تداوم خیزش ایرانیان داخل و خارج کشور و فراخوان تجمع در سراسر جهان برای روز شنبه

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۳

خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی که پس از قتل مهسا امینی در شهرهای ایران به راه افتاده، شامگاه یکشنبه سوم مهر همچنان ادامه یافت و ایرانیان خارج از کشور علاوه بر برگزاری تجمع‌های گسترده، برای برگزاری تجمعات در سراسر جهان در روز شنبه فراخوان دادند.

انجمن خانواده‌های پرواز اوکراینی شنبه از تمام فعالین خارج از کشور خواست ضمن حفظ روزهای برنامه‌ریزی‌شده خود، برای برگزاری راهپیمایی در سراسر جهان در روز شنبه اول اکتبر اقدام به برنامه‌ریزی کنند.

در همین حال معترضان در ایران شیوه‌های جدیدتری را به اعتراضات خود افزوده‌اند و در کنار مبارزات خیابانی به اقداماتی از جمله شعارنویسی گسترده و شعار دادن از پنجره‌ها و بام‌ها روی آورده‌اند.

کاربران در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند شعارنویسی و شابلون نویسی اثر ماندگار دارد و پاک کردن شعارها از نیروهای سرکوب‌گر انرژی مضاعفی می‌گیرد.

کاربران همچنین افرادی را که امکان حضور در خیابان‌ها ندارند تشویق می‌کنند، از پنجره‌ها و بام‌ها شعار بدهند.

از سوی دیگر، گزارش‌ها از تحلیل رفتن قوای نیروهای امنیتی خبر می‌دهد. ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه، از بیخوابی چندشبه نیروهای سرکوب‌گر و کار کردن آنها در روز تعطیلی سخن می‌گوید.

کاربران شبکه‌های اجتماعی همچنین با انتشار عکس‌های مختلفی از کودکان با لباس‌ها و تجهیزات سرکوب در خیابان‌ها، استفاده نیروهای امنیتی از کودکان را نشان دهنده تحلیل قوای این نیروها برآورد می‌کنند.

در ویدیویی که به دست ایران اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد معترضان در خیابان سازمان آب تهران فریاد می‌زنند که تعداد ماموران بسیار کم است و از مردم می‌خواهند در خیابان‌ها بمانند.

با افزایش خشم معترضان، تلاش‌های جمهوری اسلامی برای تحریف حقایق پرونده کشته شدن مهسا امینی ادامه دارد. بر اساس خبر اختصاصی که به ایران‌اینترنشنال رسیده، فریدون نوحی، از پزشکان معتمد علی خامنه‌ای، هفته گذشته دست‌کم از سه پزشک متخصص قلب خواسته تا در پرونده پزشکی مهسا امینی درج کنند او مشکل قلبی داشته است. نوحی، همسر کبری خزعلی و رییس بیمارستان قلب رجایی تهران است.

بر اساس گزارش‌ها و تصاویر رسیده به ایران اینترنشنال، مردم شامگاه یکشنبه در شهرهای تهران، رشت، تبریز، سنندج، شیراز، کرج و ... به خیابان‌ها آمدند.

در پایتخت ایران، معترضان در مناطق مختلف پایتخت از جمله نارمک، پونک، پردیس، صادقیه، سعادت‌آباد، هفت‌حوض، ستارخان، اکباتان، تجمع‌های پرشمار برگزار کردند و علیه حکومت شعار دادند.

همچنین دانشجویان در کوی دانشگاه تهران تجمع کرده و شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد سر دادند.

مرگ بر خامنه‌ای، توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه، زن زندگی آزادی، مرگ بر بسیجی، می‌کشم می‌کشم هر آنکه خواهرم کشت، ایرانی باغیرت حمایت حمایت، مرگ بر اصل ولایت فقیه، امسال سال خونه سید علی سرنگونه و خامنه‌ای قاتله ولایتش باطله از شعارهایی بود که در تهران و دیگر شهرهای ایران سر داده شد.

ویدیو‌های رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد گروهی از زنان در تجمع ستارخان در تهران روسری‌های خود را درآورده‌اند.

همچنین معترضان در رشت با بوق ممتد خودرو اعتراضشان را نشان دادند.

زنان در تبریز نیز روسری‌های خود را در خیابان از سر برداشتند و خودروها اعتراضشان به حکومت را با بوق ممتد نشان دادند.

در حالی که گزارش‌ها حاکی از فرار نیروهای سرکوب از مردم معترض در بسیاری از شهرهای ایران است، فرمانده نیروی انتظامی در جمع نیروهای یگان ویژه سرکوب تاکید کرد: محکم بایستید و به مسیرتان شک نکنید.

حضور فرمانده نیروی انتظامی در میان نیروهای سرکوب نشان‌دهنده ضعیف شدن این نیروها در برابر مقاومت مردم معترض است.

تداوم اعتراضات ایرانیان در خارج از کشور

خیزش ایرانیان علیه جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف جهان نیز روز و شامگاه یکشنبه ادامه یافت.

در لندن پلیس بریتانیا از ورود معترضان ایرانی به سفارت جمهوری اسلامی جلوگیری کرد. با این حال، ایرانیان مقیم بریتانیا با تجمع مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن از خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی حمایت کردند.

همچنین معترضان پرچم شیر و خورشید را بر بالای ساختمان مرکز اسلامی لندن به اهتزاز درآوردند.

ایرانیان در آلمان هم‌زمان با شهرهای دیگر دنیا برای حمایت از معترضان در ایران تجمعی در هامبورگ برگزار کرده و ضمن نصب بنرهایی اقدام به هم‌خوانی ترانه‌های اعتراضی کردند.

همچنین عصر یکشنبه، با حرکت معترضان ایرانی در پاریس به سمت سفارت جمهوری اسلامی، پلیس فرانسه برای متفرق کردن جمعیت از گاز اشک‌آور استفاده کرد و با معترضان درگیر شد.

خبر ورزشی
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید