شورای مدیریت گذار خواستار آغاز اعتصاب سراسری در ایران از روز شنبه ۹ مهر شد

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۸

همزمان با فراخوان‌ها برای تظاهرات بزرگ در روز شنبه اول اکتبر در شهرهای مختلف جهان، شورای مدیریت گذار همراه با برخی دیگر از شوراها، نهادها، انجمن‌ها و گروه‌ها، در بیانیه‌‌ای خواستار آغاز اعتصاب سراسری از این روز (نهم مهر) برای حمایت از خیزش سراسری مردم ایران شد.

این شورا از همه اقشار و گروه‌های اجتماعی از جمله کارگران، معلمان، کسبه و بازاریان خواست با دست زدن به اعتصاب سراسری از روز شنبه نهم مهر، «به یاری جوانان ایران» بشتابند.

در این اطلاعیه تاکید شده است: «اعتصاب را آغاز کنیم تا پشتوانه اعتراضات باشد. مبارزه و نافرمانی مدنی زنان و مردان ایران برای رسیدن به آزادی بر حق است و شکست‌ناپذیر.»

این شورا تاکید کرد که «ترک‌ها، کردها، بلوچ‌ها، اعراب و ترکمنان ایرانی» با کنسرت ملی برای نجات ایران هم‌آوا شده‌اند.

پیش از این، کارگران پیمانی و رسمی شاغل در بخش‌های عملیاتی صنعت نفت ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای به حکومت هشدار دادند اگر به تلاش برای سرکوب‌‌ ادامه دهد و همه دستگیر‌شدگان آزاد نشوند، دست از کار خواهند کشید و همراه با خانواده‌هایشان، تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند.

همچنین روز سه‌شنبه پنجم مهر، شش سازمان جمهوری‌خواه دموکرات ضمن اعلام حمایت کامل از اعتصاب معلمان و دانش‌آموزان، کارگران، کسبه و بازار، استادان و دانشجویان را فرا خواندند تا «در همگامی با معترضانی که هر روز و هر شب در شهرها و در هر کوی و برزن سنگر خیابان را با جانفشانی حفظ کرده‌اند»، با اعتصاب همراه شوند.

در همین حال فراخوان‌های متعددی برای برگزاری تظاهرات بزرگ روز شنبه در سراسر جهان و در مقابل دانشگاه‌های تهران منتشر شده است.

از جمله شاهزاده رضا پهلوی در پیامی اعلام کرد: «ایرانیان با شرکت در راهپیمایی‌های آزادی که اول اکتبر در سراسر جهان برگزار می‌شود و از راه تماس با نمایندگانشان، می‌توانند به هم‌میهنان در ایران کمک کنند. متحدانه به جهان یادآوری کنیم که قلب انقلاب ایران می‌تپد و ایرانیان تنها وقتی آرام می‌گیرند که رژیم برود.»

روز شنبه به دعوت انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی تجمع هماهنگ ایرانیان در بیش از ۱۲۰ شهر بزرگ و کوچک جهان برگزار خواهد شد.

در همین حال هشت تشکل سیاسی-مدنی آذربایجان از جمله «مرکز مطالعاتی تبریز» و «اتحاد دمکراتیک آذربایجان – بیرلیک» برای گسترش جنبش اعتراضی در «آذربایجان و سایر مناطق ایران» در روز شنبه فراخوان دادند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید