شاهزاده رضا پهلوی: آمریکا و غرب با ایجاد صندوق‌ اعتصابات، از کارگران ایرانی حمایت کنند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۰

همزمان با گسترش اعتراضات و فراخوان‌ها برای پیوستن گروه‌ها و اصناف سراسر کشور به اعتصابات، شاهزاده رضا پهلوی از آمریکا و غرب خواست برای حمایت از خانواده‌های کارگرانی که اعتصاب می‌کنند، صندوق حمایتی تشکیل دهند.

شاهزاده رضا پهلوی یک‌شنبه در توییتی نوشت: «از آمریکا و سایر کشورهای غربی می‌خواهیم از حمایت اخلاقی از مردم ایران فراتر بروند. با توجه به اینکه کارگران ایرانی برای اعتراض و زمین‌گیر کردن رژیم در حال برگزاری اعتصاب هستند، غرب می تواند با ایجاد صندوق‌های اعتصابات، از خانواده‌های این کارگران حمایت کند.»

شاهزاده رضا پهلوی همچنین با انتشار ویدیویی از حمله نیروهای امنیتی به دانشگاه شریف، در توییتی با منشن کردن جو بایدن گفت: «آقای رییس‌جمهور بایدن! شما هنوز به مردم ما کمکی نکرده‌اید. لااقل، بودجه گلوله‌هایی که قلب‌شان را سوراخ می‌کند، تامین نکنید!»

او افزود: «دقیقا همان زمان که جمهوری اسلامی به دانشجویان دانشگاه شریف تیر می‌زند، گزارشها حاکی از آن است که آمریکا قصد دارد دوباره میلیاردها دلار به این رژیم جنایتکار بفرستد».

در همین حال، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای از دانش‌آموزان خواست از حضور در کلاس درس خودداری کنند و همراهی و همبستگی قاطعانه خود را با موج وسیع اعتراض و اعتصاب عدالت‌خواهانه و حق طلبانه مردمی اعلام کرد.

از سوی دیگر، بیش از ۴۰۰ نویسنده، شاعر، مدرس دانشگاه، روزنامه‌نگار و مترجم داخل و خارج ایران نیز یک‌شنبه در بیانیه‌ای از اعتراض و اعتصاب‌های سراسری حمایت کردند.

آن‌ها از رهبران و اقشاری مثل معلمان، کارگران، وکلا و چهره‌های فرهنگی و هنری خواستند افکار عمومی را به «نافرمانی مدنی و اعتصاب و سازمان‌دهی آن» دعوت کنند.

علاوه بر اعتصاب فرهنگیان کشور که از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شد، بازاریان و کسبه شهرهای چهار استان کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و ایلام، شنبه در همراهی با خیزش سراسری مردم ایران و در اعتراض به حمله‌های موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مقرهای غیرنظامی احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق اعتصاب کردند.

ویدیوهایی که شنبه در فضای مجازی منتشر شد، اعتصاب در سنندج، ارومیه، ایلام، اشنویه، کامیاران، نقده، بوکان، مهاباد، پیرانشهر، ربط، سردشت، سقز، دیواندره، مریوان، روانسر، شاهو، پاوه و دهگلان را نشان می‌داد.

روز دوشنبه ۲۸ شهریور نیز بازاریان و کسبه این چهار استان با فراخوان مرکز همکاری احزاب کردستان ایران اعتصاب کردند.

از سوی دیگر، شورای مدیریت گذار نیز همراه با برخی دیگر از شوراها، نهادها، انجمن‌ها و گروه‌ها، در بیانیه‌‌ای خواستار آغاز اعتصاب سراسری از نهم مهر برای حمایت از خیزش سراسری مردم ایران شد.

در همین حال، در برخی شهرها معترضان با توزیع تراکت و اعلامیه‌هایی از مردم و بازاریان دعوت می‌کنند به اعتصاب‌های سراسری بپیوندند.

همچنین جمعی از رانندگان و کارمندان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، طی بیانیه‌ای در اعتراض به سرکوب اعتراضات مردم اعلام کردند به اعتصاب‌های سراسری می‌پیوندند.

جام جهانی با مردم
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید