نسرین ستوده: اعتراضات سراسری ادامه خواهد یافت و امکان تغییر رژیم در ایران بسیار واقعی است

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۸

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، در مصاحبه با نشریه تایم گفت که اعتراضات سراسری در ایران ادامه خواهد یافت. او امکان تغییر رژیم را بسیار واقعی دانست و گفت فارغ از ماهیت سرکوب، هیچ راهی برای بازگشت به گذشته نمی‌بیند.

این وکیل و زندانی سیاسی که در مرخصی درمانی از زندان به سر می‌برد در این مصاحبه که روز چهارشنبه هفتم مهر انجام شده است، تاکید کرد حکومت به سرکوب ادامه می‌دهد اما اعتراضات نیز ادامه خواهد یافت.

او تاکید کرد که فارغ از ماهیت سرکوب، این راه بی‌بازگشت است و اعتراض‌ها و اعتصاباتی که شروع شده، احتمال بسیار جدی تغییر رژیم را نشان می‌دهد.

این زندانی سیاسی تاکید کرد جمهوری اسلامی یک نظام توتالیتر است و مردم این مساله را با پوست و گوشت و استخوان، در زندگی روزانه احساس می‌کنند.

او اضافه کرد: «آن‌چه هر روز روشن‌تر می‌شود این است که مردم آشکارا خواستار تغییر رژیم هستند.»

وکیل تعدادی از «دختران خیابان انقلاب» به عنوان معترضان به حجاب اجباری، همچنین گفت که حتی اگر خواسته‌های مردم برآورده نشود، واقعیت برای همیشه تغییر خواهد کرد و مردم دیگر حجاب اجباری را تحمل نخواهند کرد.

این وکیل دادگستری درباره بازداشت گسترده فعالان سیاسی و مدنی هم یادآوری کرد که در هر اعتراض گسترده‌ای، وضعیت این گونه بوده است.

ستوده در ادامه گفت: «حجاب اجباری به عنوان حکم بر بدن ما تحمیل می‌شود و ما محکوم به زندگی در تونل مرگ هستیم.»

این وکیل حقوق بشری اعلام کرد که پیش از این در مصاحبه‌هایش و همچنین سخنانش با قضات پیوسته گفته است که بی‌عدالتی و آسیب عظیمی که بر زنان وارد می‌شود، روزی ایران را به لبه پرتگاه و به نقطه بحران خواهد رساند.

او تاکید کرد که «امروز» به آن نقطه رسیده‌ایم.

ستوده همچنین درباره نگرانی از اعمال خشونت در اعتراضات گفت: «زنان نیازی به اعمال خشونت ندارند زیرا عملی که انجام می‌دهند صرفا برداشتن روسری و کاملا صلح‌آمیز است.»

این وکیل دادگستری تاکید کرد که خشونت تنها از طرف «حکومتِ نگران» است نه از طرف مردم.

برای نسرین ستوده که وکالت بسیاری از پرونده‌های سیاسی را بر عهده داشته، حکم ۱۲ سال زندان صادر شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید