جمعه خونین در زاهدان؛ شاهزاده رضا پهلوی کشتار شهروندان بلوچ را محکوم کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۸

شاهزاده رضا پهلوی سرکوب شدید معترضان در زاهدان را از سوی جمهوری اسلامی «جمعه خونین زاهدان» خواند. کشتاری که روز جمعه هشتم مهر در پی تجمع مردم زاهدان برای اعتراض به «قتل حکومتی» مهسا امینی و تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر ۱۵ ساله رخ داد.

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به قتل شهروندان بلوچ در روز جمعه در توییتر خود نوشت: «این جنایت‌ها تنها سرعت سرنگونی این رژیم را شدت خواهد بخشید. ملت متحد ایران، انقلاب ملی خود را تا رسیدن به یک ایران سکولار، آزاد و آباد ادامه خواهد داد.»

امروز و بعد از نماز جمعه زاهدان، شماری از شهروندان این شهر در اعتراض به «قتل حکومتی» مهسا امینی و همچنین تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر ۱۵ ساله، تجمع اعتراضی برگزار کردند اما نیروهای امنیتی به سوی معترضان تیراندازی کردند.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی با اشاره به تلفات اعتراضات خونین زاهدان، نوشت: «بیش از ۱۵ نفر زخمی شده‌اند و شاهدان عینی هم گفته‌اند ۱۹ نفر کشته شده‌اند ولی آمار رسمی تاکنون در این زمینه منتشر نشده است.»

پیش از این، خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، گزارش داده بود در درگیری‌های جمعه در سیستان و بلوچستان، دست‌کم دو نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند اما معاون فرماندهی انتظامی استان سیستان و بلوچستان گزارش‌ها درباره کشته شدن شهروندان در اعتراضات زاهدان را «شایعه» خواند.

با این حال برخی منابع از جمله حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر، تعداد کشته‌های زاهدان را ۳۶ تن اعلام کرده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها بیش از ۵۰ تن در سرکوب خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی مجروح شده‌اند که تعدادی از آن‌ها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

ویدیوهای ارسالی از زاهدان نشان می‌دهند ماموران امنیتی در واکنش به تجمع مردم اقدام به تیراندازی کردند.

معترضان به سمت ساختمان یک کلانتری سنگ پرتاب کردند و یک خودروی نیروهای امنیتی به آتش کشیده شد.

همچنین در تصاویر منتشر شده از زاهدان، دود غلیظی در نقاطی از آسمان این شهر قابل مشاهده بود.

از سوی دیگر نت‌بلاکس قطع اینترنت منطقه‌ای در زاهدان را تایید کرد.

پیش از این گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن بود که دسترسی به اینترنت در زاهدان با اختلال شدید و قطع برخی اپراتورها همراه است.

پیش از قطع اینترنت زاهدان اما تصاویری از این شهر منتشر شد که نشان می‌داد شماری از مجروحان و زخمی‌های سرکوب اعتراضات به بیمارستان منتقل شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از تیراندازی و سرکوب خشونت‌آمیز در این شهر است.

بر اساس گفته تعدادی از شهروندان، اگرچه نیروهای جمهوری اسلامی در زاهدان با سلاح‌های سنگین به مردم حمله کرده‌اند اما همچنان قسمت‌های زیادی از جمله کلانتری شیرآباد و کلانتری ۱۶ این شهر در دست مردم است.

مولوی عبدالحمید، امام‌جمعه اهل سنت زاهدان اما در میانه اعتراضات مردمی و حمله نیروهای امنیتی به آن‌ها، خواستار برخورد با معترضان در این شهر شد.

شورای تامین استان سیستان و بلوچستان هم در اطلاعیه‌ای ضمن اشاره به درگیری رخ‌ داده در زاهدان، از مردم خواست تا از نزدیک شدن به اماکن و محل‌های تجمع خودداری کنند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید