مسیح علی‌نژاد از درخواست رسمی به فیفا برای تعلیق فدراسیون فوتبال ایران خبر داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۸

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان دادخواست تعلیق فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی و اخراج تیم فوتبال ایران از جام جهانی قطر را به فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) ارائه کرد.

در این دادخواست که با همکاری ورزشکاران ایرانی و گروهی از برجسته‌ترین وکلای بین‌المللی آماده شده است، با اشاره به محرومیت زنان از ورود به ورزشگاه‌های کشور، فدراسیون فوتبال ایران را نهادی غیر‌مستقل و وابسته به تصمیمات کلان حکومت می‌خواند و می‌گوید: این مسئله «به شدت با ارزش‌ها و اساسنامه فیفا در تضاد است» و در گذشته باعث تعلیق فدراسیون‌های فوتبال کویت و هند شده است.

در متن این درخواست همچنین آمده است: با توجه به‌اینکه فیفا حقوق بشر را به رسمیت می‌شناسد، حتی اگر معتقد به عدم استقلال فدراسیون فوتبال ایران نیست، «ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها و شرکت در جام جهانی خلاف مواد ۳ و ۴ اساسنامه‌اش است. شورای فیفا می تواند و باید فورا ایران را تعلیق کند.»

این دادخواست در ادامه از فیفا می‌خواهد که بی‌طرف نباشد «زیرا فدراسیون فوتبال ایران بی‌طرف نیست» و قصد حذف سیستماتیک زنان از اکوسیستم ورزشی را دارد.

در انتهای این دادخواست آمده: «جام جهانی فوتبال جشن همبستگی و صلح بین‌المللی است. فیفا نباید اجازه مشارکت کشوری را بدهد که زنان، ورزشکاران و کودکان خود را فقط به خاطر استفاده از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی خود، آزار و اذیت می کند.»

اخبار
جام جهانی با مردم
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید