ادامه اعتراض مقامات کشورهای اروپایی به تلاش‌ تهران برای سرکوب خیزش مردم علیه جمهوری اسلامی

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۸

واکنش‌های مقامات اروپایی به کشته شدن مهسا امینی هنگام نگهداری در مقر پلیس امنیت اخلاقی پس از بازداشت از سوی گشت ارشاد و همچنین سرکوب خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، همچنان ادامه دارد.

شماری از نمایندگان احزاب مختلف آلمان ضمن اعلام همبستگی با خانواده مهسا امینی و معترضان در ایران، بر لزوم اقدامات لازم علیه مقام‌های جمهوری اسلامی تاکید کردند.

با وجود فراخوانده شدن سفیر ایران در برلین به وزارت امور خارجه آلمان، امید نوری‌پور، رییس حزب سبز آلمان به ایران‌اینترنشنال گفت: «این اشتباه است که کشورهای اروپایی پشت برجام و مذاکرات هسته‌ای پنهان شوند و به نقض حقوق بشر در ایران نپردازند.»

آنالنا بئربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز گفت تمام تلاش خود را برای اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه کسانی که زنان را در ایران سرکوب می‌کنند، انجام می‌دهد.

بئربوک روز پنج‌شنبه هفتم مهر در پارلمان فدرال آلمان گفت: «مقام‌های ایران باید فورا به رفتار خشونت‌آمیز خود با معترضان پایان دهند.»

همچنین وزارت امور خارجه آلمان ضمن به‌روزرسانی اطلاعات سفر به کشورهای مختلف به اتباع خود و نیز اتباع ایرانی دارای پاسپورت آلمان هشدار داد درباره سفر به ایران احتیاط کنند و در تنها صورت ضرورت، این سفرها انجام شود.

در هشدار وزارت امور خارجه آلمان آمده است که اتباع آلمانی و دو تابعیتی به هر دلیل ممکن است بازداشت شوند.

همچنین مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از مطرح شدن موضوع ایران در نشست بعدی شورای روابط خارجی این اتحادیه خبر داد و وزیر امور خارجه آلمان هم از اعمال تحریم‌های گسترده اروپایی در این نشست گفت.

به گفته برخی سیاستمداران اروپایی اما باید اقدامات بیشتر و سختگیرانه‌تری در قبال جمهوری اسلامی اتخاذ شود.

دریا صفایی و پیتر د روور، نمایندگان پارلمان بلژیک، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در پشتیبانی از اعتراض‌های مردمی در ایران و در محکومیت سرکوب معترضان تهیه کرده و به پارلمان این کشور ارائه دادند.

در پیش‌نویس این نمایندگان، حزب فلامان «ان و ا» از مجلس این کشور خواسته است تا صراحتا استفاده دولت ایران را از زور بیش از حد در سرکوب معترضان محکوم کند.

این نمایندگان همچنین از جمهوری اسلامی خواسته‌اند طبق میثاق بین‌المللی مدنی و سیاسی که ایران از امضاکنندگان آن است، به خشونت نظام‌مند علیه زنان پایان دهد.

در پیش‌نویس این قطعنامه تاکید شده دولت بلژیک هم در رابطه دوجانبه خود با دولت ایران و هم از طریق اتحادیه اروپا، خواستار آزادی معترضان و بازگرداندن دسترسی به اینترنت و تضمین جریان آزاد اطلاعات شود.

آن‌ها همچنین از دولت این کشور خواسته‌اند با ارسال پیامی قوی و صریح به ایران و از طریق اتحادیه اروپا به رهبران جمهوری اسلامی، برای آن‌ها روشن کند که سرکوب مردم ایران غیرقابل قبول است.

همچنین هفته‌نامه لوپوئن فرانسه در سرمقاله خود در شماره ویژه ۵۰ سالگی، درباره خیزش ایرانیان علیه جمهوری اسلامی نوشت: «شجاعتشان مو بر تن انسان سیخ می‌کند و نفس مایی را که در ساحل امن نشسته‌ایم در سینه حبس. بگذارید در برابر مهسا امینی سر تعظیم فرود آوریم. دختری که به دلیل آن که حجابش کامل نبود کشته شد. بگذارید به حدیث نجفی که وقتی برای اعتراض آماده می‌شد با گلوله کشته شد، ادای احترام کنیم.»

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید