عبدالحمید اسماعیل‌زهی حاضران در نماز جمعه زاهدان را به «کنترل احساسات» فراخواند

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۰۶

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه ششم آبان خود، پس از عزل دو فرمانده انتظامی از مردم معترض شهر خواست تا احساسات خود را کنترل کنند. او در روزهای گذشته، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را مسوول کشتار مردم در جمعه خونین این شهر دانسته بود.

او در حالی نمازگزاران را به آرامش دعوت کرد که از هشتم مهر تاکنون، پس از نمازهای جمعه، اعتراضاتی در زاهدان شکل گرفته است که جرقه آن با خشم عمومی مردم از موضوع «تجاوز یک فرمانده انتظامی» به یک دختر نوجوان بلوچ زده شد.

پس از چهار جمعه اعتراض پی در پی و کشتار ده‌ها تن از مردم زاهدان، در نهایت شامگاه پنج‌شنبه پنجم آبان، شورای تامین استان سیستان و بلوچستان، برای آرام کردن اوضاع رییس پلیس و رییس کلانتری ۱۶ زاهدان را برکنار کرد.

همچنین این شورا روز پنج‌شنبه پنجم آبان بیانیه‌ای صادر کرد که در آن «قصور برخی از ماموران» را در رویدادهای روز جمعه هشتم مهر که به کشته شدن ۹۳ شهروند زاهدان منجر شد، پذیرفت و از «جبران خسارت وارده به جان‌باختگان بی‌گناه و خانواده‌های آنان» خبر داد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در واکنش به این بیانیه و عزل دو فرمانده، آن را ناکافی اما «کاری درست» خواند و خواستار تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب مستقل برای رسیدگی به کشتار جمعه خونین شد.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی همچنین از چهره‌های سیاسی که با کشتار مردم زاهدان در جمعه خونین هشتم مهر ابراز همدردی نکردند و پیام تسلیتی ندادند نیز گلایه کرد.

او در ادامه از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست تا «حرف معترضان، حرف اقوام، حرف مذاهب و خواسته‌های ملی همه ایرانیان» را مورد توجه قرار دهند و به فکر حل این مساله باشند.

پیش از آغاز نماز اما اسماعیل‌زهی خطاب به نمازگزاران گفت: «آخرین توصیه من به شما این است که احساسات خود را امروز کنترل کنید. اگر خواستید در خیابان شعار بدهید و تکبیر بگویید حرفی نیست اما فقط در خیابان مدنی و محدوده همین‌جا [خیابانی که مصلای مکی در آن قرار دارد] از مدنی به آن طرف، هر کسی به خانه‌اش برود تا اتفاقاتی پیش نیاید.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه توصیه خود به نمازگزاران گفت: «مردم خشمگین و جوان‌اند و احساسات دارند. نه مزاحم کسی شوید و نه کسی مزاحم شما بشود. و شعار ندهید که مشکلی پیش نیاید.»

این توصیه‌های او در حالی است که روز پنج‌شنبه پنجم آبان‌ ماه، عبدالغفار نقشبندی و عبدالله کرد، از روحانیون پرنفوذ اهل سنت با حضور در مسجد مکی، در سخنرانی‌هایی در حمایت از عبدالحمید اسماعیل‌زهی، با اعتراض به کشتار و سرکوب‌های اخیر گفتند از این پس شرکت در مراسم حکومتی را خیانت به جوانان زاهدان می‌دانند.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی نیز در این گردهمایی گفت: «به شما امید و نوید می‌دهم که خداوند زمان مشکلات و سختی‌ها و عصر اختناق را به پایان رسانده است.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان پیش از این هم علی خامنه‌ای را مسوول کشته شدن معترضان در زاهدان بر اثر شلیک نیروهای امنیتی به «سر و قلب نمازگزاران بی‌دفاع و غیرمسلح» دانسته بود.

چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید