بورل به امیرعبداللهیان: سرکوب اعتراضات را فورا متوقف کنید و معترضان آزاد شوند

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۲۲

جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی صحبت کرده تا «پیام روشن»‌ این اتحادیه را به او منتقل کند. او خطاب به حسین امیرعبداللهیان گفته است سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات باید فورا متوقف شود و معترضان آزاد شوند.

بورل روز جمعه ۲۲ مهر در توییتر خود نوشت به امیرعبداللهیان این پیام اتحادیه اروپا را منتقل کرده که «مردم در ایران حق اعتراض مسالمت‌آمیز و دفاع از حقوق اساسی را دارند».

او اضافه کرده است که دست‌رسی به اینترنت و پاسخگویی، برای شهروندان مورد نیاز است.

این توییت بورل در حالی است که پیشتر نشریه پولیتیکو گزارش داد جمهوری اسلامی در نامه‌ای به دیپلمات‌های اتحادیه اروپا تهدید کرده است اگر اروپا تحریم‌هایی را علیه تهران به دلیل سرکوب اعتراضات اعمال کند، روابط دوجانبه ممکن است ادامه پیدا نکند و «عواقب جدی» داشته باشد.

پیش از این خبرگزاری فرانسه به نقل از چند دیپلمات اروپایی گزارش داد که کشورهای اتحادیه اروپا برای تحریم ایران به دلیل سرکوب اعتراضات به توافق رسیده‌اند و دوشنبه هفته آینده این تحریم‌ها را تصویب خواهند کرد.

همچنین در روزهای گذشته وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد کاترین کولونا، وزیر امور خارجه این کشور، در گفت‌وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان خواستار آزادی فوری شهروندان فرانسوی شده است که به‌طور خودسرانه در ایران بازداشت شدند.

پس از آن نیز امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، در توییتی نوشت: «فرانسه به خاطر زنانی که شجاعانه حجاب برداشته و در برابر اسلحه ایستاده‌اند و جوانان و مردانی که برای احقاق حقوق زنان و خواسته‌های مشترک مبارزه می‌کنند، سرکوبگری رژیم ایران را محکوم می‌کند.»

روز جمعه اما ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، اظهارات مکرون درباره اعتراضات ایران را «اتهام‌زنی سیاسی، مداخله‌جویانه و مشوق خشونت‌طلبان و قانون‌شکنان» دانست و آن را محکوم کرد.

با شروع خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی، قدرت‌های غربی تحریم‌هایی را علیه عوامل سرکوب این اعتراضات در ایران به تصویب رساندند و قرار است اتحادیه اروپا نیز تحریم‌هایی را در این زمینه وضع کند.

علاوه بر سرکوب اعتراضات در ایران، فروش پهپادهای ساخت ایران به روسیه و به کارگیری آن‌ها در جنگ علیه اوکراین نیز خشم کشورهای اروپایی علیه جمهوری اسلامی را برانگیخته است.

با این حال یک مقام ارشد اتحادیه اروپا اعلام کرد در نشست وزیران امور خارجه این اتحادیه در روز دوشنبه، هیچ تصمیمی درباره تحریم ایران به دلیل فروش پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین گرفته نخواهد شد و این اتحادیه همچنان به دنبال یافتن مدارک مستقل در این‌ باره است.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید