کشته شدن ١٧ نفر بر اثر حملات موشکی سپاه به اقلیم کردستان؛ احضار سفیر ایران در بغداد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۷

بنا بر گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، در جریان حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق، ١٧ تن کشته شده‌اند. سخنگوی وزارت امور خارجه عراق گفت که سفیر ایران در بغداد در پی حمله‌های مستمر ایران به اقلیم کردستان احضار می‌شود.

در پی حملات روز چهارشنبه سپاه به مواضع احزاب کرد ایرانی مخالف، ١٧ تن کشته و بیش از ٥٠ نفر زخمی شده‌اند. از جمله «وانیار»، نوزادی که پس از مرگ مادرش ریحانه کنعانی در اثر شدت جراحات وارده ناشی از حمله موشکی سپاه پاسداران متولد شده بود.

این نوزاد پس از تولد، ٢٤ ساعت هم دوام نیاورد و بر اثر مرگ مغزی درگذشت.

پارلمان اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای حملات سپاه پاسداران به این منطقه را به شدت محکوم کرد، خواستار احترام ایران به حاکمیت اقلیم کردستان شد و اعلام کرد تحت هر بهانه‌ای به کارگیری خشونت، موشک و حمله نظامی قابل قبول نیست.

همزمان خبرهایی از ادامه حمله‌های سپاه به اقلیم کردستان در روز پنج‌شنبه هفتم مهر منتشر شده است.

اما خبرگزاری رسمی عراق (واع) گزارش داده است در پی حملات سپاه، احمد الصحاف، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق اعلام کرده است محمدکاظم آل صادق، سفیر ایران در بغداد را احضار می‌کند تا «به دلیل بمباران مستمر مناطق اقلیم کردستان، یادداشت اعتراضی شدیداللحنی به وی تحویل دهد.»

وزارت امور خارجه فرانسه هم اعلام کرد حمله موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به کردستان عراق را شدیدا محکوم می‌کند.

در بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه، این حملات جمهوری اسلامی نقض حاکمیت ملی عراق و نقض حقوق بین‌الملل توصیف شده است. 

روزنامه لوموند هم در مطلبی نوشت جمهوری اسلامی که با اعتراضات داخلی گسترده روبه‌رو شده است، واکنش خود را به این اعتراضات از مرزهای ایران فراتر برده و مخالفان کُرد را که از اعتراضات حمایت می‌کنند، هدف قرار داده است.

این روزنامه در ادامه به استفاده ایران از موشک و پهپاد در حمله روز چهارشنبه اشاره کرده و نوشته است: «کردستان عراق میزبان شماری از احزاب کرد ایرانی است که در سال‌های اخیر اقدامات مسلحانه آن‌ها رو به افول گذاشته است.»

بر اساس گزارش لوموند، در روزهای اخیر این احزاب در شبکه‌های اجتماعی با به اشتراک گذاشتن ویدیوهایی از اعتراضات مردم ایران، نقدهای تندی را نسبت به جمهوری اسلامی منتشر کرده‌اند.

به نوشته لوموند، حملات به اقلیم کردستان عراق در زمانی انجام می‌شوند که اعتراضات گسترده درون ایران، این کشور را به لرزه در آورده‌ است.

بیشتر قربانیان حملات روز چهارشنبه سپاه به عراق اما از حزب آزادی کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران بوده‌اند.

سپاه پاسداران روز چهارشنبه ششم مهر و در پنجمین روز پیاپی، با موشک و پهپاد انتحاری مواضع و اردوگاه‌های احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق را هدف قرار داد.

در جریان این حملات، سپاه یک مدرسه را هدف قرار داد و چندین غیرنظامی زخمی و کشته شدند.

در همین راستا وزارت بهداشت اقلیم کردستان برای تمامی بیمارستان‌ها حالت آماده‌باش اعلام کرد.

اما دور جدید حمله‌های جمهوری اسلامی به مواضع احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق هم‌زمان با بالا گرفتن اعتراض‌ها در ایران، واکنش‌های شدید دیگری را نیز در پی داشته است.

از جمله استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل که اعلام کرد این سازمان حوادث اقلیم کردستان را با نگرانی دنبال می‌کند و خواستار احترام به حاکمیت و سلامت خاک عراق است.

دفتر سازمان ملل در عراق موسوم به یونامی نیز روز چهارشنبه حملات روز سه‌شنبه سپاه پاسداران را محکوم و خواستار توقف حمله‌های جمهوری اسلامی به خاک اقلیم کردستان عراق شده بود.

جک سولیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم در بیانیه‌ای اعلام کرد واشینگتن حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران را به خاک اقلیم کردستان عراق محکوم می‌کند و همراه ریاست اقلیم کردستان و عراق، در محکومیت این حملات علیه حاکمیت عراق و مردم آن، می‌ایستد.

کنسولگری ایالات متحده در اربیل اما با انتشار یک هشدار امنیتی گفت نمی‌تواند با قطعیت تایید کند حملات پایان یافته یا خیر.

این کنسولگری از شهروندان آمریکایی خواسته است به دلیل احتمال حملات تروریستی، آدم‌ربایی و درگیری مسلحانه، به منطقه سفر نکنند.

طبق اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، یکی از کسانی که در حمله موشکی و پهپادی روز چهارشنبه سپاه به مواضع و اردوگاه‌های احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان کشته شد، شهروندی آمریکایی با نام «عمر محمودزاده» بوده اما سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرد.

تا این لحظه به غیر از وزارت امور خارجه آمریکا، وزیران امور خارجه بریتانیا، آلمان، مصر و اردن نیز حمله‌های موشکی و پهپادی ایران به اقلیم کردستان را محکوم کردند.

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق نیز اعلام کرد روابط بین برخی سیاسیون با برخی کشورها به نفع عراق نیست: «آن‌چه نیاز داریم این است که سیاسیون عراق به سیاست حکومت عراق کمک کنند.»

وزیر امور خارجه عراق گفت که به شورای امنیت رفته و در خصوص حمله ترکیه به زاخو شکایت کرده است.

حسین تصریح کرد که عراق «حیاط خلوت هیچ کشوری» نیست.

روز چهارشنبه، دفترهای سه حزب کرد ایرانی مستقر در کردستان عراق هم هدف حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران قرار گرفت.

سپاه پاسداران هم تایید کرد که با موشک و پهپادهای تهاجمی و انهدامی به مواضع احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق حمله کرده است.

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران گفت: «در این حملات مواضع تروریست‌های ضدایرانی در عمق اقلیم شمال عراق به وسیله یگان‌های پهپادی و موشکی نیروی زمینی سپاه هدف قرار گرفته و این حملات تا خلع سلاح کامل گروهک‌های تروریستی ضد‌ایرانی و تجزیه‌طلب ادامه دارد.»

جمهوری اسلامی همواره با چنین ادعاهایی احزاب و گروه‌های کرد را هدف حملات خود قرار داده است.

به گفته پاکپور، تاکنون ۷۳ فروند موشک بالستیک زمین‌به‌زمین و ده‌ها فروند پهپاد انهدامی به مواضع و اهدافی که سپاه مدعی است محل استقرار و فعالیت تروریست‌ها بوده، اصابت کرده است.

حکومت اقلیم کردستان عراق اما تکرار حمله‌های موشکی سپاه پاسداران را به خاک اقلیم کردستان، «تجاوز» خواند و آن را محکوم کرد.

در بیانیه حکومت اقلیم کردستان آمده است که موشک‌باران مواضع احزاب کرد ایرانی تحت هر بهانه و دلیلی غیر قابل قبول و به انحراف کشاندن حوادث جاری در ایران است.

سپاه اما گفته است این احزاب در ناآرامی‌های اخیر ایران دست داشته‌اند.

گزارش‌هایی نیز درباره حملات به مقرهای حزب کومله زحمتکشان کردستان ایران و حزب دموکرات کردستان ایران منتشر شده است.

توپخانه‌های سپاه پاسداران، مناطق کوهستانی سیدکان، بربزین و چندین منطقه دیگر را هدف قرار دادند و مقامات محلی اقلیم کردستان تایید کرده‌اند که بسیاری از روستانشینان این منطقه خانه‌های خود را ترک و به مکان‌های امن پناه برده‌اند.

همزمان، ارتش آمریکا روز چهارشنبه خبر داد که یک پهپاد ایرانی را که به نیروهای آمریکایی در اربیل نزدیک می‌شد، سرنگون کرده است.

به گزارش ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، ارتش این کشور یک پهپاد مهاجر ۶ ایران را که به سمت اربیل عراق می‌رفت و تهدیدی علیه نیروهای آمریکایی به نظر می‌آمد، سرنگون کرده است.

دور جدید حمله‌های جمهوری اسلامی به مواضع احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق پس از خیزش مردمی و بالا گرفتن اعتراضات در ایران آغاز شده و ادامه دارد.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، پیش از این نوشت: «این اقدام در پاسخ به حمایت شرورانه عناصر ضد انقلاب از اغتشاشات و اقدامات اراذل و اوباش و با هدف تنبیه و گوشمالی این گروهک‌ها صورت گرفته است.»

در روزهای گذشته شماری از شهروندان اقلیم کردستان عراق و همچنین ایرانیان ساکن این منطقه، در حمایت از خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی در مقابل دفتر سازمان ملل متحد در اربیل تجمع اعتراضی برگزار کردند.

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید