زنجیره انسانی علیه جمهوری اسلامی در بیش از ۸۰ شهر جهان؛ «انقلاب ایران را به رسمیت بشناسید»

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۸

در پاسخ به فراخوان انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، از صبح روز شنبه هفتم آبان (۲۹ اکتبر) زنجیره‌های انسانی در حمایت از خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف جهان شکل گرفت.

این زنجیره انسانی روز هفتم آبان (۲۹ اکتبر) در بیش از ۸۰ شهر مختلف جهان تشکیل شد.

زنجیره‌های انسانی آمریکا

هزاران نفر از فعالان و ایرانیان ساکن واشینگتن‌ دی‌سی در یک تظاهرات گسترده و با تشکیل یک زنجیره بسیار طولانی انسانی، با خیزش سراسری مردم ایران اعلام همبستگی کردند.

فرامرز اصلانی، خواننده ایرانی، در این تجمع به ایران اینترنشنال گفت: «ایرانیان خارج از کشور در همه جا و به هر زبانی خواست مردم ایران را فریاد می‌زنند و آن را به گوش دولت‌های جهان می‌رسانند.»

همزمان با خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، ایرانیان و فعالان مقیم لس‌آنجلس نیز گردهمایی روز کوروش را برگزار کردند. در این گردهمایی که هزاران نفر در آن حضور داشتند، خوانندگانی همچون رعنا منصور، داریوش، اندی و مرتضی ترانه‌های انقلابی و ملی خواندند.

در قسمتی از این مراسم، داریوش، خواننده پاپ، و نازنین بنیادی، بازیگر و کنشگر ایرانی-بریتانیایی، به همراه برخی دیگر از مهمانان گردهمایی کوروش در لس‌آنجلس، به همراه هزاران ایرانی و کنشگر حاضر در این مراسم، ترانه «دوباره می‌سازمت وطن» را هم‌خوانی کردند.

از سوی دیگر مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان ساکن آمریکا، به ایران اینترنشنال گفت: «اکنون زمان آن رسیده که جامعه جهانی انقلاب مردم ایران را به رسمیت بشناسد.»

ایرانیان مقیم شهر هارتفورد در ایالت کنتیکت آمریکا نیز با گرفتن دست یکدیگر مقابل ساختمان فرمانداری زنجیره انسانی تشکیل دادند تا همبستگی خود را با خیزش سراسری در ایران نشان دهند.

از سوی دیگر، ایرانیان و فعالان مقیم سیاتل در ایالت واشینگتن آمریکا در همبستگی با خیزش سراسری ایران زنجیره انسانی تشکیل دادند و شعارهایی از جمله «زن، زندگی، آزادی» و «تغییر رژیم در ایران» را فریاد زدند.

حضور نخست‌وزیر کانادا در تظاهرات ایرانیان

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به عنوان اولین رهبر غربی از احتمال تغییر رژیم در ایران سخن گفت و تاکید کرد کشورش دیگر برای وابستگان به «رژیم هولناک» ایران جای امنی نخواهد بود.

نخست‌وزیر کانادا که به عنوان بلندپایه‌ترین مقامی که در تظاهرات اخیر ایرانیان شرکت کرده، در سخنرانی خود برای تجمع بزرگ اتاوا گفت: «احتمالا وقتی رژیم تغییر کند و اوضاع ایران بهتر شود، کسانی که مسئول سرکوب مردم هستند هرگز فراموش نشده و هرگز اجازه نخواهند داشت به کانادا بیایند.»

او که با همسرش در این تظاهرات شرکت کرده بود، با تاکید بر حمایت از معترضان ایران گفت: «کانادا دیگر برای کسانی که از رژیم فاسد و هولناک ایران سود می‌برند، جای امنی نخواهد بود.»

این اظهارات نخست‌وزیر کانادا با تشویق گسترده حاضران همراه شد و تظاهرات‌کنندگان شعار دادند: «با لگد بیرونشان کنید.»

او با اشاره به اینکه «این رژیم بی رحم، نماینده مردم زیبای ایران نیست و نماینده روح ایران نیست،» تاکید کرد: «ما هر چه در توان داریم به کار خواهیم بست تا در مقابل رژیم ایران بایستیم.»

همزمان با سخنرانی ترودو در تظاهرات ایرانیان در پایتخت کانادا، ایرانیان و فعالان ساکن شهرهای دیگر این کشور نیز زنجیره‌های انسانی طولانی تشکیل دادند.

در تورنتو، ایرانیان و فعالان در خیابان یانگ، به عنوان بلندترین خیابان جهان، یک زنجیره انسانی به طول ۲۰ کیلومتر تشکیل دادند.

در شهر ونکوور نیز، ایرانیان و فعالان از مرکز شهر تا بیرون آن یک زنجیره انسانی به بزرگی بیش از چهار کیلومتر تشکیل دادند و شعارهای «زن، زندگی، آزادی» و «می‌جنگیم، می‌جنگیم، ایران رو پس میگیریم» را فریاد کشیدند.

ایتالیا

در شهر رم ایتالیا نیز معترضان ایرانی یک زنجیره انسانی تشکیل دادند و همچنین بیانیه‌ای را درباره وضعیت مردم ایران تحت ستم جمهوری اسلامی امضا کردند که قرار است آن را به پارلمان این کشور ارائه کنند.

در این بیانیه امضاکنندگان خواستار تعطیل شدن سفارت جمهوری اسلامی در ایتالیا و قطع شدن روابط دیپلماتیک با مقامات جمهوری اسلامی شدند.

فرانسه

در شهر پاریس نیز ایرانیان مقیم این شهر در میدان جمهوری جمع شدند تا زنجیره انسانی را تشکیل دهند.

آلمان

ایرانیان مقیم آلمان در برلین نیز با تشکیل زنجیره انسانی بیش از ۴۰۰ متری به حمایت از خیزش مردم ایران علیه جمهوری اسلامی پرداختند.

در شهر فرانکفورت نیز زنجیره‌ای انسانی برای حمایت از معترضان ایرانی تشکیل شد.

در تجمع و زنجیره انسانی فرانکفورت به جز ایرانی‌ها، شهروندان آلمانی و اوکراینی نیز حضور دارند.

در شهر دوسلدورف آلمان نیز زنجیره انسانی مشابهی تشکیل شده است.

هلند

ایرانیان مقیم آمستردام نیز در این شهر تجمع کرده و نقشه ایران را با نحوه قرار گرفتن‌شان کنار همدیگر، ترسیم کردند.

صدها ایرانی در این حلقه اتحاد، سرودها و ترانه‌ای را برای همراهی با مردم ایران همخوانی کردند.

انگلیس

در میدان ترافلگار لندن نیز تجمع و زنجیره انسانی در حمایت از خیزش مردم ایران علیه جمهوری اسلامی تشکیل شد.

این زنجیره قرار بود از میدان ترافلگار تا میدان پارلمان کشیده شود که جمعی از شهروندان اوکراینی نیز در آن به حمایت از خیزش سراسری ایرانیان حضور دارند.

سوئد

در استکهلم ایرانیان مقیم سوئد تجمع کرده و زنجیره انسانی را شکل دادند.

در این شهر همچنین، مردم معترض در همبستگی با خیزش سراسری در ایران با برگزاری تجمعی، حمایتشان را از معترضان داخل کشور نشان دادند.

نیوزیلند

تشکیل زنجیره انسانی هماهنگ، از شهرهای نیوزیلند آغاز شد و شرکت‌کنندگان در پایتخت این کشور، شعار «زن، زندگی، آزادی» و «از ولینگتون تا تهران، جانم فدای ایران» سر دادند.

استرالیا

ایرانیان سیدنی استرالیا نیز در حمایت از خیزش سراسری مردم ایران زنجیره انسانی تشکیل دادند.

شمار زیادی از ایرانیان مقیم این شهر در پارک ویکتوریا جمع شدند تا بار دیگر همبستگی خود را با مردم ایران در خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی اعلام کنند.

ایرانی‌های ساکن سیدنی همچنین زنجیره‌‌ای انسانی به شکل «‌زن زندگی آزادی» ثبت کردند.

ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نیز نشان می‌دهد ایرانیان مقیم سیدنی با گرفتن دست یکدیگر زنجیره انسانی بزرگی تشکیل دادند.

جمهوری چک

شماری از ایرانیان مقیم پراگ در این شهر زنجیره‌ای انسانی برای همراهی با خیزش سراسری مردم ایران تشکیل دادند.

نروژ

ایرانیان مقیم شهر اسلو در نروژ نیز در پاسخ به فراخوان حامد اسماعیلیون و انجمن خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی، زنجیره‌ای انسانی را در این شهر شکل دادند.

در بیانیه زنجیره انسانی در سراسر دنیا با فراخوان انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، بار دیگر از کشورهای غربی خواسته شد تا به مذاکرات با جمهوری اسلامی پایان دهند و انقلاب ایران را به رسمیت بشناسند‌.

اخراج سفیران جمهوری اسلامی از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی و فراهم کردن اینترنت آزاد برای ایرانیان از دیگر خواسته‌های مطرح شده در بیانیه زنجیره انسانی در سراسر دنیاست.

شنبه هفته گذشته ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) نیز در پاسخ به فراخوان تجمعی که نخستین بار حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی منتشر کرد، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از سراسر جهان به برلین رفتند.

تجمع و راهپیمایی برلین به اعتقاد بسیاری از ناظران، به گسترده‌ترین تجمع ایرانیان خارج از کشور در طول تاریخ بدل شد و رویدادی بی‌نظیر را در همبستگی علیه جمهوری اسلامی رقم زد.

حامد اسماعیلیون که یکی از هماهنگ‌کنندگان اصلی تجمع‌های گسترده و پرشمار ایرانیان خارج از کشور در هفته‌های گذشته بوده، برگزاری زنجیره‌های انسانی را در شهرهای مختلف جهان در روز ۲۹ اکتبر هماهنگ کرده است.

تظاهرات پیشتیبانی از مردم معترض ایران تاکنون در بیش از ۱۵۰ شهر دنیا برگزار شده است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
ارتش سری

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید