کایلی مور گیلبرت: دو نیوزیلندی ناپدید شده‌اند و گمان می‌رود در ایران بازداشت شده‌ باشند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۳

گزارش‌ها حاکی است از سرنوشت دو جهانگرد نیوزیلندی که در ادامه سفرهایشان به دور دنیا سه ماه پیش وارد ایران شدند، خبری در دست نیست و گمان می‌رود بازداشت شده‌ باشند.

کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که بیش از دو سال به اتهام «جاسوسی» در ایران زندانی بود، در توییتر ناپدید شدن این زوج را تایید کرد.

«توفر ریچ‌وایت» ۳۴ ساله و همسرش «بریجت تاک‌ری» ۲۷ ساله یک زوج جهانگرد هستند که با اتومبیل جیپ خود به بیش از ۷۰ کشور جهان سفر کرده‌اند. آنها ماه جولای (تیر-مرداد) از ترکیه وارد ایران و بعد از مدتی ناپدید شدند.

به گفته این دو زوج، پلیس مرزی هنگام ورود به ایران از آنها بازجویی کرده بود. ماموران از آن‌ها پرسیده بودند که چرا با اتومبیلی که تحریم است (جیپ ساخت آمریکا) قصد ورود به کشور را دارند.

به گفته مخاطبان سفرهای این دو جهانگرد، از سه ماه پیش خبری از آنها نیست و صفحه اینستاگرامی آنها نیز از آن به بعد فعالیتی نداشته است.

مور گیلبرت در رشته توییت خود از اطلاع رسانه‌های نیوزیلند از ناپدید شدن این زوج خبر داد و نوشت وزارت خارجه نیوزیلند به رسانه‌ها و خانواده‌های آنها فشار می‌آورد تا در این مورد صحبت نکنند.

کامبیز غفوری، روزنامه‌نگار ایرانی-فنلاندی نیز ماه پیش در توییتر از تلاش‌های بی‌سرانجام خود برای دریافت اطلاعات بیشتر از وزارت خارجه نیوزیلند خبر داده بود.

مور گیلبرت اسلام‌شناس و پژوهشگر مطالعات خاورمیانه که تابستان ۱۳۹۷ برای شرکت در همایشی به ایران رفته بود، هنگامی خروج از ایران در فرودگاه بازداشت شد و به اتهام جاسوسی برای اسرائیل به ۱۰ سال زندان محکوم شد. اما در نهایت آذرماه ۱۳۹۹ با سه زندانی ایرانی در تایلند که متهم به بمبگذاری نافرجام علیه دیپلمات‌های اسرائیلی بودند، مبادله شد.

وی با بیان این مطلب که «دیپلماسی بی سر و صدا» هرگز در چنین مواردی به نفع زندانی نیست، از رسانه‌های نیوزیلند خواست که در این باره مطلب بنویسند.

وی ناپدید شدن این دو جهانگرد را یادآور سرنوشت دو گردشگر استرالیایی، «مارک فیرکین» و «جولی کینگ» و «کیل بنجامین»، گردشگر فرانسوی خواند.

مارک فیرکین و جولی که اواخر بهار ۱۳۹۸وارد ایران شده بودند، تیر ماه توسط ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت و روانه زندان شدند. این دو مهر ماه همان سال آزاد شدند.

کیل بنجامین، گردشگر ۳۶ ساله فرانسوی نیز که اردیبهشت ۱۳۹۹ با یک خودروی ون به ایران سفر کرده بود، پس از آن‌که «یک پهپاد» را در دشت‌های نزدیک مرز ایران و ترکمنستان به پرواز درآورد، بازداشت و به اتهام جاسوسی به هشت سال زندان محکوم شد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید