آمریکا می‌گوید آماده پاسخ به هرگونه حمله‌ای از سوی ایران به عربستان سعودی است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۰

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با ابراز نگرانی درباره هشدارها مبنی بر حمله احتمالی ایران به عربستان سعودی اعلام کرد برای واکنش به آن آمادگی دارد و دریغ نخواهد کرد.

نشریه وال‌ استریت ‌ژورنال روز سه‌شنبه به نقل از مقام‌های عربستانی و آمریکایی گزارش داد که ریاض اطلاعاتی را با آمریکا درباره حمله قریب‌الوقوع ایران به اهدافی در عربستان سعودی و عراق به اشتراک گذاشته است.

این مقام‌ها افزودند که عربستان سعودی، آمریکا و چند کشور خاورمیانه در واکنش به این هشدار سطح آماده‌باش نیروهای نظامی خود را افزایش داده‌اند.

بر اساس این گزارش، مقام‌های عربستان سعودی گفتند جمهوری اسلامی آماده انجام حملاتی به این کشور و اربیل عراق است تا توجهات را از اعتراض داخلی منحرف کند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «ما از طریق کانال‌های نظامی و اطلاعاتی با عربستان سعودی به طور دائم در تماس هستیم و در دفاع از منافع و شرکای خود در منطقه تردید نخواهیم کرد.»

در روزهای اخیر مقام‌های جمهوری اسلامی در واکنش به ادامه خیزش انقلابی مردم عربستان سعودی را تهدید کرده‌اند.

مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی از آغاز اعتراضات سراسری در ایران عربستان سعودی را به همراه آمریکا و اسرائیل به تحریک این تظاهرات متهم کرده‌اند.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران در سخنرانی اخیر خود عربستان سعودی را تهدید کرد و گفت: «بار دیگر می‌گویم با همین جوانان به سراغتان خواهیم آمد و انتقام خواهیم گرفت.»

وحید جلال‌زاده، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس، نیز با اتهام‌زنی به عربستان سعودی درباره حمایت از اعتراضات ایران گفت: «معتقدیم که عربستان باید جبران کند و دست از حمایت خود بردارد وگرنه با اقدام متقابل از سوی جمهوری اسلامی روبه‌رو خواهد شد.»

نیروهای سپاه پاسداران در واکنش به خیزش مسالمت‌آمیز مردم ایران علیه جمهوری اسلامی که با فراخوان احزاب کرد برای اعتصاب در شهرهای کردنشین ایران آغاز شد، حملات خود را از مهرماه علیه اقلیم کردستان عراق آغاز کرد.

سپاه پاسداران تاکنون با ده‌ها موشک بالستیک و پهپادهای انتحاری مواضعی در اقلیم کردستان را مورد هدف قرار داده است که یکی از این پهپادها در حالی که به سمت شهر اربیل در حرکت بود، توسط یک جنگنده آمریکایی سرنگون شد.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید