نخست‌وزیر کانادا به عنوان اولین رهبر غربی از احتمال تغییر رژیم در ایران سخن گفت

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۸

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به عنوان اولین رهبر غربی از احتمال تغییر رژیم در ایران سخن گفت و تاکید کرد کشورش دیگر برای وابستگان به «رژیم هولناک» ایران جای امنی نخواهد بود.

نخست‌وزیر کانادا که به همراه همسرش در تجمع بزرگ ایرانیان در اتاوا حاضر شده بود گفت: «احتمالا وقتی رژیم تغییر کند و اوضاع ایران بهتر شود، کسانی که مسئول سرکوب مردم هستند هرگز فراموش نشده و هرگز اجازه نخواهند داشت به کانادا بیایند.»

او با تاکید بر حمایت از معترضان ایران گفت: «کانادا دیگر برای کسانی که از رژیم فاسد و هولناک ایران سود می‌برند، جای امنی نخواهد بود.»

این اظهارات نخست‌وزیر کانادا با تشویق گسترده حاضران همراه شد و تظاهرات‌کنندگان شعار دادند: «با لگد بیرونشان کنید.»

ترودو از همه مردم جهان به خاطر حمایت از زنان شجاع ایران قدردانی کرد و گفت: «جهان با صدای بلند می‌گوید دیگر بس است. توحش و ستم و نقض حقوق بنیادین بشر دیگر بس است.»

او با اشاره به گذشت بیش از هزار روز از سرنگونی هواپیمایی اوکراینی، بر حمایت از روند دادخواهی این پرونده تاکید کردو گفت «رژیم ستمگر» ایران همچنان از پاسخگویی سرباز می‌زند.

او افزود: «این رژیم بی رحم، نماینده مردم زیبای ایران نیست و نماینده روح ایران نیست.»

ترودو حضور «جامعه پرنشاط و زیبای» ایرانیان کانادا را یکی از خوشبختی‌های کانادا خواند و گفت: «چگونه حکومت ایران نمی‌تواند ببیند که مردم ایران چقدر فوق‌العاده هستند؟»

او افزود: «امروز ما نه برای مهسا امینی، که برای همه زنان ایران که برخاسته‌اند فریاد می‌کشیم.»

نخست‌وزیر کانادا خاطرنشان کرد: «رژیم ایران مستاصل است که این اعتراضات متوقف شده و جهان تحولات کنونی را فراموش کند. اما ما اینجاییم که بگوییم این اعتراض‌ها در روزها و هفته‌ها و ماه‌های بعد متوقف نخواهد شد.»

ترودو تاکید کرد: «ما هر چه در توان داریم به کار خواهیم بست تا در مقابل رژیم ایران بایستیم.»

نخست‌وزیر کانادا با اشاره به تحریم‌های این کشور علیه سپاه پاسداران و عوامل سرکوب مردم ایران گفت، کانادا همان اقداماتی را علیه آنها انجام داد که علیه عوامل جنایتکاران جنگی در نسل‌کشی‌های بوسنی و رواندا به کار گرفته بود.

همزمان با سخنرانی ترودو در تظاهرات ایرانیان در پایتخت کانادا، ایرانیان و فعالان ساکن شهرهای دیگر این کشور نیز زنجیره‌های انسانی طولانی تشکیل دادند.

در تورنتو، ایرانیان و فعالان در خیابان یانگ، به عنوان بلندترین خیابان جهان، یک زنجیره انسانی به طول ۲۰ کیلومتر تشکیل دادند.

در شهر ونکوور نیز، ایرانیان و فعالان از مرکز شهر تا بیرون آن یک زنجیره انسانی به بزرگی بیش از چهار کیلومتر تشکیل دادند و شعارهای «زن، زندگی، آزادی» و «می‌جنگیم، می‌جنگیم، ایران رو پس میگیریم» را فریاد کشیدند.

پوشش ویژه
بررسی بازارها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید