روز پنجم حملات سپاه به مواضع احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان دست‌کم ۹ کشته بر جای گذاشت

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۶

سپاه پاسداران روز چهارشنبه شش مهر با موشک و پهپاد انتحاری مواضع و اردوگاه‌های احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق را هدف قرار داد. بنابر اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، این حمله حداقل ۹ کشته و بیش از ۵۰ زخمی بر جای گذاشت. در جریان این حملات، سپاه یک مدرسه را هدف قرار داد.

معاون وزیر امور خارجه بریتانیا حملات سپاه به اقلیم کردستان را محکوم کرد و گفت: «ایران بمباران بی‌رویه شهرهای کردنشین را که منجر به تلفات جانی بی‌گناهان و آسیب دیدن زیرساخت‌های غیرنظامی می‌شود، متوقف کند.»

اورژانس اربیل تایید کرده است یک زن باردار به نام ریحانه بر اثر شدت جراحات وارده ناشی از حملات موشکی سپاه پاسداران، جان باخته است. این در حالی است که به گفته خبرنگار ایران‌اینترنشنال، فرزند او به دنیا آمده و در حال حاضر زنده است.

برخی از آمارهای غیر‌رسمی اما از جان باختن بیش از ۱۰ نفر و مجروح شدن حدود ۳۰ تن خبر می‌دهند.

همزمان وزارت بهداشت اقلیم کردستان از آماده‌باش کامل تمامی بیمارستان‌ها در این اقلیم خبر داد.

سپاه پاسداران اما تایید کرده که با موشک و پهپادهای تهاجمی و انهدامی به مواضع احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق حمله کرده است.

حکومت اقلیم کردستان عراق اما تکرار حمله‌های موشکی سپاه پاسداران را به خاک اقلیم کردستان، «تجاوز» خواند و آن را محکوم کرد.

در بیانیه حکومت اقلیم کردستان آمده است که موشک‌باران مواضع احزاب کرد ایرانی تحت هر بهانه و دلیلی غیر قابل قبول و به انحراف کشاندن حوادث جاری در ایران است.

یک معلم به ایران‌اینترنشنال خبر داده است که مدرسه‌شان در نزدیکی مقر حزب دموکرات کردستان ایران هدف قرار گرفته و چندین کودک مجروح شده‌اند.

عبدالله مهتدی، دبیر کل حزب کومله کردستان ایران، در توییتر خود نوشت که اردوگاه این حزب موشک‌باران شده و پهپادها نیز بر بالای مواضع این حزب در حال پرواز هستند.

همچنین گزارش‌هایی نیز درباره حملات به مقرهای حزب کومله زحمتکشان کردستان ایران و حزب دموکرات کردستان ایران منتشر شده است.

توپخانه‌های سپاه پاسداران، مناطق کوهستانی سیدکان، بربزین و چندین منطقه دیگر را هدف قرار دادند.

مقامات محلی اقلیم کردستان تایید کرده‌اند که بسیاری از روستانشینان این منطقه خانه‌های خود را ترک و به مکان‌های امن پناه برده‌اند.

این حملات خسارات مادی زیادی هم به دنبال داشته است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز سه‌شنبه نیز به مواضع نیروهای پژاک در منطقه چومان در نوار مرزی عراق و ایران حمله کرد.

در همین حال مقامات محلی تایید کردند یک پهپاد انتحاری سپاه پاسداران در منطقه چونان ساقط شده است.

دور جدید حمله‌های جمهوری اسلامی به مواضع احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق پس از خیزش مردمی و بالا گرفتن اعتراضات در ایران آغاز شده و ادامه دارد.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، پیش از این نوشت: «این اقدام در پاسخ به حمایت شرورانه عناصر ضد انقلاب از اغتشاشات و اقدامات اراذل و اوباش و با هدف تنبیه و گوشمالی این گروهک‌ها صورت گرفته است.»

در روزهای گذشته شماری از شهروندان اقلیم کردستان عراق و همچنین ایرانیان ساکن این منطقه، در حمایت از خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی در مقابل دفتر سازمان ملل متحد در اربیل تجمع اعتراضی برگزار کردند.

فراخوان برگزار کردن این تجمع، شامگاه جمعه اول مهر منتشر شده بود.

فعالان مدنی و سیاسی در اقلیم کردستان از جمله شرکت‌کنندگان در این تجمع بودند که در ادامه به راهپیمایی به سوی کنسولگری جمهوری اسلامی تبدیل شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
۲۴
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.