کانون صنفی معلمان ایران بازداشت دانش‌آموزان معترض و حمله به مدارس را محکوم کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۲۲

کانون صنفی معلمان ایران در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن انتقال دانش‌آموزان معترض به مراکز اصلاح و تربیت، به وزیر آموزش و پرورش هشدار داد در صورت ادامه این روند، معلمان، خانواده‌ها و تشکل‌های صنفی، وظیفه خود می‌دانند که از ساحت مقدس مدرسه، به هر نحوی که شایسته می‌دانند دفاع کنند.

بیانیه این کانون «رفتارهای نابخردانه» در بازداشت دانش‌آموزان را منجر به پادگانی شدن فضاهای آموزشی و سلب ماهیت علمی و فرهنگیِ کلاس‌های درس خواند و به همه دست‌اندرکاران به ویژه «وزیر بی‌صلاحیت آموزش و پرورش» هشدار داد.

در این بیانیه از وزیر خواسته شد تا «فورا و بدون فوت وقت» نسبت به آزادی دانش‌آموزان معترض زندانی و دلجویی از آن‌ها، آزادی همکار یا همکارانی که به دلیل حمایت از اعتراضات قانونی دانش‌آموزان یا مقاومت در برابر نیروهای انتظامی و امنیتی که قصد دخالت در امور مدارس را داشته‌اند، در بازداشت به سر می‌برند یا مورد بازخواست قرار گرفته‌اند، اقدام کند.

کانون صنفی معلمان ایران همچنین در بیانیه خود نوشت: «اگر مرگ را یکی از پرتکرارترین واژگان این روزها بدانیم، بی‌تردید مرگ اخلاق ملموس‌ترین واقعیت جاری در فضای این روزهای جامعه، رفتار آمران و عاملان و حامیان سرکوب و البته تاسف‌بارترین آن‌هاست.»

این بیانیه با اشاره به اخبار کشته شدن دانش‌آموزان، دستگیری آن‌ها، ورود نیروهای انتظامی و امنیتی به مدارس و ... تاکید کرد: «با ناباوری می‌شنیدیم و تمایلی به باورشان نداشتیم؛ اما تایید این اخبار، توجیه و عادی جلوه دادن آن توسط بالاترین مسوول(؟!) وزارت‌خانه، نقطه پایانی شد برای ته‌مانده امیدی که در دل داشتیم.»

اشاره نویسندگان بیانیه به سخنان یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش است که روز ۱۹ مهر در مصاحبه با «شرق» ضمن تایید بازداشت دانش‌آموزان گفته بود: «دانش‌آموزی در زندان نداریم و مواردی هم اگر بازداشت باشند برای بحث اصلاح و تربیت است که در مرکز روان‌شناسی هستند و دوستان کارشناس کارشان را انجام می‌دهند تا بعد از اصلاح به محیط مدرسه برگردند.»

کانون معلمان در این بیانیه با خطاب قرار دادن نوری، سخنان او را «توجیه ورود غیرقانونی نیروهای امنیتی به مدارس یا حتی دستگیری دانش‌آموزان در خیابان، به جای دفاع از حریم مدرسه و دانش‌آموزان» خواند و نوشت: «دانش‌آموزی که نتوانستید در مدارس به شیوه دلخواه خود اجتماعی‌اش کنید، اکنون در بازداشتگاه‌های اصلاح و تربیت قرار است تبشیر و تنذیر و تمشیت شود؟»

نویسندگان نامه همچنین از «مدیر باشرفی» که حاضر نشد تصاویر دوربین‌های مدرسه را در اختیار ماموران امنیتی قرار دهد و در حضور دانش‌آموزان بازداشت شد، یاد کردند.

در روزهای گذشته اخبار و ویدیوهای فراوانی منتشر شده است که نشان می‌دهند نیروهای امنیتی وارد مدارس شده و دانش‌آموزانی را که به خیزش سراسری مردم ایران پیوسته و دست به اعتراض زده‌اند، بازداشت می‌کنند.

حمله به مدارس و بازداشت دانش‌آموزان در حالی شدت گرفته که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هفته‌ گذشته گفت: «برخی جوانان و نوجوانانی هستند که بر اثر هیجان ناشی از ملاحظه یک برنامه اینترنتی به خیابان می‌آیند. چنین افرادی را می‌توان با یک تنبیه متوجه کرد که اشتباه می‌کنند.»

روز پنج‌شنبه ۲۱ مهر اما فعالان ادبیات و هنر کودک و نوجوان در بیانیه دوم خود، نقض حریم مدارس از سوی نیروهای نظامی و انتظامی را محکوم کردند و هشدار دادند این نقض قانون، پی‌آمدهای ناگواری را در پی خواهد داشت.

سازمان حقوق بشر ایران نیز به تازگی اعلام کرد در طول چهار هفته خیزش سراسری مردم ایران، دست‌کم ۲۰۱ تن کشته شده‌اند که ۲۳ تن از آنان کودک هستند.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید