وزارت خارجه تایوان سرکوب معترضان و اعمال خشونت علیه آنان از سوی جمهوری اسلامی را محکوم کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۰

وزارت امور خارجه تایوان در واکنش به پرسش ایران‌اینترنشنال درباره موضع دولت تایوان در قبال تلاش جمهوری اسلامی برای سرکوب خیزش سراسری مردم، اعلام کرد سرکوب و خشونت حکومت علیه مردم ایران به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

دولت تایوان از نخستین دولت‌هایی است که در منطقه شرق و جنوب شرق آسیا رسما و مستقیما تلاش برای سرکوب اعتراضات در ایران را محکوم می‌کند.

وزارت امور خارجه جمهوری چین (تایوان) ضمن ابراز همدردی با خانواده مهسا امینی، دولت ایران را به‌ دلیل «استفاده از زور برای سرکوب شهروندانی که به‌طور مسالمت‌آمیز برای حقوق اولیه انسانی خود اعتراض می‌کنند»، رسما محکوم کرد.

در پاسخی که وزارت امور خارجه تایوان به ایران‌اینترنشنال داد، آمده است که این کشور به‌ عنوان یک کشور دمکراتیک، آزاد و صلح‌دوست که برای حقوق بشر احترام زیادی قائل است، نمی‌تواند بپذیرد که دولت ایران علیه مردم غیرنظامی دست به خشونت می‌زند: «این اقدام نه‌ تنها در حل اختلافات ناکام است، بلکه سرکوب دمکراسی و حقوق بشر به‌ دست دولت ایران را نمایان می‌سازد.»

وزارت امور خارجه تایوان همچنین از دولت ایران خواست مسائل سیاسی داخلی و تقابلات را از طریق گفت‌وگوی خردمندانه و مسالمت‌آمیز حل کند، به انتظارات و توقعات عمومی پاسخ درخوری بدهد و سریعا اقدام به احیای دموکراسی کند.

از سوی دیگر و در ادامه واکنش‌های کشورهای اروپایی و آمریکا به خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، شورای شهر پاریس در اقدامی نمادین، مهسا امینی را شهروند افتخاری کرد. این اقدام با پیشنهاد آن ایدالگو، شهردار و رای موافق همه اعضای شورای این شهر انجام شد.

باراک اوباما، رییس‌جمهوری اسبق ایالات متحده، بانوی اول این کشور و وزارت امور خارجه آمریکا هم از زنان و دختران ایرانی تجلیل کردند.

اوباما و همسرش میشل با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی دختر گفتند: «ما در همبستگی با زنان و دختران شجاع ایرانی ایستاده‌ایم که در این اعتراضات الهام‌بخش جهان شده‌اند. آینده متعلق به زنان و دختران ایران خواهد بود که از سکوت خودداری می‌کنند.»

جیل بایدن، ‌همسر جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا نیز نوشت که زنان و دختران دلاور ایرانی صدایشان را به گوش همه می‌رسانند.

سخنگوی کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا هم شجاعت دختران و زنان ایرانی را ستایش کردند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا هم روز سه‌شنبه ۱۹ مهر اعلام کرد: «ما در کنار آن‌ها (دختران و زنان ایران) ایستاده‌ایم. به همین دلیل است که هفته گذشته، کانادا اقدامات بیشتری را علیه رژیم ایران و به اصطلاح "گشت ارشاد" آن اعلام کرد. ما همچنان از هر ابزاری که در اختیار داریم برای اجرای قوی‌ترین تحریم‌ها در جهان استفاده خواهیم کرد.»

او به مناسبت روز جهانی دختر گفت: «شعار امسال "حالا زمان ما، حقوق ما، آینده ماست"، به ویژه زمانی که زنان، دختران و دانشجویان ایران شجاعانه مقابل رژیم سرکوب‌گر ایستادگی می‌کنند، به موقع است. آن‌ها حق دارند زندگیشان را بکنند، خودشان انتخاب کنند و حرفشان را مسالمت‌آمیز بگویند.»

همچنین کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال می‌شود که هدف آن‌ها «مسوولان سرکوب» هستند.

او گفت که خشونت و سرکوب پلیس علیه تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جو را که در ایران ادامه دارد، محکوم می‌کند.

پوشش ویژه
خبر ورزشی
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید