نیروی دریایی سپاه یک نفتکش خارجی را در خلیج فارس توقیف کرد؛ بازداشت ۲۱ خدمه نفتکش

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۹

عباس غلامشاهی فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران از توقیف یک نفتکش خارجی در خلیج فارس خبر داد و گفت ۲۱ نفر خدمه این نفتکش نیز دستگیر شدند.

غلامشاهی روز دوشنبه نهم آبان این نفتکش را به حمل «بیش از ۱۱ میلیون لیتر سوخت قاچاق» متهم کرد و افزود که «سوخت قاچاق از نوع گازوئیل» بوده است.

او گفت که این نفتکش «متعلق به یک کشور خارجی» است اما نام این کشور را ذکر نکرد. همچنین ملیت خدمه بازداشت شده اعلام نشده است.

هنوز گزارش‌های مستقلی به غیر از آنچه مقام‌های سپاه و جمهوری اسلامی در این زمینه اعلام کرده‌اند، منتشر نشده است.

جمهوری اسلامی در گذشته بارها نفتکش‌های خارجی را به بهانه «تخلف» توقیف و خدمه‌های آنها را بازداشت کرده است.

در آخرین مورد، چند ماه پیش، سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای از توقیف دو نفتکش یونانی در خلیج فارس خبر داد و اعلام کرد نیروی دریایی سپاه روز جمعه این دو نفتکش را به دلیل «تخلفات انجام گرفته» توقیف کرد.

اما وزارت خارجه یونان در واکنش به این اقدام سپاه، جمهوری اسلامی را به «دزدی دریایی» متهم کرد.

ادعای مبارزه با قاچاق از سوی سپاه پاسداران در حالی است که واشینگتن در ماه‌های اخیر اعلام کرد یک شبکه پول‌شویی و قاچاق نفت تحت رهبری مقام‌های سپاه پاسداران و نیروی قدس آن که فروش صدها میلیون دلار نفت را برای تأمین این دو مجموعه و حزب‌الله لبنان تسهیل می‌کرده، تحریم کرده است.

همچنین توقیف یک نفتکش خارجی در شرایطی روی داده که جمهوری اسلامی به دلیل سرکوب مرگبار خیزش سراسری ایرانیان، تحت فشارهای بین‌المللی است و کشورهای غربی تحریم‌های جدیدی را علیه تهران وضع کرده‌اند.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید