خیزش انقلابی؛ اعتصاب کسبه، تجمع در شهرها و دانشگاه‌ها و فراخوان تظاهرات برای روز یک‌شنبه

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۴

گروه جوانان محلات لرستان، تبریز و تهران فراخوان‌هایی جداگانه برای اعتراض در روز یک‌شنبه ۱۵ آبان در تمامی محلات و خیابان‌ها منتشر کردند. روز شنبه ۱۴ آبان نیز تجمعاتی در چند شهر ایران و اعتراضاتی در دانشگاه‌ها شکل گرفت. بازاریان و کسبه سقز هم بار دیگر اعتصاب کردند.

جوانان محلات لرستان در فراخوانی از تمامی شهروندان لر در تمامی شهرها خواست تا روز یک‌شنبه، ساعت ۱۷ به خیابان بیایند و «عرصه را بر جانیان تنگ کنند».

این اطلاعیه اضافه کرد: «کشتار ناجوانمردنه هم‌وطنمان چنان خونی بر پیکر ایران‌زمین پاشیده است که هیچ قوم و مذهب و مسلکی تاب تحمل این جنایات خونین را ندارد.»

گروه جوانان محلات تبریز هم در فراخوانی، شهروندان را به تظاهرات دعوت کرد و گفت این قرار «هر روز و در تمام محلات» شهر است: «ما با ادامه انقلاب تا پیروزی، به این مصیبت پایان خواهیم داد.»

گروه جوانان محلات تهران نیز فراخوانی را برای تظاهرات روز یک‌شنبه ۱۵ آبان «از ساعت ۱۷ در تمامی محلات تهران و شهرهای کشور» منتشر کرد.

صادرکنندگان این فراخوان ضمن تاکید بر این‌که «تا سرنگونی جمهوری اسلامی» در خیابان‌ها می‌مانند، از مردم معترض خواستند تا به یاد نیما نوری، نوجوان کرجی و هم‌وطنانی که در خاش به دست «جلادان بی‌شرف خامنه‌ای به خاک و خون کشیده شدند»، به خیابان بیایند.

در ادامه کنش‌های اعتراضی و خلاقانه شهروندان علیه جمهوری اسلامی اما روز شنبه ویدیویی به ایران‌اینترنشنال رسید که نشان می‌دهد دختران جوان در گرگان پلاکارد شعار «زن،‌ زندگی، آزادی» را به وسیله چند بادکنک بر فراز آسمان این شهر به پرواز درآوردند.

در کرج هم مردم روی مجسمه قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده سپاه قدس، رنگ قرمز پاشیدند.

ویدیویی هم به ایران‌اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهد مردم شامگاه شنبه در شهر اهواز، مجسمه قاسم سلیمانی را به آتش کشیدند.

در هفته هفتم از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، معترضان روز شنبه مراسم سوم مومن زندکریمی را در سنندج به صحنه اعتراض تبدیل کردند.

دانشجویان نیز در دانشگاه‌هایی چون علم و صنعت، شریف، امیرکبیر، تهران، علامه، گیلان، کرمانشاه، آزاد سنندج، آزاد مشهد، تهران شمال، علوم و تحقیقات و ... دست به تجمع زدند.

سنندج

شماری از شهروندان، غروب شنبه ۱۴ آبان در سنندج بیرون آمدند و با روشن کردن آتش و مسدود کردن خیابان، شعارهای اعتراضی سر دادند.

در همین شهر، صبح شنبه «مراسم سوم» مومن زندکریمی، جوان ۱۸ ساله که به دست نیروهای امنیتی و در جریان اعتراضات کشته شد، با حضور گسترده مردم برگزار شد.

معترضان در این مراسم شعارهایی چون «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر بسیجی» و «می‌میریم می‌میریم، ایران رو پس می‌گیریم» سر دادند.

سقز

بازاریان و کسبه شهر سقز در استان کردستان مغازه‌های خود را در همبستگی با معترضان در سیستان و بلوچستان بستند و اعتصاب کردند.

اعتراضات در دانشگاه‌ها

در دانشگاه‌ها نیز روز شنبه، اعتراضات، تجمع و تحصن‌هایی شکل گرفت.

دانشجویان دانشگاه‌های مختلف ایران از جمله تهران، یزد، بهشتی، علامه طباطبایی و تهران شمال در بیانیه‌هایی اعلام کردند تا زمان آزادی دانشجویان زندانی و برطرف شدن جو امنیتی در دانشگاه‌ها، اعتصاب و از حضور در کلاس‌های درس خودداری می‌کنند.

استادان، دانشجویان، کارآموزان و کارورزان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در اعتراض به حمله‌ شبانه به خوابگاه دانشجویان و همچنین حمله به تجمع دانشجویان این دانشگاه که منجر به زخمی شدن تعدادی از آنان شد، در اعتصاب کامل به سر می‌برند.

دانشجویان پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم تجمع اعتراضی برگزار کردند. دانشجویان دانشکده پزشکی این دانشگاه تحصن کرده و در بیمارستان‌ها حاضر نشدند.

دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل در اعتراض به برخوردهای امنیتی و بازداشت دانشجویان روز شنبه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

دانشجویان این دانشگاه در تجمع خود شعار «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه فرهنگ و هنر تهران هم تجمع کردند و شعار «رهبرتون قاتله، ولایتش باطله» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان نیز با شعار «آزادی آزادی آزادی» و همخوانی سرود، تجمع کردند.

تصاویری که شوراهای صنفی دانشجویان کشور منتشر کرده، نشان می‌دهند این دانشجویان تابلویی از شخصیت‌های مشهور اعتراضات سراسری ایران برپا کردند.

دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان همچنین در تجمع خود شعار «ما حرف حق بگفتیم، صدای تیر شنفتیم» سر دادند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد مسوول حراست دانشگاه پلی‌تکنیک (امیرکبیر) از یک نیروی لباس شخصی که در محوطه دانشگاه حاضر شده حفاظت می‌کند.

دانشجویان می‌گویند در جیب این نیروی لباس شخصی، گاز اشک‌آور دیده‌اند.

نیروهای لباس شخصی به تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به بازداشت‌ و تعلیق دانشجویان حمله کردند.

حراست دانشگاه امیرکبیر نیز دانشجویان تجمع‌کننده را تهدید کرد که شناسایی شده‌اند و فردا ممنوع‌الورود خواهند شد.

اما ویدیویی که شوراهای صنفی دانشجویان کشور منتشر کرده نشان می‌دهد دانشجویان امیرکبیر در واکنش به تهدید‌های مدیرکل حراست این دانشگاه او را هو می‌کنند و می‌گویند اشکالی ندارد که ممنوع‌الورود شوند.

دانشجویان دانشگاه خوارزمی واحد کرج اما با شعار «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی» و «هزار و ۵۰۰ نفر، کشته آبان ما» تجمع کردند.

این دانشجویان در صحن دانشگاه شعار‌هایی از جمله «‌توپ تانک مسلسل، زیر عبای رهبر» سر دادند.

از سوی دیگر دانشجویان دانشگاه علم و صنعت با شعار «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» تجمع کردند.

دانشجویان دانشکده پزشکی کرمانشاه نیز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

دانشجویان دانشگاه آزاد تهران شمال روز شنبه ۱۴ آبان تجمع کردند و شعارهایی از جمله «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» سر دادند.

جمعی از دانشجويان پرديس شمالی دانشگاه تهران هم مقابل ساختمان دانشكده ادبیات و زبان‌های خارجی تحصن كردند.

حسين ايزديار، رییس حفاظت فیزیکی دانشگاه تهران، با تهدید دانشجویان خواستار پایان تحصن آنان شد و گفت: «اگر بلند نشويد در باز می‌شود و نيروهاى نظامی همه شما را کت بسته می‌برند.»

دانشجویان دانشگاه آزاد تهران، واحد علوم و تحقیقات، با فریاد «آزادی آزادی آزادی» و شعارهایی چون «زن، زندگی، آزادی» و «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» تجمع کردند.

دانشجویان دانشگاه گیلان هم شعار «آزادی آزادی آزادی» و «دانشجو تعلیق بشه، دانشگاه تعطیل می‌شه» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی هم تجمع کردند و شعارهایی از جمله «ننگ ما، ننگ ما، رییس الدنگ ما» سر دادند.

«آبان ماه تابان، دیکتاتوری به پایان» از دیگر شعارهای دانشجویان علامه بود.

دانشجویان این دانشگاه همچنین پس از کشیده شدن دوباره دیوار تفکیک جنسیتی در سلف دانشکده علوم اجتماعی، در لابی دانشکده سفره پهن کردند و چند تن از اساتید نیز با آنان همراه شدند.

دانشجویان دانشگاه شریف در اعتراض به ممنوع‌الورود شدن برخی دانشجویان و همچنین تفتیش کیف دانشجویان، مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه تحصن کردند.

شعار «رهبر قاتل نمی‌خوایم، سیستم فاسد نمی‌خوایم» از جمله شعارهایی بود که دانشجویان در شریف سر دادند.

دانشجویان این دانشگاه در تجمع خود همچنین شعار دادند: «تا آخوند کفن نشود، این وطن وطن نشود ...»

در دانشگاه آزاد سنندج، دانشجویان با سر دادن شعارهای «آزادی حق ماست، ژینا اسم رمز ماست» و «نه روسری نه توسری، آزادی و برابری» تجمع کردند.

دانشجویان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت نیز در اعتراض به بازداشت دانشجویان تحصن کردند.

در دانشگاه آزاد مشهد دانشجویان تجمع کردند و شعار «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم» سر دادند.

روز شنبه اما ماموران حراست، دانشجویان دانشگاه آزاد تهران شمال و شریف را هنگام ورود به دانشگاه تفتیش کردند.

اعتراضات دانش‌آموزی

علاوه بر دانشجویان، دانش‌آموزان هم در تعدادی از شهرها از جمله مشهد، کرج، تهران، شهریار و مریوان، پس از تعطیل شدن از مدرسه در روز شنبه ۱۴ آبان، شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «زن، زندگی، آزادی» سر دادند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند گروهی از دختران دانش‌آموز در تهران بدون حجاب اجباری و با فریاد «آزادی آزادی آزادی» از مدرسه به خیابان آمدند.

اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از اعزام ماموران امنیتی و حراستی از آموزش و پرورش به مدارس برای اجرای اجباری سرود «سلام فرمانده» از سوی دانش آموزان است.

شماری از مدیران مدارس با برگزاری این مراسم مخالفت کرده‌اند اما آموزش و پرورش در بخشنامه‌ای سراسری، مسوولان مدارس را مکلف به اجرای این سرود کرده است.

از سوی دیگر ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال حکایت از آن دارد که دانش‌آموزان یک مدرسه دخترانه در تهران در پاسخ به شعار «‌مرگ بر آمریکا» از سوی مدیران مدرسه، فریاد «‌مرگ بر دیکتاتور» سر‌ دادند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال همچنین نشان می‌دهند دانش‌آموزان یکی از مدارس مشهد، در محوطه مدرسه خود شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» و «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» سر می‌دهند.

دانش‌آموزان یک مدرسه پسرانه در کرج هم در پاسخ به شعار «‌مرگ بر آمریکا» از بلند‌گو، شعار «‌مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

تجمعات در دانشگاه‌های ایران و تظاهرات دانش‌آموزی به دنبال قتل دولتی مهسا امینی آغاز شد و با وجود تلاش نیروهای امنیتی برای سرکوب دانشجویان و دانش‌آموزان معترض، همچنان ادامه دارد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
فردا
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید