۵۴ کشور عضو سازمان ملل از جمهوری اسلامی خواستند از استفاده از زور علیه معترضان خودداری کند

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۹

۵۴ کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای مشترک ضمن ابراز تاسف از مرگ مهسا امینی، استفاده از خشونت فیزیکی علیه زنان را محکوم کردند و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند که از استفاده از زور علیه معترضان مسالمت‌جو خودداری کنند.

نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به حضور ایالات‌ متحده در میان این کشورها گفت: کشورهای امضا کننده این بیانیه از ایران می‌خواهند در مورد مرگ مهسا امینی تحقیق سریع، کامل، بی‌طرف و شفاف انجام دهد.

او افزود: «جامعه بین المللی نباید تصاویر خشونت نیروهای امنیتی علیه معترضان مسالمت‌جو را نادیده بگیرد. آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است.»

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز گفت: «۵۴ کشور در سراسر جهان بیانیه پیشنهادی اسپانیا و شیلی را امضا کردند که از ایران می‌خواهد از زور علیه معترضان مسالمت‌جو استفاده نکند. وقت آن است که رهبران ایران به این فراخوان جهانی گوش کنند و به خشونت علیه مردم خود پایان دهند.»

این در حالی است که با وجود ادامه اعتراضات گسترده مردم ایران، جمهوری اسلامی همچنان به رویکرد سرکوب ادامه می‌دهد.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی جمعه از بازداشت ۹ نفر از اتباع آلمان، لهستان، ایتالیا، فرانسه، هلند و سوئد در ایران خبر داد و سفارت‌خانه‌های چند کشور در ایران را به دست داشتن در تظاهرات و اعتراضات گسترده مردم ایران که در شهرهای مختلف در جریان است، متهم کرد.

این بیانیه همچنین از بازداشت ده‌ها نفر در ایران در ارتباط با اعتراضات مردمی خبر داد.

با وجود ادامه سرکوب‌های نیروهای امنیتی، معترضان در شامگاه جمعه هشتم مهرماه در شهرهای متعددی از ایران به خیابان آمدند و با سردادن شعارهای ضدحکومتی در کنار شعار‌هایی چون «‌زن، زندگی، آزادی» مقاومت در خیابان را ادامه دادند.

در همین حال واکنش‌های مقامات اروپایی به کشته شدن مهسا امین و سرکوب خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد.

شماری از نمایندگان احزاب مختلف آلمان ضمن اعلام همبستگی با خانواده مهسا امینی و معترضان در ایران، بر لزوم اقدامات لازم علیه مقام‌های جمهوری اسلامی تاکید کردند.

همزمان با گسترش اعتراضات و فراخوان ایرانیان برای برگزاری تظاهرات در سراسر جهان در روز شنبه، شورای مدیریت گذار همراه با برخی دیگر از شوراها، نهادها، انجمن‌ها و گروه‌ها، در بیانیه‌‌ای خواستار آغاز اعتصاب سراسری از این روز (نهم مهر) برای حمایت از خیزش سراسری مردم ایران شد.

این شورا از همه اقشار و گروه‌های اجتماعی از جمله کارگران، معلمان، کسبه و بازاریان خواست با دست زدن به اعتصاب سراسری از روز شنبه نهم مهر، «به یاری جوانان ایران» بشتابند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید