آرژانتین خواستار بازداشت محسن رضایی در قطر شد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۶

آرژانتین با اشاره به نقش محسن رضایی، معاون اقتصادی کنونی ابراهیم رئیسی در بمب‌گذاری مرکز یهودیان در بوئنوس‌آیرس در سال ۱۳۷۳، خواستار دستگیری او در سفرش به قطر شد.

خبرگزاری دولتی تلام آرژانتین گزارش داد دادستان‌های ویژه این کشور دادخواستی را امضا و به وزارت امور خارجه آرژانتین ارسال کردند که در آن، با اشاره به هشدار قرمز اینترپل علیه رضایی و همچنین سفر او به قطر، خواستار همه اهرم‌های مناسب دیپلماتیک در زمینه بازداشت این مقام جمهوری اسلامی شده‌اند.

یک منبع دیپلماتیک هم به خبرگزاری فرانسه گفت وزارت امور خارجه آرژانتین پس از تایید حضور رضایی در قطر، درخواست دادستان‌های ویژه را پذیرفته و از اینترپل درخواست همکاری برای دستگیری او کرده است.

رضایی از سوی دستگاه قضایی آرژانتین در رابطه با بمب‌گذاری آمیا (مرکز همیاری یهودیان) تحت تعقیب است.

در این حادثه تروریستی ۸۵ نفر کشته شدند.

حکم جلب بین‌المللی رضایی از سوی اینترپل (پلیس بین‌الملل) در تاریخ هفتم نوامبر سال ۲۰۰۷ و به درخواست دادگستری آرژانتین، به اتهام «جنایات منجر به مرگ، اوباش‌گری و خرابکاری» مبنی بر دخالت داشتن او در انفجار مرکز همیاری یهودیان و در مقام فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صادر شده ‌است.

سال گذشته، دولت آرژانتین تصمیم ابراهیم رئیسی مبنی بر انتصاب محسن رضایی به عنوان معاون رییس‌جمهوری در امور اقتصادی جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

همچنین دی‌ماه گذشته، وزارت امور خارجه آرژانتین حضور رضایی را در مراسم تحلیف دانیل اورتگا، رییس‌جمهوری نیکاراگوئه، «توهین به عدالت در آرژانتین و قربانیان این حمله تروریستی» خواند.

ماریا الویرا سالازار، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز در توییتی حضور محسن رضایی را در مراسم تحلیف رییس‌جمهوری نیکاراگوئه، توهین به خانواده‌های قربانیان حمله تروریستی به مرکز یهودیان در بوینس‌آیرس خواند و گفت: «دانیل اورتگا هیچ شرمی نمی‌شناسد.»

در خرداد ماه هم آرژانتین یک هواپیمای باری را با ۱۹ خدمه آن در بوینس‌آیرس توقیف کرد تا تحقیقات بیشتری درباره اتهام ارتباط برخی از این خدمه با سپاه پاسداران انجام دهد.

بر اساس گزارش‌ها، این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان و در اجاره ونزوئلا بوده اما ماهان ارتباط خود را با این هواپیما رد کرد.

پیش از این، خراردو میلمان، نماینده پارلمان آرژانتین و معاون پیشین وزیر امنیت داخلی این کشور، به ایران‌اینترنشنال گفت که غلامرضا قاسمی، خلبان هواپیمای توقیف شده، عضو ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران است و کمک خلبان نیز از ابتدا هویت عراقی خود را مخفی کرده است.

چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید