تداوم اعتراض‌های دانشجویی در دانشگاه‌های کشور در آستانه چهلمین روز کشته شدن مهسا امینی

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۳

در آستانه چهلمین روز قتل حکومتی مهسا امینی و آغاز خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، دانشجویان شهرهای تهران، قم، کرمان، اصفهان، کرج، بابل، اهواز، همدان، اردبیل، شهرکرد، یزد و ...، سه‌شنبه سوم آبان تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمعات دانشجویان در تهران به خیابان‌ کشیده شد.

دانشجویان دانشگاه قم زمانی که علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی، در سخنرانی خود در این دانشگاه، به انکار کشته شدن نیکا شاکرمی به دست ماموران پرداخت، با شعار «‌نیکای ما رو بردن جنازه‌اش رو آوردن» به او واکنش نشان دادند.

دانشجویان این دانشگاه همچنین با شعارهایی از جمله «بسیجی جیره‌خور، آخرشه خوب بخور»، «‌آزادی آزادی آزادی» و «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» به سخنرانی بهادری جهرمی اعتراض کردند.

دانشجویان دانشگاه قم از سوی دیگر موفق شدند با مقاومت مدنی برای شکستن تفکیک جنیستی، سلف غذاخوری دانشگاه را مختلط کنند.

پوشش چادر برای دانشجویان دختر دانشگاه قم اجباری است و علاوه بر سلف، کلاس‌ها نیز برای دختران و پسران تفکیک جنسیتی شده‌اند.

دانشجویان این دانشگاه همچنین در برابر یوسف سلامی، خبرنگار صدا و سیما که قصد مصاحبه با چند نفر را داشت، شعار دادند: «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما.»

در دانشگاه آزاد واحد شهر قدس نیز دانشجویان تجمع کرده و شعار «به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه آزاد کرمان هم در تجمع خود، شعار «نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه آزاد کرج در تجمع خود شعار «بسیجی بی‌ریشه اینجا شریف نمی‌شه» سر دادند.

دانشجویان اصفهان هم در تجمع اعتراضی خود با اشاره به فرا رسیدن «چهلم مهسا امینی»، شعار دادند: «چهلم مهسا شده، کمر نظام تا شده ...»

این دانشجویان همچنین شعار «‌سنندج، زاهدان، چشم و چراغ ایران» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل نیز تجمع اعتراضی برگزار کرده و ترانه «برای ...» شروین حاجی‌پور را هم‌خوانی کردند. دختران و پسران دانشجو با ورود به سلف غذاخوری، تفکیک جنسیتی آن را شکستند.

در دانشگاه چمران اهواز، دانشجویان در محوطه دانشگاه تجمع کردند و شعارهایی چون «دانشجوی زندانی، آزاد باید گردد» و «آزادی آزادی‌ آزادی» سر دادند.

از دانشگاه «یادگار امام» شهر ری نیز خبر تجمع دانشجویان و سر دادن شعار منتشر شد.

دانشجویان دانشگاه همدان هم دست به تجمع زده و شعار «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد، به مادرم بگویید دیگر دختر ندارد» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه آزاد این شهر هم در تجمع خود شعار «‌این آخرین پیامه، هدف خود نظامه» و «‌حکومت بچه‌کش نمی‌خوایم نمی‌خوایم» سر دادند.

از سوی دیگر کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور خبر داد تجمع امروز دانشجویان دانشگاه دخترانه فنی و حرفه‌ای کرج، با «آغوش رایگان» یکی از دانشجویان و ممانعت مسوولان این دانشگاه آغاز شده است.

دانشجویان در پی مداخله مسوولان شروع به شعار دادن کردند.

بر اساس گزارش دیگری که این کانال منتشر کرده، دانشجویان علوم پزشکی اردبیل هم تفکیک جنسیتی را در سلف غذاخوری این دانشگاه شکستند.

در دانشگاه شهرکرد هم دانشجویان با تجمع مقابل سلف دانشگاه شعار دادند: «فکر نکنی یک روزه، قرار ما هر روزه».

در دانشگاه سراسری یزد هم برای اولین بار دانشجویان با شعار «زن زندگی آزادی»، تفکیک جنسیتی سلف غذاخوری را کنار زدند.

این دانشجویان در تجمع اعتراضی خود در محوطه دانشگاه شعارهایی چون «به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر» و «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه حکیم سبزواری هم برای مقابله با تبعیض و تفکیک جنسیتی تجمع کردند.

این دانشجویان موفق شدند سلف غذاخوری دانشگاه را مختلط کنند.

دانشگاه‌های شهر تهران

دانشجویان دانشگاه تهران‌مرکز واحد پونک، در تجمع اعتراضی خود با درآوردن روسری‌ها و چرخاندن آن‌ها در هوا، فریاد «آزادی» سر دادند.


بر اساس گزارش‌های رسیده، در پی تجمع و شعار دادن دانشجوهای دانشگاه آزاد تهران جنوب، ماموران یگان ویژه مقابل دانشگاه رفته و در را روی دانشجوها بستند.

ویدیویی که به دست ایران اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد تجمع دانشجویان در تهران به میدان امام حسین کشیده شده و آنها خیابان را بستند.

در ادامه خیزش سراسری ایرانیان، مردم و دانشجویان هم‌صدا در میدان «امام حسین» علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

دانشجویان دانشگاه سوره نیز با فریاد ممتد «آزادی» و شعار «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه» تجمعی اعتراضی شکل دادند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال، نشان می‌دهند که دانشجویان هنر نیز در محوطه این دانشگاه پایکوبی کرده و روسری‌ها را در هوا چرخاندند.

در دانشگاه الزهرا هم دانشجویان با شعار «ما همه مهسا هستیم، بجنگ تا بجنگیم» تجمع کردند.

دانشجویان همچنین با گذاشتن چند بسته ساندیس در راهروی دانشگاه، روی برگه‌ای خطاب به بسیجیان نوشتند: «این دفعه رو مهمون من ولی یک کم به طرفی که ایستادی فکر کن.»

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال، نشان می‌دهند که دانشجویان دانشگاه تربیت‌ مدرس تهران، «سرود زن» را در محوطه دانشگاه همخوانی کردند.

دانشجویان دانشگاه بهشتی بعد از آن که با مقاومت مدنی موفق شدند تفکیک جنسیتی در سلف دانشگاه را بشکنند، شعار «‌بسیجی با خاک ایران دیگه بای‌ بای» سردادند.

همچنین دانشجویان دختر و پسر در سلف دانشگاه بهشتی تجمع کرده و علیه رهبر جمهوری اسلامی شعار سر دادند.

دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در محوطه دانشگاه تجمع کردند و با در دست گرفتن تابلوی «‌پارک ژینا»، نام پارک بانوان در این دانشگاه را به صورت نمادین تغییر دادند.

در بخشی از بیانیه دانشجویان در این نامگذاری آمده است: «امروز پس از حدود ۱۳ سال از ثبت شدن نام جانفدا کیانوش آسا، در این دانشگاه جمع شده‌ایم تا نام جانفدای نامیرای دیگری، ژینا امینی، این رمز آزادی را در دانشگاه ثبت و ماندگار کنیم.»

دانشجویان علم و صنعت همچنین تغییر نام پارک را به یاد مقاومت و مبارزه تمامی زنانی که در برابر «ستم جنسیتی و برای محو انقیاد و استثمار» دانسته و در بیانیه خود نوشتند: «دانشگاه هرگز در برابر چکمه‌های ستمگران نشکسته است و سر خم نمی‌کند. ما پارکی را که از نمادهای تفکیک جنسیتی در دانشگاه علم و صنعت است از امروز پارک ژینا نام می‌نهیم.»

در این بیانیه همچنین آمده: «مگر زمانی که کیانوش را کشتند به جاودانه شدنش فکر می‌کردند؟ ژینا نیز این گونه جاودانه شد.»

در این دانشگاه تجمعی نیز شکل گرفت و دانشجویان شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال، نشان می‌دهند که بسیجی‌‌ها با دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران درگیر شده تا نگذارند سلف غذاخوری دانشگاه را مختلط کنند.


دانشجویان دانشگاه علامه تهران با برگزاری تجمع در محوطه دانشگاه شعار «‌جمهوری اسلامی نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم» سر دادند.

این دانشجویان در تجمع خود، در تاکید بر ادامه مبارزه علیه حکومت، پلاکاردی را با ترکیب دو واژه «پایان» و «آبان» در دست داشتند.

در دانشکده علوم اجتماعی این دانشگاه نیز، دانشجویان با برگزاری تجمع در صحن دانشگاه و قرار دادن کفن‌ نمادین، پا بر زمین کوبیده و شعار «‌غرق خون این وطن، کودکان در کفن»، «گفت‌وگوتون چاخانه، دانشگاه پادگانه»، «علف هرز تویی، زن آزاده منم» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر هم که روز دوشنبه دوم آبان به حضور سخنگوی دولت در این دانشگاه و سخنرانی او با شعارهایی از جمله «سخنگو برو گم‌شو» اعتراض کردند، امروز نیز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این دانشجویان خطاب به بسیجیان شعار «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» و «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر دادند.

دانشجویان دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه تهران در تلاش برای رفع تفکیک جنسیتی در سلف‌های غذاخوری، تجمع کردند.

ویدیو‌های رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد مسوولان دانشکده پس از آن که دانشجویان به صورت مختلط وارد سلف شدند از توزیع غذا جلوگیری کردند و فریده علوی رییس دانشگاه به دانشجویان توهین کرد.

علاوه بر دانشگاه‌ها، اعتراضات دانش‌آموزی نیز همچنان ادامه دارد.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد دختران دانش‌آموز یکی از مدارس منطقه پنج تهران در خیابان فریاد «آزادی آزادی» و «زن زندگی آزادی» سر دادند.

بر اساس ویدیویی که به ایران اینترنشنال رسیده، دانش‌آموزان پسر یک دبیرستان در تهران در حمایت از دختران هنرستان صدر در صحن مدرسه تحصن کردند و شعار «‌اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم می‌شیم» سر دادند.

ویدیوی ارسالی به ایران‌اینترنشنال حاکی است معلمان یک دبیرستان دخترانه در تهران هنگامی که دختران در حیاط مدرسه ترانه «‌برای …» را همخوانی می‌کنند، به آن‌ها می‌پیوندند و با تشویق آن‌ها روبه‌رو می‌شوند.

بر اساس گزارش‌ها، از آغاز خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی تا امروز دست‌کم در ۹۸ دانشگاه کشور به صورت مستمر اعتراضات و تجمعات دانشجویی شکل گرفته است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید