تلاش جمهوری اسلامی برای انکار کشته شدن یک دانش‌آموز در اردبیل با مطرح کردن بیماری قلبی

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۳

در ادامه تلاش برای انکار کشته شدن یک دانش‌آموز در اردبیل، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های وابسته به حکومت به نقل از فردی که گفته می‌شود عموی «اسرا پناهی»، دانش‌آموز کشته شده است، اعلام کردند او «ناراحتی قلبی مادرزادی» داشته و به این دلیل «در بیمارستان فوت کرده» است.

این خبرگزاری‌ها ویدیویی را منتشر کردند که در آن فردی می‌گوید، عموی اسرا پناهی است و پدر اسرا، یک ماه پیش فوت شده است.

او گفت که حال اسرا شامگاه سه روز پیش خراب شده و پس از انتقال به بیمارستان فوت شده است.

پیش از این ایران‌اینترنشنال خبر داده بود مقاومت دانش‌آموزان در برابر رفتن به مراسم اجرای سرود «سلام فرمانده»، به حمله نیروهای لباس شخصی به دختران دانش‌آموزان «دبیرستان دخترانه شاهد - شهید رانی نظام» اردبیل و جان باختن یکی از دانش‌آموزان منجر شده است.

بر اساس روایت اولیای یکی از دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه شاهد اردبیل که برای ایران‌اینترنشنال ارسال شده، دانش‌آموزان این مدرسه روز چهارشنبه ۲۰ مهر بر خلاف میل خود برای شرکت در یک راهپیمایی حکومتی برده شدند اما معلمان و دانش‌آموزان، شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

با این حال حامد عاملی، ‌استاندار اردبیل، ‌همزمان با انکار جان باختن یک دانش‌آموز در این استان، به درگیری میان والدین دانش‌آموزان و مدیران مدرسه شاهد اشاره کرد و گفت والدین اعتراض داشتند که چرا فرزندانشان به مراسم «هفته وحدت» برده شده‌اند.

او گفت: «تعدادی از دانش‌آموزان در مسیر برگشت به مدرسه، در خیابان شعارهایی سر می‌دهند. در نتیجه این شعار، دانش‌آموزان به درون مدرسه هدایت می‌شوند.»

سخنان مقامات دولتی در اردبیل با یکدیگر تناقض دارد و در حالی که استاندار از شعار دادن اعتراضی دانش آموزان سخن گفته، ‌مدیر کل آموزش و پرورش گفته بود دانش‌آموزان پس از راهپیمایی حکومتی در روز چهارشنبه ۲۰ مهر، با «آرامش» به مدرسه خود بازگشتند.

تلاش برای سرکوب اعتراضات و برخورد‌های خشونت‌آمیز با دانش‌آموزان در حالی ادامه دارد که سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود درباره سرکوب اعتراضات سراسری در ایران، نام ۲۳ کودک کشته شده را منتشر و اعلام کرد که «بهای معافیت سیستماتیک» مقام‌های جمهوری اسلامی از مجازات، «با جان انسان‌ها از جمله کودکان» پرداخت می‌شود.

بر اساس این گزارش، ۲۰ پسر بین ۱۱ تا ۱۷ سال و سه دختر ۱۶ تا ۱۷ ساله در این اعتراضات کشته شده‌اند.

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید