند.

در این بیانیه آمده بود: «مقام‌های ایران با توسل به ارعاب، خانواده‌های روزنامه‌نگاران را وسیله‌ای برای انتقال پیام‌های تهدید‌آمیزشان به آن‌ها قرار داده‌اند.»

همان زمان، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خبر از موارد مشابهی داد و اعلام کرد روزنامه‌نگاران ایرانی ساکن در آلمان، فرانسه و جمهوری چک هم مورد آزار و تهدیدهای مشابهی قرار گرفتند.

در روزهای گذشته، حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خطاب به مقام‌های عربستان سعودی گفت: «هشدار می‌دهم مراقب رفتارتان باشید و این رسانه‌ها را کنترل کنید وگرنه دود آن به چشم شما خواهد رفت.»

این در حالی است که سعدالله زارعی، یک تحلیل‌گر رسانه‌های داخل ایران گفته است مقام‌های ریاض «از طریق کانال‌های دیپلماتیک به ما گفتند که ایران‌اینترنشنال برای آن‌ها نیست».

پیش از این و در موردی کم و بیش مشابه، پلیس بریتانیا در پی صدور فتوای مرگ سلمان رشدی از سوی روح‌الله خمینی، این نویسنده را تحت پوشش محافظتی خود قرار داد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید