برپایی اعتراض‌های شبانه در پی برگزاری مراسم چهلم نیکا شاکرمی

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۵

مادر نیکا شاکرمی در آیین چهلم دخترش در میان جمع حاضران و معترضانی که در این مراسم شرکت کردند، گفت که «پرپر شدن» دخترش باعث شد بذر پاک تفکر،‌ آزادگی، شهامت و شرافت در دل‌های دیگران شکوفا شود. همزمان در شهرهای مختلف ایران شهروندان معترض تجمع برگزار کردند.

مراسم چهلم نیکا شاکرمی، نوجوان ۱۶ ساله‌ای که در جریان اعتراضات سراسری و خیزش ایرانیان علیه جمهوری اسلامی کشته شد و افکار عمومی نیروهای امنیتی را عامل مرگ او می‌داند، روز پنج‌شنبه پنجم آبان با حضور شماری از مردم در آرامستان روستای حیات الغیب، در نزدیکی پل‌دختر خرم‌آباد در شرایطی برگزار شد که ماموران امنیتی تنها پل مسیر تردد در بخش ویسیان لرستان را مسدود کردند.

ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد حاضران در این مراسم بر سر مزار او یک ترانه مشهور لری (دایه دایه وقت جنگه) را همخوانی می‌کنند.

بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، در ادامه این مراسم حاضران هدف حمله نیروهای یگان ویژه قرار گرفتند و به مردم، حمله و شلیک شد.

پس از یورش و شلیک ماموران امنیتی، مردم مقاومت و به سوی نیروهای سرکوبگر، سنگ پرتاب کردند.

در مراسم چهلم نیکا شاکرمی، مادر او، نسرین شاکرمی، در سخنانی گفت: «چه قدر بزرگ شدی که دیگر نتوانستی کوچکی و حقارتی را که از نابخردان و نالایقان به تو تحمیل می‌شد، تحمل کنی و تاب بیاوری. نیکا جانم؛ غمگین‌ترینم از دوری‌ات. دل‌شکسته‌ترینم برای رویاهای در خواب خفته‌ات.»

او در ادامه خطاب به دخترش گفت: «تا ابد در عذابم برای رنج‌هایت اما دلبندم؛ وقتی می‌بینم با پرپر شدنت بذر پاک تفکر،‌ آزادگی و شهامت و شرافتت در دل عزیزانی دیگر شکوفا می‌شود،‌ خوشحالم و شکرگزار.»

معترضان در این مراسم شعارهایی چون «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر سپاهی»، «ما همه نیکا هستیم،‌ بجنگ تا بجنگیم»، «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه»، «این همه سال جنایت،‌ مرگ بر این ولایت»، «بسیجی جیره‌خور، آخرشه خوب بخور»، «نیکای ما رو بردن، جنازه‌شو آوردن» و ... سر دادند.

اعتراض‌ها در دیگر نقاط ایران

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال حاکی از تجمع شبانه معترضان ساکن در چند نقطه تهران از جمله صادقیه، تهرانسر، شهرک چیتگر و تهرانپارس است.

معترضان شامگاه پنجشنبه تجمعات شبانه در چند شهر دیگر از جمله بروجرد، آستارا، رشت، شوش، اراک، کرمانشاه و بوکان هم دست به تجمع زدند.

مردم معترض در ایران، روز پنج‌شنبه پنجم آبان، در دهگلان استان کردستان هم به خیابان‌ها آمدند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند نیروهای امنیتی به سمت مردم گاز اشک‌آور شلیک کردند.

مردم بانه هم با مسدود کردن برخی خیابان‌ها و روشن کردن آتش، دست به برگزاری تجمع زدند.

معترضان در بانه شعار‌هایی از جمله «این همه سال جنایت،‌ مرگ بر این ولایت»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه آزاد یزد هم روز پنج‌شنبه تجمع کرده و شعار اعتراضی سر دادند.

دانشجویان دانشگاه آزاد تهران غرب نیز تجمع کردند و شعار دادند:‌ «نیکای مارو بردن، جنازه‌شو آوردن ...»

پزشکان در اصفهان در روز چهلم نیکا شاکرمی، مقابل سازمان نظام پزشکی در این شهر تجمع کردند.

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال،‌ نیروهای امنیتی در برخورد با پزشکان حاضر در این مراسم، برخی از آن‌ها را بازداشت کردند.

مردم مهاباد هم پس از مراسم تشییع جوان مهابادی که روز چهارشنبه به دست نیروهای امنیتی کشته شد، دست به تجمع گسترده زدند و فرمانداری این شهرستان را تصرف کردند.

ویدیوها و گزارش‌هایی نیز از شهرهایی چون کرج و اصفهان منتشر شده‌‌اند که نشان می‌دهند دانشجویان و دانش‌‌آموزان روز پنجم آبان، تجمعاتی اعتراضی را شکل دادند.

دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس در تهران در صحن دانشگاه تجمع کرده و شعارهایی چون «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد»، «هر یک‌نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه» و «آهای آهای نشسته‌ها، مهسای بعدی از شماست» سر دادند.

در دانشگاه آزاد کرج دانشجویان با سر دادن شعارهایی همچون «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» تجمع کردند.

بر اساس ویدیوها، دانشجویان دانشگاه علمی-کاربردی «سیتی‌سنتر» اصفهان نیز تجمع کرده و فریاد «آزادی» سر دادند.

همچنین دانش‌آموزان یک دبیرستان پسرانه در اصفهان با تجمع در محوطه مدرسه شعار دادند: «می‌کشم می‌کشم، هر آنکه خواهرم کشت ...»

در ادامه قیام علیه جمهوری اسلامی و حمایت‌ جهانی از این خیزش سراسری، شماری از چهره‌ها و گروه‌ها برای دور جدید تجمعات خیابانی فراخوان دادند.

یکی از این فراخوان‌ها برای تشکیل زنجیره انسانی در شهرهای مختلف جهان است که از سوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی صادر شده.

در ایران نیز جوانان محلات شهرهای مختلف فراخوان برگزاری تجمع صادر کردند.

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید