بازداشت‌های بیشتر در ارتباط با «جاسوسان فرانسوی» در میانه گزارش‌ها از ناپدید شدن خارجی‌ها

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۳

در حالی که در روزهای اخیر گزارش‌های فزاینده‌ای از بازداشت اتباع خارجی در ایران منتشر شده، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی از بازداشت افراد دیگری در ارتباط با کسانی که آنان را «جاسوسان فرانسوی» خوانده، خبر داد.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه سوم آبان گفت که این افراد تازه‌ بازداشت‌شده به « اجتماع و تبانی به قصد مقابله با امنیت ایران و همچنین جاسوسی» متهم شده‌اند.

او درباره دو شهروند فرانسوی که در ایران در بازداشت هستند و به «جاسوسی» متهم شده‌اند نیز گفت: «اطلاعات راهبردی مهمی از متهمان این پرونده به دست آمده است و این اطلاعات به دلیل اهمیتی که دارند، بررسی‌شان در دستور کار ضابطان خاص قوه قضاییه قرار دارد و تحقیقات با روش‌ها و تمسک به مسائل فنی و علمی استمرار دارد.»

پس از آن که رسانه‌های حکومتی در ایران در قالب یک گزارش ویدیویی با عنوان «داستان یک ماموریت»، تصاویر جدیدی از «اعترافات اجباری» سسیل کوهلر و همسرش ژاک پاریس، در ایران منتشر کردند، وزارت امور خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه ۱۴ مهر پخش اعترافات اجباری این دو را «صحنه‌سازی وقیحانه، نفرت‌انگیز، غیرقابل قبول و خلاف حقوق بین‌الملل» خواند که «بدترین رژیم‌های دیکتاتوری» انجام می‌دهند.

پخش گزارش اعترافات اجباری در حالی است که جمهوری اسلامی درگیر موجی جهانی از خیزش ایرانیان علیه حکومت است که با کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد آغاز شد.

جمهوری اسلامی در جریان این خیزش سراسری بارها عوامل خارجی را به دامن زدن به اعتراضات متهم کرده است. وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی هم در این مورد بیانیه‌ای منتشر و اعلام کرد ۹ تبعه خارجی - از جمله فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، لهستانی و هلندی - دستگیر شده‌اند.

از سوی دیگر در روزهای اخیر گزارش‌هایی منتشر شده‌اند حاکی از این‌که سرنوشت دو جهانگرد نیوزیلندی که در ادامه سفرهایشان به دور دنیا سه ماه پیش وارد ایران شدند، خبری در دست نیست و گمان می‌رود بازداشت شده‌ باشند.

کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که بیش از دو سال به اتهام «جاسوسی» در ایران زندانی بود، در توییتر خود بر ناپدید شدن این زوج تاکید کرد.

توفر ریچ‌وایت ۳۴ ساله و همسرش بریجت تاک‌ری ۲۷ ساله، یک زوج جهانگرد هستند که با اتومبیل جیپ خود به بیش از ۷۰ کشور جهان سفر کرده‌اند.

آن‌ها ماه ژوییه (تیر-مرداد) از ترکیه وارد ایران و بعد از مدتی ناپدید شدند.

به گفته این دو زوج، پلیس مرزی هنگام ورود به ایران از آن‌ها بازجویی کرده بود. ماموران از آن‌ها پرسیده بودند چرا با اتومبیلی که تحریم است (جیپ ساخت آمریکا) قصد ورود به کشور را دارند.

روز دوشنبه نیز خبرگزاری آسوشیتدپرس از ناپدید شدن یک هوادار اسپانیایی فوتبال در ایران خبر داد.

به نوشته این خبرگزاری، خانواده سانتیاگو سانچز ۴۱ ساله، از سه هفته پیش و زمانی که او وارد ایران شده، از وضعیتش اطلاعی ندارند و شرایط موجود در ایران باعث نگرانی مضاعف آن‌ها شده است.

جمهوری اسلامی هنوز اسامی شهروندانی را که بازداشت کرده رسما اعلام نکرده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید