نیروهای طالبان از راهپیمایی اعتراضی دانشجویان دختر دانشگاه هرات جلوگیری کردند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۰

دو روز پس از انفجار مرگبار در یک مرکز آموزشی در کابل، شماری از دانشجویان دختر دانشگاه هرات قصد داشتند مسیر این دانشگاه تا دفتر والی هرات را راهپیمایی کنند، اما نیروهای طالبان از ادامه راهپیمایی آنان جلوگیری کردند.

یک شاهد عینی از ولایت هرات به افغانستان‌اینترنشنال گفت که نیروهای طالبان با شلیک هوایی و ضرب و شتم از ادامه راهپیمایی دانشجویان دانشگاه هرات جلوگیری کردند.

همچنین در ویدیوهایی که به افغانستان‌اینترنشنال رسیده، دیده می‌شود که شماری از مردان نیز در کنار دانشجویان دختر دانشگاه هرات به تظاهرات پیوسته‌اند.

معترضان در واکنش به حمله روز جمعه علیه مرکز آموزشی کاج در کابل، با شعارهایی درباره حق آموزش و توقف نسل‌کشی هزاره‌ها، قصد داشتند مسیر دانشگاه هرات تا دفتر والی این ولایت را راهپیمایی کنند.

به گفته یک دانشجوی دختر دانشگاه هرات، در ابتدا دو گروه از معترضان در داخل و بیرون از محوطه دانشگاه جمع شده بودند و با عبور از موانع طالبان به هم پیوستند و رژه اعتراضی خود را به سوی ولایت آغاز کردند.

صبح روز جمعه در پی یک بمب‌گذاری انتحاری در مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، منطقه‌ای از پایتخت افغانستان که اقلیت هزاره در آن زندگی می‌کنند، ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند.

این حمله یکی از مرگ‌بارترین حملات انتحاری در کابل طی سال‌های اخیر بود و بیشتر قربانیان آن دختران و زنان جوان بودند.

در ماه می سال گذشته میلادی نیز یک رشته انفجار در مقابل یک مدرسه دخترانه در افغانستان ۸۵ کشته برجای گذاشت که بیشتر دختران دبیرستانی بودند.

بازگشت طالبان به قدرت در تابستان سال گذشته پس از دو دهه جنگ در افغانستان وضعیت امنیتی متفاوتی در این کشور ایجاد کرده که در ماه‌های اخیر به وخامت گراییده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید