بازداشت برای منع اطلاع‌رسانی؛ گزارش نهادهای مدافع آزادی بیان از دستگیری خبرنگاران در ایران

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۷

در تازه‌ترین مورد از بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران، الهه محمدی که مراسم خاکسپاری مهسا امینی را پوشش داد، دستگیر شد. فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران و سازمان گزارشگران بدون مرز، از دستگیری ۱۹ روزنامه‌نگار در جریان خیزش سراسری مردم در ایران خبر داده بودند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده این افراد در شرایط نامناسب نگهداری می‌شوند.

آنتونی بلانگر، دبیر کل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، خواستار آزادی روزنامه‌نگاران و پایان دادن به اخلال گسترده اینترنت در ایران شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز هم اعلام کرد ۱۹ روزنامه‌نگار در روزهای گذشته بازداشت شده‌اند.

الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن که با سفر به شهر سقز، گزارش خاکسپاری مهسا امینی را تهیه کرده بود، آخرین خبرنگاری است که در روز پنج‌شنبه هفتم مهر بازداشت شده است.

نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگار روزنامه شرق که تصاویر حضور خانواده مهسا امینی در بیمارستان کسری را منتشر کرده بود، روز ۳۱ شهریور در خانه خود در تهران بازداشت شد.

یلدا معیری، عکاس خبری نیز بازداشت شده و در یک فایل صوتی از زندان قرچک گفته است: «شرایط ما اینجا بسیار بد است، هر روز دعوا و کتک‌کاری است. امنیت جانی نداریم. جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ نفر را در سوله‌ای ورزشی بدون امکانات و بدون تهویه ریخته‌اند. فقط سه دستشویی و حمام برای این جمعیت وجود دارد.»

این در حالی است که انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده ابراهیم رئیسی به خبرگزاری دولتی ایسنا گفته است در روزهای گذشته «برای بازدید» به یکی از زندان‌های جمهوری اسلامی رفته بوده که حدود ۷۰ زن در آن (محل نامشخص) حضور داشته‌اند: «فضایی که به آن‌ها اختصاص داده‌اند، خوب بود و سالن ورزشی که برای تحرک و پیاده‌روی آن‌ها وجود داشت، مناسب بود.»

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران اما فهرستی را از روزنامه‌نگاران بازداشت شده منتشر کرده است.

بر اساس این فهرست فاطمه رجبی، روزنامه‌نگار روزنامه هفت صبح، روز ۳۱ شهریور در خانه خود بازداشت شد. مجتبی رحیمی، علیرضا خوشبخت و روح‌الله نخعی نیز همزمان در روز اول مهر بازداشت شدند.

مسعود کردپور، سردبیر، خسرو کردپور، موسس و همچنین مرضیه طلایی و علی خطیب‌زاده، خبرنگاران آژانس خبری موکریان نیز بازداشت شده‌اند.

ایمان به‌پسند و ویدا ربانی، روزنامه‌نگاران حق‌التحریر و همچنین احمد حلبی‌ساز، عکاس-خبرنگار از جمله دیگر خبرنگاران بازداشت شده هستند.

خبرنگاران دیگری هم در مناطق مختلف ایران بازداشت شده‌اند. از جمله بتول بلالی و سمیرا علی‌نژاد، دو خبرنگار ساکن سیرجان، در روز پنج‌شنبه ۳۱ شهریور ماه بازداشت شدند.

مهرنوش طافیان، خبرنگار ساکن اهواز نیز ششم مهر ماه در اهواز بازداشت شده است.

درهمین حال سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد به دنبال افزایش بازداشت‌ها، بسیاری از روزنامه‌نگاران از تهران به شهرهای دیگر نقل مکان کرده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید