ریشی سوناک در پی دیدار با پادشاه چارلز سوم رسما نخست وزیر بریتانیا شد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۳

ریشی سوناک روز سه‌شنبه سوم آبان و پس از دیدار با چارلز سوم، پادشاه بریتانیا، رسما نخست‌وزیر این کشور شد. وی در اولین سخنرانی خود در مقام نخست‌وزیری به مشکلات عمیق اقتصادی بریتانیا اشاره کرد و گفت که ناگزیر خواهد بود تصمیم‌های دشواری بگیرد.

نخست وزیر بریتانیا با اشاره به اشتباه‌های دولت گذشته وعده داد که آنها را به سرعت جبران و «با اقداماتش و نه فقط با حرف» کشور را متحد کند.

ریشی سوناک سومین نخست‌وزیر از حزب محافظه‌کار در سال جاری میلادی است.

لیز تراس، نخست وزیر پیشین که پس از کناره‌گیری بوریس جانسون به قدرت رسیده بود، سه‌‌شنبه هفته قبل تحت فشار نمایندگان این حزب و تنها پس از ۴۴ روز مجبور به استعفا شد.

سوناک ۴۲ ساله جوان‌ترین نخست‌وزیر بریتانیا طی دو قرن گذشته و اولین نخست وزیر آسیایی‌تبار این کشور است.

آقای سوناک، وزیر دارایی دولت بوریس جانسون در شرایطی ریاست کابینه را در دست می‌گیرد که وضعیت اقتصادی بریتانیا به شدت بحرانی است و نرخ تورم در این کشور به بالاترین میزان در چهل سال گذشته رسیده است.

این در حالی است که محبوبیت حزب محافظه‌کار نیز به پایین‌ترین حد خود رسیده و احزاب مخالف دولت خواهان برگزاری انتخابات عمومی زودهنگام شده‌اند.

با این وجود سوناک در اولین اظهار‌نظرهای خود بعد از رسیدن به رهبری حزب محافظه‌کار برگزاری انتخابات زودهنگام در کشورش را رد کرد.

وی در اولین اقدام خود به عنوان نخست وزیر بریتانیا روز سه شنبه تیم وزیران ارشد خود را منصوب کرد. البته سوناک وزیر دارایی و خارجه دولت لیز تراس را در سمت‌های پیشین خود ابقا کرد.

تنی چند از رهبران جهان در پیام‌هایی جداگانه نخست وزیری سوناک را به او تبریک گفتند. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از جمله این افراد بودند.

تازه‌ترین خبرها

جام جهانی با مردم
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید