حذف سخن خامنه‌ای درباره «فروش و توان پهپادهای ایرانی»؛ زلنسکی: به رهبری ایران اعتماد ندارم

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۸

همزمان با حذف سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، درباره «خطرناک بودن پهپادهای ایرانی» از خبرگزاری‌های حکومتی، رییس‌جمهوری اوکراین در واکنش به تکذیب ارسال پهپاد به روسیه از سوی مقام‌های تهران، گفت که آنان شلیک به هواپیمای اوکراینی را هم تکذیب کرده بودند.

دفتر رهبر جمهوری اسلامی بخشی از سخنان خامنه‌ای درباره «خطرناک بودن پهپادهای ایرانی» و فروش آن‌ها را از خبر ارسال شده به خبرگزاری‌های ایران، حذف کرد.

خامنه‌ای روز چهارشنبه ۲۷ مهر گفت: «چند سال پیش می‌گفتند تصاویر تجهیزات پیشرفته‌ موشکی و پهپادی ایران فتوشاپ است. حالا می‌گویند پهپادهای ایرانی خیلی خطرناک است. چرا به فلان کس می‌فروشید، به فلان کس می‌دهید.»

این بخش از سخنان خامنه‌ای از خبرگزاری‌های ایران حذف شده اما همچنان روی وب‌سایت او قابل مشاهده است.

خبر سخنرانی‌های رهبر جمهوری اسلامی از طرف دفتر او برای خبرگزاری‌ها در ایران ارسال می‌شود.

جمهوری اسلامی ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در تجاوز نظامی به اوکراین را تکذیب می‌کند.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین اما در واکنش به تکذیب ارسال پهپاد به روسیه از سوی مقام‌های تهران، به رد شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی از سوی جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: «من به رهبری ایران اعتماد ندارم.»

او گفت که در شلیک به هواپیمای اوکراینی هم «رهبری ایران گفت که ما نبودیم.»

زلنسکی با اشاره به گزارش‌های مختلف درباره استفاده از پهپادهای ایرانی در حمله به اوکراین گفت: «پس از چه اعتمادی می توانیم صحبت کنیم؟ ایران به آنان [روسیه] پهپاد می‌دهد. هر دو بر سر کشتار اوکراینی‌ها توافق کرده‌اند. این پول خونینی است که ایران به دست می‌آورد.»

او همچنین گفت که در یک ماه گذشته، نیروهای اوکراینی ۲۳۳ پهپاد انتحاری ساخت ایران را که در جنگ علیه این کشور از سوی روسیه به کار گرفته شده‌اند، سرنگون کرده است.

روز چهارشنبه روزنامه گاردین گزارش داد که اتحادیه اروپا قصد دارد سه چهره نظامی ارشد جمهوری اسلامی از جمله محمد باقری، رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح که به گفته مقام‌های اروپایی، نقش اساسی در همکاری دفاعی ایران با روسیه ایفا می‌کند، تحریم کند.

در همین حال واشینگتن پست گزارش داد ایران در حال آماده شدن برای افزایش ارسال مخفیانه تسلیحات سنگین خود به مسکو از جمله موشک‌های زمین به زمین است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید