شهبانو فرح پهلوی در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران اینترنشنال: زن ایرانی آزادی‌خواه است

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۲۲

شهبانو فرح پهلوی در گفت‌وگوی اختصاصی با تلویزیون ایران‌اینترنشنال، با اشاره به اعتراضات زنان ایرانی از بدو تاسیس جمهوری اسلامی و اعمال حجاب اجباری در ایران، گفت زن ایرانی «در خون و وجود خود» آزادی‌خواه است.

شهبانو فرح پهلوی در این گفت‌وگو ضمن گرامیداشت یاد مهسا امینی، دختر کُرد ایرانی که در بازداشتگاه گشت ارشاد به قتل رسید، گفت: «واقعا دلم شکست و پاره پاره شد و به فکر تمام مادرانی هستم که فرزندانشان را به این شکل از دست دادند و به آن‌ها تسلیت می‌گویم.»

او گفت: «من افتخار می‌کنم و امید در دل همه آمده که با وجود تمام سختی‌ها، با وجود تمام گرفتاری‌ها، زندان کردن‌ها، کتک زدن‌ها، از بین بردن‌ها، مردم و به خصوص زنان چنین جراتی را دارند که آمدند بیرون و آن چیزی را که می‌خواهند، فریاد می‌زنند.»

شهبانو فرح پهلوی همچنین یادآوری کرد زنان ایرانی اولین گروهی بودند که بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ برای آزادیشان و بر ضد آن چیزی که به سرشان آمد، تظاهرات کردند و اکنون نیز با وجود فشار گروه‌های نظامی و سپاه پاسداران و لباس شخصی‌ها، جرات پیدا کرده‌اند و دیگر این زندگی را نمی‌خواهند.

او همچنین به نگرانی حکومت از خیزش کنونی مردم ایران به ویژه زنان ایرانی اشاره کرد و گفت: «اکنون عمامه به سر در خیابان کمتر دیده می‌شود [چون] جرات نمی‌کنند[بیرون بیایند].»

شهبانو فرح پهلوی همچنین خطاب به نیروهای ارتش گفت: «مردم معترض هموطنان شما هستند. دختران، پسران، مادران و پدران شما هستند. به آن‌ها ظلم نکنید. به آن‌ها بپیوندید و احترامی را که در دنیا داشتید، دوباره به دست بیاورید.»

همسر آخرین پادشاه فقید ایران تاکید کرد هدفی که همیشه او و شاهزاده رضا پهلوی داشته‌اند این بوده است که در ایران دموکراسی باشد: «آزادی باشد، جدایی دین از دولت باشد، آزادی زنان و یکپارچگی ایران باشد.»

او درباره نوع نظام سیاسی آینده ایران پس از جمهوری اسلامی نیز گفت: «روزی که چنین چیزی اتفاق بیفتد این مردم هستند که انتخاب خواهند کرد. البته از من اگر بپرسند من همیشه گفته‌ام که طرفدار پادشاهی هستم.»

شهبانو فرح پهلوی پیشتر نیز در جریان خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی در پیامی گفته بود: «هر روز که می‌گذرد با نهایت تاسف و اندوه شاهد رفتار بی‌رحمانه و غیرانسانی عوامل رژیم با جوانان کشورمان هستم. امروز مردم ایران، زن و مرد، پیر و جوان، دانشجو و دانش‌آموز از هر گوشه ایران و با گرایش‌های متفاوت برای از میان برداشتن ظلم به پا خاسته‌اند.»

شهبانو فرح پهلوی در همچنین گفت: «من دوباره به عنوان یک مادر از شما نیروهای انتظامی، ارتش، سپاه، بسیج و لباس شخصی‌ها می‌خواهم که در ضمیر ذهنی خود خواهران و برادرانتان، پدران و مادرانتان را در مقابل خود ببینید و اجازه ندهید سردمداران نظام برای گریز از خشم ملت، شما را ابزار سرکوب مردم کنند.»

شهبانو فرح پهلوی بار دیگر خطاب به نیروهای انتظامی، ارتش، سپاه، بسیج و لباس شخصی‌ها اعلام کرد: «شما هم از این ملت هستید پس با این ملت باشید.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید