اعتصاب کارکنان شرکت آیدین تبریز هم‌زمان با اعتصاب مغازه‌داران در شهرهای کردنشین

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۳۰

روز شنبه، شماری از بازاریان، اصناف، کسبه، کارگران و فرهنگیان دست به اعتصاب زدند. این اعتصابات همزمان با تظاهرات جهانی ۲۲ اکتبر در برلین و کشورهای دیگر برپا شده است.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال حاکی است کارکنان شرکت شکلات‌سازی داداش برادر (آیدین) روز ۳۰ مهردر تبریز دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

همچون هفته‌های گذشته، شماری از بازاریان در شهرهای بزرگ استان کردستان نیز دست به اعتصاب زدند.

در شهر سنندج مرکز این استان، کسبه و بازاریان از صبح روز شنبه مغازه‌های خود را تعطیل کردند.

در مریوان هم مغازه‌داران و بازاریان به اعتصاب سراسری پیوستند.

سقز که محل زندگی خانواده مهسا امینی بوده و از روزهای نخست اعتراضات همواره در بطن خیزش سراسری حضور داشته است، در دومین ماه از آغاز اعتراضات، دست به اعتصاب زد.

شهر بانه هم روز شنبه با تعطیلی گسترده مغازها و پاساژها به اعتصاب سراسری پیوست.

شهر کردنشین بوکان در آذربایجان غربی نیز در این روز همچون هفته‌های گذشته شاهد اعتصاب کسبه و بازاریان در همراهی با اعتراضات گسترده مردم ایران است.

از سوی دیگر شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران که در روزهای گذشته فراخوانی برای تحصن معلمان در روزهای اول و دوم آبان صادر کرده بود، از والدین خواست که در این دو روز فرزندان خود را به مدرسه نفرستند یا خودشان هم همراه با آنان در مدرسه حاضر شوند.

این شورا در اطلاعیه شماره سه با عنوان «هفته همبستگی خانه، مدرسه خیابان» همچنین از مدیران و معاونین مدارس خواسته است همراه معلمان در تحصن شرکت کنند، مقابل آنان نایستند و «در صورت تعرض احتمالی لباس شخصی‌ها به دانش‌آموزان و حریم مدرسه، با اتحادی پولادین در برابر آنان مقاومت کنند.»

این تحصن در حالی برنامه‌ریزی شده که خشونت نیروهای امنیتی علیه کودکان و نوجوانان، بازداشت معلمان و فعالان فرهنگی و نهادها و انجمن‌های حمایت از حقوق کودکان افزایش یافته است.

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید