آلمان بار دیگر سفیر جمهوری اسلامی را احضار کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۰۶

بر اساس اطلاعاتی که به ایران‌اینترنشنال رسیده است، آلمان روز پنج‌شنبه بلافاصله پس از احضار سفیر این کشور در تهران به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، سفیر جمهوری اسلامی در برلین را به وزارت امور خارجه خود احضار کرد.

تهران سفیر آلمان را در پی سخنان مقام‌های این کشور در حمایت از اعتراضات سراسری مردم ایران احضار کرد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه پنجم آبان، هانس ادو موتسل، سفیر آلمان در تهران را احضار کرد و علی باقری کنی، معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در دیدار با او، آمریکا و کشورهای اروپایی را «حامی و مروج تروریسم» خواند.

روز دوشنبه دوم آبان نیز سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان گفت که کشورش سفیر جمهوری اسلامی در برلین را در رابطه با سرکوب اعتراضات در ایران احضار کرده است.

در همین حال روز چهارشنبه آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد کشورش محدودیت‌های فعلی در زمینه صدور ویزا را برای دارندگان گذرنامه‌های دیپلماتیک و خدمت جمهوری اسلامی، تشدید می‌کند.

او همچنین گفت این کشور از تصویب یک قطعنامه قوی در شورای حقوق بشر سازمان ملل حمایت کرده و تا زمانی که مکانیسمی در سازمان ملل ایجاد نشود، از سازمان‌های غیردولتی در مستندسازی و جمع‌آوری شواهد جنایات، حمایت می‌کند.

روز جمعه ششم آبان اما ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا در توییتی به وضعیت ایران اشاره کرد و نوشت: «در پی نشست وزیران امور خارجه زن، کانادا و ۱۱ کشور دیگر بیانیه‌ای درباره وضعیت ایران صادر کردند. حقوق زنان حقوق بشر است. ما به شجاعت زنان ایرانی درود می فرستیم. ما با شما هستیم.»

پس از خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، کارزاری اینترنتی خطاب به سران کشورهای گروه ۷ (هفت کشور صنعتی جهان)، برای اخراج سفیران جمهوری اسلامی و نمایندگان آن‌ها در سازمان‌های بین‌المللی در این کشورها، به راه افتاده است.

اتحادیه اروپا هم روز ۲۵ مهر ۱۵ فرد و نهاد ایرانی را در رابطه با کشته شدن مهسا امینی و سرکوب اعتراضات سراسری تحریم کرد.

پلیس امنیت اخلاقی موسوم به «گشت ارشاد»، محمد رستمی، رییس این نیرو و همچنین حاج احمد میرزایی، رییس شاخه تهران گشت ارشاد و عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، تحریم شده‌اند.

در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه با اشاره به سرکوب معترضان در تجمعات چهلم مهسا امینی و همچنین تحریم رادیو فرانسه از سوی جمهوری اسلامی، اعلام کرد این کشور در همکاری با دیگر کشورهای اروپایی به تحریم بیشتر مقامات دخیل در سرکوب ادامه می‌دهد.

وزارت امور خارجه بریتانیا نیز مقام‌های گشت ارشاد و همچنین غلامرضا سلیمانی، رییس نیروی بسیج سپاه پاسداران، حسن کرمی، فرمانده یگان ویژه و حسین اشتری، فرمانده کل فرماندهی انتظامی را تحریم کرد.

آمریکا نیز پیش از این تحریم‌های مشابهی را تصویب کرده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید