زلنسکی فرمان عدم امکان مذاکره اوکراین را با روسیه تحت رهبری پوتین امضا کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۲

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، فرمانی مبنی بر عدم امکان مذاکره با ولادیمیر پوتین امضا کرد. خبرگزاری رویترز اما گزارش داد که او با این حال درهای مذاکره با روسیه را باز گذاشت.

به گزارش این خبرگزاری، فرمان رییس‌جمهوری اوکراین به اظهارات روز جمعه او پس از اعلام پوتین مبنی بر الحاق چهار منطقه اوکراین به روسیه، رسمیت بیشتری بخشید.

ربیس‌جمهوری اوکراین در پیامی ضبط شده گفت: «او (پوتین) نمی‌داند عزت و صداقت چیست. بنابراین ما آماده گفت‌وگو با روسیه اما با رییس‌جمهوری دیگر روسیه هستیم.»

ولادیمیر پوتین که چهار سال پیش مجددا به ریاست جمهوری برگزیده شد و روز جمعه ۷۰ ساله می‌شود، بیش از ۲۰ سال است بر روسیه حکومت می‌کند و طبق اصلاح قانون اساسی که دو سال پیش تصویب شد، می‌تواند تا ۱۴ سال دیگر در قدرت بماند.

خبرگزاری فرانسه اما روز سه‌شنبه گزارش داد نیروهای روسیه در منطقه خرسون در شمال اوکراین، جایی که ارتش کی‌یف برای چندمین هفته در حال انجام ضد حمله است، درگیر هستند.

مقام‌هایی که از سوی روسیه در این منطقه منصوب شدند به دست‌یابی اوکراین به موفقیت و به ویژه از دست دادن روستای دوتچانی از سوی روسیه اعتراف کردند.

همچنین کریل استریموسوف، یکی از این مقام‌ها، در ویدیویی که روز سه‌شنبه در کانال خود پخش کرد، گفت: «پیشروی "اوکراینی-نازی‌"ها در منطقه دادچانی متوقف شده است. ما نباید وحشت کنیم.»

با این حال اوکراینی‌ها درباره پیشروی‌های خود در جنوب کشور سکوت کرده‌اند.

زلنسکی روز دوشنبه ۱۱ مهر گفت که این کشور محلات جدیدی را در چندین منطقه آزاد کرده است.

او افزود: «اشغالگران بیشتر و بیشتر به دنبال فرار هستند. تلفات بیشتر و بیشتری به ارتش دشمن وارد می‌شود.»

این در حالی است که روسیه در حال آماده‌سازی نیروهای بیشتری است. وزیر دفاع، سرگئی شویگو، اعلام کرد از زمان اعلام بسیج نظامی جزیی در این کشور برای جنگ در اوکراین، بیش از ۲۰۰ هزار نفر در ارتش روسیه بسیج شده‌اند.

به گفته وی، «تعداد قابل توجهی» از مردم قبل از دریافت حکم بسیج رسمی، داوطلبانه در مراکز نظامی کشور حاضر شدند. او اما برای این عده، تعداد اعلام نکرد.

این بسیج نگرانی زیادی را در روسیه برانگیخته و موجب تظاهرات مخالفان در مناطق مختلف شده است. همچنین ده‌ها هزار مرد را بر آن داشته تا با عجله کشور را ترک کنند، به این منظور که از اعزام خود به جبهه‌های جنگ جلوگیری کنند.

از سوی دیگر اما وزیران دارایی کشورهای اتحادیه اروپا در نشستی در لوکزامبورگ بر سر اضافه کردن کمک‌ها به اوکراین در بودجه این اتحادیه، به توافق رسیدند.

والدیس دمبروسکیف، معاون کمیسیون اروپا پس از این نشست به خبرنگاران گفت توافق بر سر این مساله میان وزیران حاصل شده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید