از سیدنی تا استکهلم، از واشینگتن تا لندن؛ تجمعات خارج کشور در همبستگی با خیزش ایرانیان

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۵

تجمع ایرانیان و غیرایرانیان در خارج از کشور در همبستگی با خیزش انقلابی شهروندان در ایران علیه جمهوری اسلامی، روز شنبه ۱۴ آبان ادامه یافت. از رم و برن تا کپنهاک و سیدنی و از پاریس و واشینگتن تا وین، استکهلم، کلن و لندن، شهرهای مختلف شاهد تجمع اعتراضی علیه جمهوری اسلامی بودند.

آمریکا

ایرانیان و فعالان واشینگتن دی‌سی برای هفتمین هفته متوالی با حمل تصاویر کشته شدگان خیزش سراسری و سر دادن شعار‌ علیه جمهوری اسلامی، تظاهراتی گسترده را در پایتخت آمریکا برگزار کردند.

از سوی دیگر، همزمان با پنجمین روز تحصن فعالان ایرانی در برابر کنگره آمریکا در واشینگتن، مهرزاد زارعی، از دادخواهان پرونده پرواز اوکراینی، نیز به جمع این تحصن‌کنندگان پیوست. او به ایران اینترنشنال گفت: دولت آمریکا باید از مماشات با جمهوری اسلامی دست برداشته و انقلاب مردم ایران را به رسمیت بشناسد.

هزاران نفر از ایرانیان و فعالان لس‌آنجلس نیز در همبستگی با خیزش سراسری ایران، مقابل شهرداری بورلی هیلز تجمع برگزار کردند و با افزایش جمعیت، در خیابان‌های بورلی هیلز به تظاهرات پرداختند.

شرکت‌کنندگان در تظاهرات لس‌آنجس پس از راهپیمایی، برای برگزاری یک گردهمایی به مقابل شهرداری بورلی‌هیلز برگشتند. در این گردهمایی هنرمندان و چهره‌هایی همچون داریوش اقبالی، نازنین بنیادی، تارا گرامی، نازنین نور، شهره آغداشلو و تعدادی از فعالان سیاسی سخنرانی کردند.

در نیویورک نیز جمعیت گسترده‌ای از ایرانیان در همبستگی با خیزش سراسری تجمعی گسترده برگزار کردند.

ماز جبرانی، کمدین ایرانی، که در این تجمع شرکت کرده بود، در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال خطاب به معترضان ایران گفت: «بدانید که ما تا می‌توانیم سعی می‌کنیم صدای شما باشیم و از شما حمایت می‌کنیم. امیدوارم ایران به آزادی برسد.»

کانادا

هزاران نفر از ایرانیان و فعالان کانادا، در همبستگی با خیزش سراسری مردم ایران در مرکز تورنتو تجمع و تظاهرات برگزار کردند. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات سرودهای انقلابی را هم‌خوانی کرده و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

ده‌ها کنشگر کوییر کانادا در بخشی از تظاهرات ایرانیان در تورنتو، با حمل درفش کاویان و پرچم رنگین کمان، فریاد «کوییر، ترنس، آزادی» سر دادند.

در شهر ونکوور نیز هزاران ایرانی و فعال کانادا با برگزاری تجمع و تظاهرات گسترده در مرکز این شهر، با خیزش سراسری ایرانیان اعلام همبستگی کردند. تظاهرات‌کنندگان علاوه بر سر دادن شعارهای انقلابی، خواستار آزادی توماج صالحی و زندانیان سیاسی شدند.

پیر پالیو، رهبر حزب محافظه‌کار کانادا، در تظاهرات ایرانیان و فعالان در ونکوور شرکت کرد و طی سخنانی بر لزوم افزایش حمایت دولت کانادا و جامعه جهانی از خیزش مردم و زنان ایران تاکید کرد.

پاریس، فرانسه

در شهر پاریس شماری از ایرانیان مقیم فرانسه تجمعاتی گسترده در حمایت از اعتراضات مردم در داخل کشور برگزار کردند.

برن، سوییس

شماری از ایرانیان در برن سوئیس، مقابل سفارت جمهوری اسلامی تجمع کرده و شعار دادند: «با این‌که دوریم از وطن، پشت شماییم هموطن ...»

رم، ایتالیا

ایرانیان ساکن ایتالیا نیز در شهر رم تظاهرات کردند و در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران شعار دادند.

کپنهاک، دانمارک

شماری از ایرانیان مقیم دانمارک، در همراهی با خیزش انقلابی مردم ایران در شهر کپنهاک تجمع کردند.

لندن، انگلیس

ایرانیان مقیم لندن نیز در میدان ترافلگار واقع در مرکز این شهر تجمعی اعتراضی برگزار کردند.

تجمع‌کنندگان در لندن حمایت خود را از خیزش انقلابی مردم ایران بیان کردند و علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای شعار دادند.

استکلهم و گوتنبرگ، سوئد

ویدیوهایی که به ایران‌اینترنشنال رسیده نشان می‌دهند ایرانیان مقیم گوتنبرگ تجمعی در حمایت از اعتراضات مردم ایران برگزار کردند.

شرکت‌کنندگان در قسمتی از این تجمع به احترام و یاد کشته‌شدگان در این اعتراضات یک دقیقه سکوت کردند.

در این تجمع، ایرانیان به اعلام حمایت از توماج صالحی،‌ خواننده رپ بازداشت شده پرداختند و پلاکاردهای تصاویر او را در دستان خود نگه داشتند.

شماری از شهروندان مقیم سوئد در نقاط مختلف شهر استکلهم و در هوای بارانی این شهر تجمع کردند.

معترضانی که در این تجمع‌ها حضور داشتند، همچون هفته‌های گذشته با حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران، خواستار بسته شدن سفارت جمهوری اسلامی در سوئد شدند.

کلن و هامبورگ، آلمان

ایرانیان ساکن هامبورگ در حوالی مرکز اسلامی جمهوری اسلامی در این شهر، در حمایت از توماج صالحی تجمع کرده و ترانه‌های او را پخش کردند.

شماری از ایرانیان مقیم کلن و شهروندان آلمانی هم در هشتمین شنبه پی در پی، دست به برگزار کردن تظاهراتی اعتراضی زدند.

تجمع‌کنندگان به آلمانی شعار «آخوند باید گم بشه» سر دادند و تصاویر زندانیان از جمله توماج صالحی را در دست گرفتند.

در این تجمع، علاوه بر ایرانیان، شماری از اوکراینی‌ها نیز حضور داشته و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

سیدنی و پرث، استرالیا

گروهی از ایرانیان و دیگر شهروندان شهر پرث استرالیا نیز تظاهرات کرده و شعارهایی را در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران سر دادند.

در سیدنی استرالیا هم شماری از ایرانیان ساکن این شهر در هاید پارک تجمع کردند و خواهان سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی شدند.

گوگوش، خواننده سرشناس ایرانی هم در سخنانی در سیدنی با یاد‌آوری جان‌باختگان خیزش انقلابی مردم ایرانی گفت: «‌امروز دیگر هیچ جوان ایرانی‌ای از دژخیمان این حکومت ضد ایرانی ترس و واهمه‌ ندارد و از خون خواهران و برادران خودش نمی‌گذرد.»

وین، اتریش

در وین هم شماری از ایرانیان مقیم اتریش مقابل مقر سازمان ملل متحد تحصن کردند.

واشینگتن، آمریکا

گروهی از ایرانیان از روز سه‌شنبه به‌طور شبانه‌روزی مقابل کنگره آمریکا تحصن کرده‌اند.

هدف این گروه، جلب توجه سیاستمداران و مردم آمریکا به شرایط ایران است.

اوکلند، نیوزیلند

در شهر اوکلند نیوزیلند همچون هفته‌های گذشته تجمعی اعتراضی در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران با حضور ایرانیان مقیم این کشور برپا شد.

از سوی دیگر، روز شنبه فدریکو ویلگاس، رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل، از تشکیل جلسه ویژه شورای حقوق بشر این سازمان درباره وضعیت ایران خبر داد تا «ایجاد مکانیزم پاسخگویی یا تحقیق درباره ایران» را با هدف کمک به مردم ایران پیشنهاد کند.

شنبه هفته گذشته، هفتم آبان (۲۹ اکتبر) اما زنجیره‌های انسانی در حمایت از خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف جهان شکل گرفت.

این زنجیره انسانی در پاسخ به فراخوان انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، در بیش از ۸۰ شهر مختلف جهان تشکیل شد.

تظاهرات پیشتیبانی از مردم معترض ایران از آغاز خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، تاکنون در بیش از ۱۵۰ شهر دنیا برگزار شده است.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
جام جهانی با مردم
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید