وزارت علوم موسسه تبادلات آکادمیک آلمان را به حمایت از «آشوب» در دانشگاه‌های ایران متهم کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۴

پس از آن که موسسه تبادلات آکادمیک آلمان سرکوب خشونت‌بار اعتراضات دانشجویان در ایران از جمله در دانشگاه صنعتی شریف تهران را محکوم کرد، وزارت علوم جمهوری اسلامی این موضع‌گیری را رد و این موسسه آلمانی را به «مداخله در امور سیاسی ایران» متهم کرد.

مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی، شامگاه یکشنبه ۲۴ مهر در بیانیه‌ای، مواضع موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (دآآد) را «غیرسازنده»، «به مثابه حمایت از آشوب و اغتشاش در دانشگاه‌ها و فضای عمومی» و «مصداق بارز مداخله سیاسی در امور داخلی» ایران توصیف کرد.

وزارت علوم جمهوری اسلامی در این بیانیه از این موسسه آکادمیک آلمانی خواست «از ورود به حوزه‌های غیر مرتبط» خودداری کرد.

این وزارتخانه همچنین تهدید کرد که چنین موضع‌گیری‌هایی «می‌تواند تبعاتی را برای همکاری ایجاد» کند.

پیشتر موسسه تبادل آکادمیک آلمان به همراه چند نهاد آموزشی و دانشگاهی دیگر این کشور شامل آکادمی جوانان آلمان، روسای دانشگاه‌های ایالت نورد راین وست فالن و دانشگاه برمن سرکوب خشونت‌بار اعتراضات دانشجویان در ایران به ویژه حمله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به دانشگاه صنعتی شریف تهران در دهم مهرماه را محکوم کرده‌ بودند.

سرکوب دانشجویان در ایران به ویژه حمله خشونت‌بار به دانشگاه شریف، تاکنون واکنش‌های بسیار بین‌المللی به همراه داشته و علاوه بر دولت‌ها، دانشگاه‌های بسیاری در جهان این حمله و سرکوب‌های دیگر دانشجویان را محکوم کردند.

روز یکشنبه نیز آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، در توییتی به آتش‌سوزی اخیر در زندان اوین، واکنش نشان داد و اعلام کرد توجه آلمان به زندانیان این زندان و حقوق انسانی آن‌ها متوقف نخواهد شد.

او تاکید کرد که حکومت ایران در مقابل زندانیان از جمله بسیاری از زندانیان سیاسی و تظاهرکنندگان بازداشت شده، مسئولیت دارد.

این در حالی است که جمهوری اسلامی هرگونه اعتراض به سرکوب‌ها در ایران و محکومیت آن از سوی دیگر کشورها را رد کرده است.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید