واکنش زلنسکی به حرف امیرعبداللهیان: تهران دروغ می‌گوید، به روس‌ها هدایت پهپاد آموزش می‌دهد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۵

یک روز پس از اظهارات امیرعبداللهیان درباره ارسال پهپاد به روسیه، رییس‌جمهور اوکراین، جمهوری اسلامی را به دروغ‌گویی متهم کرد و از وجود شواهدی خبری داد که نشان می‌دهد نیروهای جمهوری اسلامی به روس‌ها در زمینه استفاده از پهپادهای ساخت ایران آموزش می‌دهند.

ولودیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین در تازه‌ترین سخنرانی خود جمهوری اسلامی را به دروغگویی متهم کرد و گفت نیروهای اوکراینی «هر روز دست‌کم ده پهپاد ایرانی» را ساقط می‌کنند.

این در حالی است که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی به تازگی اعتراف کرد که جمهوری اسلامی به روسیه پهپاد داده، اما ادعا کرد که این پهپادها تعداد کمی بوده و پیش از شروع تهاجم روسیه به اوکراین، به روسیه داده شده است.

زلنسکی گفت: «ما به یقین می‌دانیم که مربیان ایرانی به تروریست‌های روس نحوه استفاده از پهپاد را آموزش داده‌اند و تهران به طور کلی در این مورد سکوت می‌‌کند.»

پیشتر نیز ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تایید کرد مقام‌های روسی در راستای بخشی از توافق انتقال پهپادهای ایرانی به این کشور، در ایران آموزش دیده‌اند.

همچنین روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از چند مقام فعلی و سابق آمریکایی گزارش داد که جمهوری اسلامی چند عضو سپاه پاسداران را برای کمک به روسیه جهت آموزش و برطرف کردن مشکلات مکانیکی پهپادها به یک پایگاه نظامی در کریمه فرستاده است.

از ماه‌ها پیش اوکراین و مقام‌های غربی، جمهوری اسلامی را به ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین متهم کرده بودند، اما جمهوری اسلامی همواره این اتهام را رد می‌کرد.

در حالی که به نوشته وال استریت ژورنال، درصد شلیک پهپادها از سوی روسیه به سمت اوکراین افزایش یافته، رییس‌جمهور اوکراین افزود تنها در روز شنبه، یازده پهپاد از سوی نیروهای اوکراین سرنگون شدند.

او تاکید کرد که اقدامات بیشتری برای محافظت از آسمان اوکراین در مقابل پهپادها لازم است.

وال استریت ژورنال افزود که شرکای اوکراین برای تقویت دفاع هوایی این کشور به تازگی توافق کرده‌اند و مکانیزمی را برای کمک به تعمیر و محافظت از زیرساخت‌های اوکراین ایجاد خواهند کرد.

دیمیترو کولبا وزیر خارجه اوکراین چنین توافقی را تایید کرده اما جزییاتی از آن فاش نکرده است.

درگیری‌ها در میدان نبرد، از زمانی که اوکراینی‌ها در دو ماه پیش یک عقب‌نشینی را به نیروهای روسیه تحمیل کرده‌اند، کاهش یافته، اما حملات هوایی روسیه موجب شده که زیرساخت‌ها در اوکراین شدیدا آسیب ببیند.

در حالی که نزدیک به نیم میلیون نفر از ساکنان پایتخت اوکراین روز جمعه بدون برق بودند، شهردار کی‌یف از ساکنان این شهر خواسته که به طور موقف محل زندگی خود را ترک کنند.

او از مردم خواست که وسایل ضروری، همچون آب، باتری‌های شارژشده، مواد غذایی و لباس گرم را ذخیره کنند.

آسیب به زیرساخت‌های اوکراین با شروع فصل زمستان، چالشی جدی را برای مقام‌های کی‌یف ایجاد می‌کند، این در حالی است که با وجود تهاجم روسیه علیه اوکراین، پایتخت این کشور در ماه‌های اخیر به زندگی عادی بازگشته بود و اقتصاد با وجود آسیب‌های ناشی از جنگ ثبات یافته بود.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید