نشست ویژه شورای امنیت؛ هم‌صدایی در محکومیت سرکوب‌ها و اخراج ایران از کمیسیون مقام زن

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۱

نشست ویژه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره سرکوب خیزش انقلابی مردم ایران با هم‌صدایی در محکومیت نقض حقوق بشر برگزار شد و نمایندگان کشورهای حاضر در این جلسه حمایت خود را از معترضان اعلام کردند.

آمریکا به همراه آلبانی که به تازگی روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی قطع کرده، میزبانی این نشست در روز چهارشنبه ۱۱ آبان در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک را بر عهده داشتند.

این نشست با گزارش جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران آغاز شد و پس از او نیز شیرین عبادی، وکیل و حقوقدان و همچنین نازنین بنیادی، بازیگر و سفیر سازمان عفو بین‌الملل بریتانیا سخنرانی کردند.

جاوید رحمان در سخنانش خواستار تشکیل سازوکار بین‌المللی برای تحقیقات مستقل درباره سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران شد.

او گفت در شش هفته اخیر بسیاری از شهروندان از جمله روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی بازداشت شده‌اند.

رحمان افزود تحقیقات حکومت ایران درباره پرونده قتل مهسا امینی شکست‌خورده است و دست‌کم ۲۷۷ نفر از جمله ۴۰ کودک در اعتراضات پس از مرگ مهسا در بازداشت نیروی انتظامی کشته شده‌اند.

شیرین عبادی: نگذارید بیشتر مردم را داغ‌دار کنند

پس از رحمان، شیرین عبادی خواستار اقدام بین‌المللی درباره وضعیت ایران شد و گفت: «در چنین شرایطی مردم ایران از حکومت‌های غربی به خصوص آمریکا می‌خواهند که از انعقاد هر قراردادی که به بقای رژیم کمک کند، خودداری کنند.»

شیرین عبادی افزود: «جمهوری اسلامی وجوه دریافتی حاصل از توافق‌ها را برای رفاه مردم خرج نکرده و تنها موجب کشتار بیشتر در منطقه و ایران خواهد شد.»

این حقوق‌دان و برنده جایزه صلح نوبل گفت که دامنه خشونت حکومت حتی به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها کشیده شده و اضافه کرد که حکومت‌های دموکراتیک و متعهد به آزادی بیان باید سفرای خود را از ایران خارج کنند.

عبادی گفت: «حکومت‌های معتقد به آزادی بیان اجازه ندهند یک بار دیگر مثل سال ۱۳۹۸ اینترنت را قطع کنند و در سکوت خبری ۱۵۰۰ نفر را که فقط به گران شدن بنزین اعتراض داشتند، قتل عام کنند.»

او خواسته مردم ایران را حکومت دموکراتیک سکولار دانست و خطاب به نمایندگان کشورهای حاضر در نشست گفت: «نگذارید بیش از این مردم را داغ‌دار کنند.»

نازنین بنیادی: حکومت ایران اصلاح‌پذیر نیست

در ادامه نشست نازنین بنیادی،‌ بازیگر و فعال حقوق بشر، گفت: «من در زمینه کنشگری حقوق بشر در ایران سال‌ها کار کرده‌ام و در تمام این سال‌ها چنین یکپارچگی برای تحقق آرمان‌ها ندیده بودم.»

او افزود: «بی‌سابقه‌ترین بخش این اعتراضات این است که رهبری آن را زنان بر عهده داشته‌اند.»

این کنشگر حقوق بشر گفت مردم نه‌تنها آشکارا علیه علی خامنه‌ای ۸۳ ساله مقابله می‌کنند، بلکه علیه نیروهای امنیتی برای دفاع از خود مبارزه می‌کنند.

نازنین بنیادی افزود: «این یک افسانه است که این رژیم اصلاح‌پذیر است، اما در این سال‌ها ثابت شده که این حقیقت ندارد.»

هم‌صدایی در محکومیت سرکوب اعتراضات

در ادامه نشست نمایندگان کشورهای عضو دائم و غیردائم شورای امنیت به ابراز نظرات خود درباره سرکوب‌ها در ایران پرداختند.

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: «باید پشتوانه ما اقدام عملی باشد، به همین دلیل آمریکا پلیس گشت ارشاد را تحریم کرده است.»

او افزود آمریکا از شرکت‌های تکنولوژی ارتباطات برای ارائه خدمات به ایرانیان در این زمینه حمایت می‌کند.

نماینده آمریکا در این نشست با اشاره به عضویت جمهوری اسلامی در کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد به سرکوب زنان انتقاد کرد و گفت که کشورش با همکاری سایر اعضای سازمان ملل اخراج نماینده حکومت ایران از این کمیسیون را پیگیری می‌کند.

توماس گرینفیلد عضویت جمهوری اسلامی در این کمیسیون را «لکه زشتی» بر آن دانست.

نماینده آلبانی، دیگر عضو میزبان این نشست هم در میان حاضران از زنان و معترضان حمایت کرد و گفت این اعتراضات مواجهه میان «آزادی و سرکوب» و همچنین «شجاعت و دنائت» است.

طفره چین و روسیه از محکومیت سرکوب مردم

نمایندگان چین و روسیه تنها کشورهایی بودند که سرکوب معترضان در ایران را مورد انتقاد قرار ندادند.

نماینده چین گفت: «آنچه در ایران رخ می‌دهد، ربطی به خارج ندارد و ما معتقدیم دولت ایران می‌تواند مسائل خودش را حل کند.»

نماینده روسیه هم هدف نشست شورای امنیت را «یک حمله سیاسی به ایران» خواند. این همان موضعی بود که نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد پیش از برگزاری نشست آن را گفته بود.

با این حال نمایندگان سایر کشورهای حاضر در نشست از جمله بریتانیا، گابن، نیوزیلند، نروژ، فرانسه، برزیل،‌ مکزیک، ‌امارات متحده عربی و کنیا از جمله دیپلمات‌هایی بودند که بر ضرورت توقف سرکوب و خشونت تاکید کردند و خواستار حفظ حقوق بشر و حقوق زنان شدند.

نماینده فرانسه: مردم ایران گروگان حکومتشان هستند

نماینده فرانسه در این نشست گفت: «مردم ایران گروگان حکومت‌شانهستند و آمار اعدام اقلیت‌های قومی و جنسیتی در ایران باور کردنی نیست.»

نماینده نروژ هم از محدودسازی دسترسی به اینترنت ابراز نگرانی کرد و نماینده بریتانیا گفت: «حکومت ایران همه را مقصر می‌داند جز خود حکوت را.»

نماینده مکزیک در سازمان ملل متحد هم از جمله دیپلمات‌هایی بود که بر حفظ حقوق بشر تاکید کرد و گفت مواردی مثل مورد مهسا امینی در هیچ جای جهان نباید اتفاق بیفتد.

برگزاری این نشست در شرایطی است که موج خیزش انقلابی مردم علیه جمهوری اسلامی در ایران و سایر کشورهای جهان در هفته‌های اخیر ادامه داشته و همچنان در مدارس و دانشگاه‌ها و همچنین خیابان‌ها مردم برای اعتراض شعارهای علیه حکومت سر می‌دهند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید