نخست‌وزیر بریتانیا: جمهوری اسلامی منطقه را بی‌ثبات می‌کند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۶

ریشی سوناک نخست‌وزیر بریتانیا که برای شرکت در نشست اقلیمی سازمان ملل متحد به مصر رفته، اعلام کرد که اقدامات جمهوری اسلامی موجب بی‌ثباتی منطقه خاورمیانه می‌شود.

سوناک روز دوشنبه شانزدهم آبان در گفت‌وگو با العربیه بر لزوم رایزنی با شرکای بریتانیا درباره پرونده ایران تاکید کرد.

او با اشاره به این که جمهوری اسلامی پیشتر از پذیرش متن پیشنهادی برای توافق احیای برجام خودداری کرده بود، افزود: «با سرکوب معترضان که از اواسط ماه سپتامبر و پس از کشته شدن مهسا امینی دست به تظاهرات زدند، اوضاع پیچیده شده است.»

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین بر اهمیت روابط کشورش با کشورهای حاشیه خلیج فارس تاکید کرد و خواستار توسعه روابط تجاری با این کشورها شد.

او گفت بریتانیا «در روابط مهم و تاریخی خود با کشورهای خلیج فارس خوش‌شانس است.» با این حال، سوناک افزود که این روابط باید فراتر از همکاری‌های دفاعی و اقتصادی باشد.

پیشتر بریتانیا اعلام کرد گشت ارشاد را به دلیل «چندین دهه تهدید به بازداشت و خشونت» علیه زنان ایرانی «برای کنترل پوشش و نحوه رفتار آنها در بیرون از خانه» تحریم کرده است. پنج فرمانده انتظامی و بسیج نیز به فهرست تحریم‌های بریتانیا اضافه شدند.

وزارت خارجه بریتانیا روز دوشنبه ۱۸ مهر اعلام کرد تحریم‌هایی را علیه کلیت پلیس امنیت اخلاقی موسوم به «گشت ارشاد»، محمد رستمی چشمه گچی رییس این نیرو و همچنین حاج احمد میرزایی رییس شاخه تهران گشت ارشاد وضع کرده است.

بریتانیا همچنین با اشاره به این که مرگ مهسا امینی در بازداشگاه گشت ارشاد و اعتراضات پس از آن «جهان را شوکه کرد»، تحریم‌هایی را علیه سه مقام ارشد سیاسی و امنیتی دیگر جمهوری اسلامی «به دلیل ارتکاب نقض جدی حقوق بشر» اعلام کرد.

غلامرضا سلیمانی رییس نیروی بسیج سپاه پاسداران،حسن کرمی فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی ناجا و حسین اشتری فرمانده کل نیروی انتظامی، این افراد تحریم شده هستند.

در بیانیه‌ای که از سوی بریتانیا منتشر شده، تاکید شده است: «نیروی بسیج، یگان ویژه ناجا و پلیس ایران در سطح وسیع‌تر نقشی محوری در سرکوب اعتراضات در سراسر ایران در هفته‌های اخیر و همچنین اعتراضات مربوط به بهای سوخت در سال ۲۰۱۹ داشته‌اند.»

همچنین بریتانیا سه شخص و یک شرکت جمهوری اسلامی را در ارتباط با عرضه پهپاد به روسیه برای جنگ اوکراین تحریم کرد. نام‌های محمد باقری، رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح، حجت‌الله قریشی، مسئول تحقیقات وزارت دفاع، سعید آقاجانی، فرمانده واحد پهپادی سپاه و صنایع هوایی شاهد در این فهرست قرار گرفت.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید