ارتش اوکراین از سرنگون‌سازی هشت پهپاد انتحاری ساخت ایران خبر داد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۱

ستاد کل ارتش اوکراین اعلام کرد نیروهای این کشور در حملات روسیه هشت پهپاد انتحاری ساخت ایران را سرنگون کرده‌اند.

تاکنون ارتش اوکراین خبر سرنگون‌سازی چندین پهپاد ایرانی «شاهد ۱۳۶» را در جنگ روسیه علیه این کشور اعلام کرده است.

ارتش اوکراین ۲۲ شهریور اعلام کرد برای اولین بار با «پهپادهای انتحاری» ساخت ایران که از سوی روسیه در تهاجم به اوکراین مورد استفاده قرار گرفته‌اند مواجه شده و یکی از آن‌ها را سرنگون کرده است.

روز جمعه نیز ارتش اوکراین از سرنگون‌سازی شش پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ در نزدیکی بندر اودسا خبر داده بود.

وزارت خارجه اوکراین اول مهر در بیانیه‌ای اعلام کرد که در واکنش به استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در حمله به اوکراین، تصمیم گرفته که اعتبارنامه سفیر ایران در این کشور را پس بگیرد و تعداد کارکنان سفارت ایران در کی‌یف را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

روزنامه وال استریت ژورنال روز ۲۶ شهریور به نقل از فرماندهان اوکراینی و کارشناسان مستقل نوشت که روسیه طی هفته‌های اخیر با استفاده از پهپادهای انتحاری ایرانی چند حمله ویرانگر در استان خارکیف انجام داده و این پهپادها برای سربازان اوکراینی خطرات جدید ایجاد می‌کند.

رودیون کولاهین، فرمانده توپخانه ۹۲ مکانیزه اوکراین، گفت که روسیه پهپادهای انتحاری «شاهد ۱۳۶» را رنگ جدید کرده و به نام «ژرانیوم ۲» تغییر نام داده شده است.

وال استریت ژورنال نوشت که به نظر می‌رسد پهپادهای ایرانی بیشتر در خارکیف مستقر شده‌اند؛ منطقه‌ای که نیروهای اوکراینی یک ضدحمله بزرگ در آن انجام داده و بخش‌هایی از خاک خود را از روسیه پس گرفتند.

مقامات جمهوری اسلامی پیش از این ارسال پهپاد به روسیه را تکذیب کرده بودند، ولی به گزارش منتشر شده درباره سقوط یک پهپاد ایرانی در اوکراین واکنش نشان نداده‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز ۲۳ شهریور استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین را «بخشی از همان نفوذ مخربی» دانسته بود که جمهوری اسلامی «در منطقه و فراتر از آن دنبال می‌کند».

شاهد ۱۳۶از نوع پهپادهایی است که جمهوری اسلامی در اختیار گروه‌های نیابتی خود در منطقه قرار داده است.

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید