اسرائیل و بریتانیا رفتارهای بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در جهان را محکوم کردند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۴

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی فروش تسلیحات نظامی به طرفین جنگ اوکراین را تکذیب می کنند، اسرائیل و بریتانیا رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران در سر‌تا‌سر جهان را محکوم کردند.

اداره اطلاعات وزارت دفاع اوکراین دوشنبه اعلام کرد که جمهوری‌اسلامی به مسکو لباس‌های زرهی و نوع جدیدی از پهپاد اراسال کرده است.

بر اساس اطلاعات مقامات اوکراینی، ایران همچنین قصد دارد گروه جدیدی از مستشاران را برای کمک به روسیه در استفاده از پهپاد «آرش-۲» اعزام کند.

مقامات اوکراینی و بسیاری از کشورهای غربی بارها استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی را برای حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی در اوکراین محکوم کرده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین سه‌شنبه از نابودی بیش از یک‌سوم بخش انرژی کشورش توسط موشک‌های روسیه و پهپادهای ساخت ایران خبر داد.

اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهوری اسرائیل نیز با بیان این مطلب که تسلیحات ساخت ایران نقش اصلی در بی‌ثباتی جهان دارد گفت اسناد استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران در اوکراین را در جریان دیدارش با وزیر خارجه آمریکا ارائه خواهد کرد.

وزارت خارجه بریتانیا نیز سه شنبه با تاکید بر استفاده روسیه از تسلیحات ایرانی در اوکراین، فروش پهپادهای انتحاری به مسکو را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و نمونه‌ای از رفتارهای بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در سراسر جهان خواند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز با تاکید بر این مطلب در توییتر نوشت: «ایران ماشین جنگی پوتین را با پهپادهایی تجهیز می‌کند که غیرنظامیان اوکراینی را می‌کشد. آخرین کاری که باید انجام دهیم این است که صدها میلیارد دلار به رژیم ایران بفرستیم.»

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی ارسال پهپاد به روسیه را تکذیب می کنند.

امیرسعید ایروانی، سفیر جمهوری‌اسلامی در سازمان ملل، استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را نادرست ، غیرمستند و براساس گمانه زنی ها و تفاسیر گمراه کننده توصیف کرد و تحقیقات سازمان ملل در این زمینه را غیرقانونی عنوان کرد.

کرملین نیز با رد ادعاها مبنی بر استفاده از پهپادهای ساخت ایران در حملات علیه اوکراین، این هواپیماهای بدون سرنشین را ساخت روسیه اعلام می کند.

پیشتر واشینگتن پست در گزارشی، از آمادگی ایران برای افزایش ارسال مخفیانه تسلیحات سنگین از جمله موشک‌های بالستیک کوتاه‌‌برد زمین به زمین از جمله موشک‌های فاتح-۱۱۰ و ذوالفقار به روسیه نیز خبر داده بود.

آمریکایی‌ها از تلاش روسیه برای دستیابی به تسلیحات متعارف پیشرفته ایران، از جمله موشک‌های زمین به هوا نیز خبر داده بودند.

دو مقام آمریکایی سه شنبه به رویترز گفتند ایالات متحده در حال بررسی ارسال تجهیزات دفاع هوایی «هاوک» به اوکراین است تا در برابر حمله‌های هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های کروز روسیه از آن استفاده کند.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید