واکنش‌های جهانی به آتش‌سوزی زندان اوین و تقاضاها برای آزادی سریع زندانیان سیاسی

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۴

واکنش‌ها به آتش‌سوزی زندان اوین به فاصله کمی به خارج از مرزهای ایران کشیده شد و مقامات آمریکا و فعالان در نقاط مختلف جهان خواستار تضمین امنیت زندانیان و آزادی فوری زندانیان سیاسی شدند.

جو بایدن در حاشیه سخنرانی خود در شهر پورتلند ایالت اورگن به خبرنگاران درباره آتش‌سوزی در زندان اوین گفت: «دولت ایران آنقدر ظالم است که انسان برای کسانی که در خیابان‌ها تظاهرات می‌کنند، احترام بسیار عمیقی قائل می‌شود. باید بپذیرم که غافلگیر شده‌ام. نه از واکنش حکومت، که از شجاعت مردم و زنانی که روسری‌هایشان را برداشته‌اند شگفت‌زده‌ام.»

بایدن افزود: «این واقعا حیرت‌آور است. اما کسانی که در دولت بر سرکارند، گروه خوبی نیستند.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در توییتی نوشت: «گزارش‌ها از زندان اوین را به صورت اضطراری پیگیری می‌کنیم و با سوییس به عنوان حافظ منافع خود در تماسیم. ایران به طور کامل مسئول ایمنی شهروندان ما است که به غلط بازداشت شده‌اند و آنها باید فورا آزاد شوند.»

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با ابراز نگرانی از وضعیت زندان اوین و خطری که متوجه زندانیان آن است گفت: «اولویت ما ایمنی شهروندان آمریکایی است که در ایران به غلط بازداشت شده‌اند. ایمنی و حقوق آنها باید تضمین شود.»

جرد گسنر، وکیل سیامک نمازی، زندانی دوتابعیتی، در بیانیه‌ای با ابراز بی خبری از وضعیت موکلش در آتش‌سوزی زندان اوین گفت حکومت ایران توانایی تضمین امنیت زندانیان را ندارد، تاکید کرد نمازی باید هرچه سریع‌تر از زندان به مرخصی بیاید.

او هشدار داد هر اتفاقی که برای نمازی و سایر زندانیان آمریکایی بیافتد برای جمهوری اسلامی پیامدهای جدی خواهد داشت.

ساعاتی بعد،وکیل سیامک نمازی گفت این زندانی دوتابعیتی با خانواده‌اش تماس گرفته و در وضعیت امنی قرار دارد. نمازی به یک بخش امن در زندان اوین منتقل شده، اما جزییات بیشتری در دست نیست.

از سوی دیگر، گروهی از ایرانیان ساکن بریتانیا در واکنش به آتش‌سوزی در زندان اوین مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن تجمع کردند.

در آلمان نیز گروهی از ایرانیان و فعالان در واکنش به خبر این آتش‌سوزی در مقابل وزارت خارجه آلمان در برلین تجمع کردند و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند.

هزاران نفر از ایرانیان و فعالان کانادا نیز در تظاهراتی با حضور نمایندگان پارلمان این کشور در مرکز شهر ونکوور در همبستگی با زندانیان اوین شعار «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» سر داده و شنبه اعتراضی این هفته خود را به واکنش به آتش‌سوزی زندان اوین اختصاص دادند.

در این مراسم تعدادی از فعالان سیاسی درباره آتش‌سوزی زندان اوین و لزوم آزادی سریع زندانیان سیاسی سخنرانی کردند.

از سوی دیگر، کایلی مور گیلبرت، زندانی پیشین استرالیا در ایران در توییتی نوشت: «حس شخصی من این است که زندانیان اوین در تلاش هستند این زندان یا دست‌کم بخش‌هایی از آن را تحت کنترل بگیرند که این می‌تواند به یک خیزش گسترده‌تر تبدیل شود.»

گیلبرت همچنین گفت به او خبر رسیده است که هیچ‌یک از زندانیان سیاسی زن در آتش‌سوزی زندان اوین آسیب ندیده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید