خیزش گسترده کرج: خیابان‌ها عرصه آتش و فریاد، انتقال مجروحان نیروهای امنیتی با بالگرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۲

هم‌زمان با چهلم کشته‌شدگان خیزش سراسری، خیابان‌های کرج روز پنج‌شنبه عرصه تظاهرات گسترده معترضان بود. گستردگی اعترضات در حدی بود که معترضان در نقاطی ماموران سرکوبگر را خلع سلاح کردند و نیروهای امنیتی برای انتقال مجروحان خود ناچار به استفاده از بالگرد شدند.

احمد مهدوی، رییس مرکز مدیریت فوریت‌های پزشکی استان البرز، از کشته شدن ۲ نفر در جریان اعتراضات آزاد راه کرج، قزوین و کمال‌شهر کرج خبر داد و اعلام کرد بررسی آمار دقیق مجروحان نیز در دست اقدام است.

خبرگزاری نیز تسنیم اعلام کرد که یک بسیجی در کرج به نام روح الله عجمی کشته و پنج مامور نیروی انتظامی مجروح شدند که حال دو نفر از آنان وخیم است.

از سوی دیگر، رییس کل دادگستری استان البرز از مجروح شدن یک طلبه‌ در درگیری با معترضان و بستری شدن او خبر داد.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، نیز در واکنش به اعتراضات پنجشنبه مردم در کرج گفت: مسیر شناسایی و محاکمه «اغتشاشگران» با جدیت دنبال خواهد شد.

مخاطبان ایران اینترنشنال تصاویری ارسال کرده‌اند که نشان می‌دهند با حضور مردم در خیابان‌های کرج در روز ۱۲ آبان و روشن کردن آتش، آسمان نقاطی از شهر را دود فرا گرفته است.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد می‌دهد مردم کرج همزمان با مراسم چهلم حدیث نجفی و پارسا رضادوست در تجمع خود به رهبری یک زن جوان شعار دادند: «هیز تویی، هرزه تویی، زن آزاده منم».

ویدیوها حاکی از خلع سلاح شدن ماموران یک خودروی نیروی انتظامی در کرج توسط مردم و مجروح شدن آنان است.

ویدیوهایی از کرج منتشر شده که حاکی از پرتاب شی‌هایی از بالگردها به طرف مردم است و حاضران از پرتاب گاز اشک‌آور و بمب صوتی خبر می‌دهند.

این بالگردها در ارتفاع پایین پرواز می‌کنند. از سوی دیگر، بالگردهایی نیز ماموران امنیتی مجروح شده در کرج را به مراکز درمانی منتقل می‌کنند.

در کمال‌شهر کرج نیز مردم معترض تجمع کرده و شعار «این همه سال ولایت، مرگ بر این جنایت» سر دادند.

همچنین شماری از معترضان روی خودروی نیروهای امنیتی که چپ شده ایستاده و علیه خامنه‌ای شعار دادند.

همچنین، ظهر امروز گزارش‌ها و ویدیوهایی به ایران‌اینترنشنال رسید که نشان می‌داد مردم در اتوبان کرج-قزوین شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند و صدها نفر نیز زیر پل حصارک کرج تجمع کردند.

بر اساس تصاویر، برخی از مردم این شهر، تیشرت‌هایی با شعار «می‌جنگیم، می‌میریم، ایران را پس می‌گیریم» پوشیده‌اند.

مردم حصارک کرج در جریان اعتراضات هم‌زمان با چهلم کشته‌شدگان اعتراضات، یک کانکس نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی را محاصره کردند و با سر دادن شعار اعتراضی، آن را آتش زدند.

همچنین قبل از آن، مردم برای شرکت‌ در مراسم چهلم حدیث نجفی در بهشت سکینه کرج با پای پیاده به این آرامستان رفتند.

آنان همچنین در مقابل ماموران مقاومت کرده و شعار «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه» و «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم ...» سر دادند.

این در حالی است که ماموران امنیتی با مردم شرکت‌کننده در مراسم چهلم حدیث نجفی درگیر شده و گاز اشک‌آور شلیک کردند.

مخاطبان ایران‌اینترنشنال ویدیوهایی ارسال کرده و می‌گویند ماموران امنیتی حاضران در مراسم چهلم حدیث نجفی را با گلوله هدف تیراندازی قرار دادند.

در برخی نقاط خرمدشت کرج نیز مردم معترض آتش روشن کرده‌ و شعار «بسیجی جیره‌خور، آخرشه خوب بخور» و سایر شعارهای ضد حکومتی سردادند.

علاوه بر خیابان‌ها، دانشجویان دانشگاه آزاد کرج هم تجمع کرده و شعار «مرگ بر کل نظام» و «امسال می‌ده کشته سپاه، مرگ بر کل نظام» سر دادند.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید