معترضان در ایران ششم آبان هم به خیابان‌ها آمدند؛ خیزش سراسری ایرانیان از مهاباد تا زاهدان

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۷

در دومین ماه از خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، مردم معترض روز جمعه ششم آبان در شهرهای مختلف به خیابان‌ها آمدند و علیه کلیت حکومت شعار دادند. در این روز آیین چهلم تعدادی از کشته‌شدگان اعتراضات در شهرهای کردنشین و تظاهرات گسترده مردم در زاهدان برگزار شد.

این در حالی است که روز شنبه تشکیل زنجیره انسانی در حمایت از خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی از نیوزیلند آغاز شده و قرار است این زنجیره انسانی در بیش از ۸۰ شهر مختلف جهان تشکیل شود.

پیش‌تر، مردم زاهدان پس از حضور گسترده در نماز جمعه برای حمایت از عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت این شهر، همچون مردم شهرهای سراوان و ایرانشهر به خیابان‌ها رفتند و علیه علی خامنه‌ای و جمهوری اسلامی شعار دادند.

تظاهراتی خیابانی که با حمله نیروهای امنیتی مواجه شد و گزارش‌ها حاکی از کشته و زخمی شدن چند تن، از جمله یک نوجوان در زاهدان و تیراندازی به سوی مردم در سراوان است.

شهرهای کردنشین

شماری از شهرهای کردنشین نیز در روز جمعه شاهد حضور مردم معترض بودند و حضور شهروندان اغلب برای شرکت در آیین چهلم یا خاکسپاری جوان‌هایی بود که در جریان خیزش سراسری کشته شدند. معترضان دور هم جمع شدند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند که اعتراض مسالمت‌آمیز آنان با برخورد خشن نیروهای امنیتی روبه‌رو شد.

از سوی دیگر، کانال تلگرامی شورای صنفی دانشجویان کشور گزارش داد پس از تجمع اعتراضی دانشجویان خوابگاه پسرانه ۲۲ گولان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، نیروهای امنیتی به آنها حمله کردند و برخی از دانشجویان مجروح شدند.

طبق این گزارش، نیروهای امنیتی به سوی خوابگاه‌های دخترانه ورمقانی و فاطمیه ۳ دانشگاه علوم پزشکی کردستان که مشرف به بیمارستان کوثر سنندج است تیر و گاز اشک‌آور شلیک کردند و دانشجویان دختر ناگزیر به خروج از ساختمان‌ها شدند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نیز نشان می‌دهد معترضان در سنندج مقابل بیمارستان کوثر که گفته می‌شود یکی از معترضان مجروح در آنجا بستری است، تجمع کردند.

ویدیوی دیگری نیز که به ایران اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد مردم معترض در شامگاه جمعه، در یکی از خیابان‌های بوکان آتش روشن کردند.


بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، مردم روستای سرخک سنجابی، در مراسم خاکسپاری پیکر «افشین آشام» از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در قصر شیرین (استان کرمانشاه) علیه علی خامنه‌ای شعار دادند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند مردم کرمانشاه در مراسم چهلم رضا شهپرنیا، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری، شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» سر دادند.

در مهاباد، مراسم خاکسپاری شاهو خضری که روز پنج‌شنبه پنجم آبان در جریان اعتراضات این شهر کشته شد، با فریادهای اعتراضی و سر دادن شعار همراه بود.

ویدیوهایی از خیابان‌های این شهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن‌ها صدای تیراندازی به گوش می‌رسد و معترضان در حال فرار هستند.

این اعتراضات در حالی است که جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس، کشته شدن اسماعیل (سمکو) مولودی، جوان ٣٥ ساله‌ را به دست نیروهای سرکوبگر تایید کرد و گفت در مراسم تشییع او «چهار نفر دیگر نیز با تیر جنگی کشته شدند که یکی از آن‌ها، ۱۵ سال دارد».

در شهر سقز هم مراسم چهلم فریدون محمودی در گورستان آیچی با شعارها و فریادهای اعتراضی حاضران همراه شد.

فریدون محمودی، جوانی ۳۳ ساله بود که روز ۲۸ شهریور با شلیک نیروهای سرکوبگر کشته شد.

شهرهای دیگر

گروهی از شهروندان در اراک به یاد مهرشاد شهیدی و سینا ملایری، از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر، در خیابان شمع روشن کردند.

بنا به گفته یکی از نزدیکان مهرشاد شهیدی به ایران‌اینترنشنال، در حالی که اقوام و دوستان او قصد داشتند در رستوران محل کارش در خیابان شریعتی اراک به مناسبت تولد او شمع روشن کنند، ماموران امنیتی با بستن خیابان از ورود آن‌ها جلوگیری کردند.

از سوی دیگر مردم روستای حمزه‌کلا شش پل، پس از مراسم چهلم میلاد زارع از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در بابل، با روشن کردن آتش در مقابل مغازه او تجمع کردند.

پیش از این، ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌داد مردم این روستا در مراسم چهلم میلاد زارع فریاد «آزادی» و شعارهای اعتراضی سر دادند.

دانشجویان دانشگاه هرمزگان نیز با فریاد «اتحاد اتحاد» تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این دانشجویان همچنین شعار «فکر نکنی امروزه، وعده ما هر روزه» سر دادند.

با ادامه سرکوب خشونت‌بار اعتراضات دانشجویی، ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد نیروهای لباس شخصی جمعه شب دو دانشجو را از خوابگاه صدف دانشگاه جندی شاپور اهواز ربودند.

هم‌زمان با فراخوان‌ها برای خیزش سراسری رو روز شنبه روابط عمومی آموزش و پرورش استان اردبیل اعلام کرد که به دلیل «شیوع آنفلوآنزا» مدارس این استان روز شنبه تعطیل خواهد بود.

پربیننده‌ترین‌ها

جام جهانی با مردم
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید